روزتان را با مصرف يك ميوه آغاز كنيد

۱۳۸۷/۰۸/۲۶ - ۱۲:۳۲ - کد خبر: 13518
روزتان را با مصرف يك ميوه آغاز كنيد
به گزارش سلامت نیوز، گروه بزرگي از ترکيبات گياهي كه در انواع سبزي‌ها از سير گرفته تا کلم و برگهاي سبز چاي وجود دارند، مي‌توانند با جلوگيري از تخريب سلولي با انواع بيماري‌ها مبارزه کنند.

همچنين مشخص شده است يک رژيم غذايي پرفيبر مي تواند کمکي باشد به کاهش خطر بيماري‌هاي قلبي، فشارخون بالا، چاقي ، ديابت و سرطان.

پس چرا ما از خوردن برخي سبزيها امتناع مي ورزيم؟ براي رفع اين معضل ، بايد سعي کنيد رو‌ش‌هايي بيابيد که غذاهاي گياهي را براي شما به غذايي لذيذ تبديل کنند.

دوست نداريد يک بشقاب پر از باميه يا کلم بروکلي روبه روي شما باشد؟ مجبور نيستيد سعي کنيد به تنوع روي آوريد و سبزي هاي مختلف را در سالادها، سوپها و سس ماکاروني و غذاهاي مختلف ديگر بگنجانيد.

گرچه تازه خوري بهترين کار است، اما اگر ميوه و سبزي تازه در دست نداشتيد، مي توانيد از انواع کنسروي و يا منجمد آنها استفاده کنيد. يک سيب در هر روز ميوه يک منبع انرژي آن هم از نوع طبيعي است.

از آنجا که ميوه ها بسيار متنوع هستند، مي توانيد از انواع طعم ها و مزه هاي ميوه هاي مختلف لذت ببريد. سعي کنيد به روش‌هاي جديدي براي افزودن ميوه به خوراکي هاي روزمره تان بيانديشيد.

هر روز صبح را با يک نوع ميوه از قبيل موز يا ميوه‌هاي توتي و ريز آغاز کنيد؛ هلو، گلابي يا خربزه و هندوانه را به وعده غذايي ظهر خود بيافزاييد و ميوه‌هاي تازه يا خشک را به عنوان شيريني و تنقلات و ميان وعده برگزينيد.

ماجراجو باشيد. نترسيد و انواع ميوه و سبزي ها را در انواع غذاها امتحان کنيد، تا در نهايت به طعم دلخواه خود دست يابيد.

بايد ذائقه خود را از حالت کنوني تغيير دهيد و آن را با ديگر طعمها آشنا کنيد.

سيب زميني شايد جزو يکي از محبوب‌ترين غذاها باشد. چربي کمي دارد و کربوهيدرات بالا که تقريبا بسرعت در بدنمان تبديل به قند مي شود.

سعي کنيد روز خود را با يک ليوان آب ميوه شروع کنيد، تا صبحي سالم داشته باشيد. اگرچه بايد به خاطر داشته باشيم ، آب ميوه کالري بيشتر و فيبر کمتري نسبت به ميوه تازه دارد، اما بازهم به عنوان يکي از 5 بخش توصيه شده ميوه و سبزي هاي روزانه به شمار مي آيد.

محققان معتقدند، فلاوونوئيدها ما را در برابر سرطان حفاظت مي کنند. ايندول‌ها هم که نوعي ديگر از فيتوکميکال‌ها هستند در خانواده کلم‌ها به وفور يافت مي شوند و ما را از انواع امراض مزمن محافظت مي کنند.

بتاکاروتن‌ها که شناخته شده ترين کاروتنوئيدها هستند، به هويج و ديگر سبزي‌ها و ميوه‌ها، رنگهاي نارنجي ، قرمز و زرد مي دهند و در بدن ما به ويتامين A تبديل مي شوند.

ليکوپن نيز که در گوجه فرنگي وجود دارد، ما را از بيماري‌هاي آب مرواريد، سرطان، بيماري‌هاي قلبي عروقي و بيماري‌هاي چشمي حفاظت مي‌کنند. اين هم دليلي مهم براي لزوم مصرف غذاهاي رنگي (البته از نوع طبيعي).

اين دسته از مواد جزو استروژن‌هاي گياهي هستند و به نظر مي‌رسد اثراتي مشابه استروژن داشته باشند. فوايد آنها شامل موارد زير است: کاهش چربي خون: کاهش خطر سرطان‌هاي وابسته به هورمون، مانند سرطان‌هاي سينه، تخمدان، پروستات و سرطان رحم.

فيبر؛ فيبر محلول که در آب به حالت نامحلول و چسبناک درمي‌آيد؛ گوارش غذا را آهسته مي‌کند و به شکم احساس پر بودن بيشتري مي بخشد. مي توان آنها را در سيب ، مرکبات و هويج يافت.

فيبر نامحلول هم سرعت رد شدن غذا را از روده‌ها افزايش مي دهد و در سبوس گندم ، سبزيها و تمامي دانه ها يافت مي شود.

سعي کنيد از سالادهايي که بيشتر مغذي هستند استفاده کنيد و در آنها از کاهو چيني نيز استفاده کنيد.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
1.33599s, 18q