تقابل وزارت بهداشت و سازمان استاندارد در تجديدنظر استاندارد ملي چاي

۱۳۸۷/۰۸/۲۶ - ۱۲:۵۸ - کد خبر: 13525
تقابل وزارت بهداشت و سازمان استاندارد در تجديدنظر استاندارد ملي چاي
خسرو برازندگان ـ سرپرست گروه پژوهشي مواد غذايي پژوهشگاه استاندارد ـ در گفت‌وگو با ایسنا، با بيان اين مطلب توضيح داد: استاندارد چاي عمدتا از دو جنبه ميزان استفاده از آفت‌كش‌ها و كيفيت خاك كشت چاي‌ اهميت دارد.

وي گفت: چاي توليدي در ايران از نظر ميزان آفت‌هاي آن مشكل چنداني ندارد، اما به ادعاي وزارت بهداشت، ممكن است كه فلزات سنگين از طريق خاك وارد چاي شوند كه به همين دليل وزارت بهداشت خواستار گنجاندن حدمجاز فلزات سنگين و استاندارد ميكروبي در استاندارد ملي چاي شده است.

اين مقام مسوول افزود: معتقديم كه براي تجديدنظر در استاندارد ملي چاي بايد طرحي ملي تعريف شده و در آن از نظر همه مراكز تحقيقاتي و دانشگاه‌ها استفاده شود.

برازندگان خاطرنشان كرد: وزارت بهداشت پيشنهاد تعيين حدمجاز فلزات سنگين در چاي را ارايه كرده و اين در حاليست كه بسياري از واحدهاي توليدي چاي از وزارت بهداشت پروانه ساخت دريافت نكرده‌اند.

وي همچنين عنوان كرد: استاندارد بسته‌بندي و نشانه‌گذاري چاي اجباري بوده و اين دو استاندارد نيز در حال تجديدنظر هستند.

در همين زمينه محمدعلي يوسفي ـ مديركل استاندارد گيلان ـ نيز به خبرنگار ايسنا گفت: اگر وزارت بهداشت تا اين حد نسبت به گنجاندن حد مجاز فلزات سنگين در استاندارد ملي چاي معتقد است، پس چرا از 170 كارخانه توليد چاي در استان گيلان فقط 23 واحد پروانه ساخت از وزارت بهداشت گرفته‌اند.

وي تصريح كرد: به نظر مي‌رسد، ابتدا بايد مشكل پروانه ساخت واحدهاي توليدي چاي برطرف شده، سپس روي استاندارد ملي چاي و تجديدنظر آن متمركز شد.

اين مقام مسوول در عين حال عنوان كرد: نتايجي هم وزارت بهداشت در مورد فلزات سنگين موجود در چاي توليدي در كشور ارايه كرده، چندان كافي نبوده و به نظر مي‌رسد كه عجولانه دنبال تغيير استاندارد اين محصول است.

يوسفي تاكيد كرد: در تدوين و يا تجديدنظر استاندارد چاي بايد از مراكز تحقيقاتي مانند مركز تحقيقات چاي گيلان و دانشگاه‌ها استفاده شود.

مديركل استاندارد استان گيلان با اشاره به اين‌كه با اصل تجديدنظر در استاندارد ملي چاي مخالفتي نداريم، اضافه كرد: در زمينه كيفيت و استاندارد چاي، راه نرفته زياد داريم؛ به طوري كه از كل واحدهاي توليد چاي در استان فقط 5 واحد، پروانه كاربرد علامت استاندارد دريافت كرده‌اند.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
2.16413s, 18q