تمام افراد بالاي 40 سال هر سه سال يك‌بار قند خون خود را چك كنند

۱۳۸۷/۰۸/۲۶ - ۱۳:۰۰ - کد خبر: 13527
تمام افراد بالاي 40 سال هر سه سال يك‌بار قند خون خود را چك كنند
دكتر حاجيه شهبازيان در گفت وگو با سلامت نیوز، اظهار كرد: بيماري ديابت داراي دو نوع اصلي است. نوع نخست آن در كودكان و نوجوانان و نوع دوم در افراد بالاي 30 سال بروز مي كند. در نوع اول بافت عمده لوزالمعده به طور كامل از بين مي‌رود در نتيجه انسولين توليد نمي‌شود و در نوع دو فعاليت بافت كمتر مي‌شود.

وي افزود: بيمار نوع اول براي هميشه وابسته به انسولين مي‌شود ولي بيمار نوع دوم بدليل وجود بافت فرد مي‌تواند با رعايت رژيم غذايي و استفاده دارويي بيماري را كنترل كند. حدود 90 درصد از بيماران ديابتي، بيماران نوع دوم و پنج تا 10 درصد داراي ديابت نوع اول هستند.

دكتر شهبازيان تصريح كرد: افرادي كه بستگان درجه اول آنها مبتلا به ديابت هستند، افراد داراي اضافه وزن، فشار خون بيش از حد نرمال و سطح تري‌گليسريد خون بالاتر از 250؛ همچنين مادراني كه فرزنداني با وزن بيش از چهار كيلوگرم به دنيا ‌آورده‌اند، بيشتر در معرض ابتلا به ديابت نوع دوم قرار دارند.

وي خاطرنشان كرد: برخي از مادراني كه در دوران بارداري دچار ديابت بارداري مي‌شوند، مي‌بايست در اين دوران تحت درمان قرار گيرند. معمولا اين مادران پس از تولد فرزندشان بدون درمان خاص بهبود مي‌يابند ولي چند سال ديگر دچار بيماري ديابت مي‌شوند. همچنين زناني كه به تنبلي تخمدان، پرمويي و اختلالات شديد قاعدگي دچارند در معرض خطر هستند.

دكتر شهبازيان يادآور شد: ديابت بر همه اندا‌م‌هاي بدن تاثير منفي مي‌گذارد به ويژه در اندام‌هايي مثل كليه كه اگر درمان نشود سبب نارسايي و از دست دادن كليه‌ها مي‌شود. همچنين عروق چشم را درگير مي‌كند و در صورت عدم رسيدگي منجر به نابينايي مي‌شود. بيماري ديابت با درگير كردن اعصاب، سبب از دست رفتن حس دست‌ها و پاها شده و زمينه‌هايي براي زخم‌هاي درون بدن ايجاد مي‌كند كه منجر به قطع عضو مي‌شود. علاوه بر اين با درگير كردن عروق مغز و قلب سبب ايجاد سكته‌هاي قلبي و مغزي مي‌شود.

وي تاكيد كرد: تمام افراد بالاي 40 سال هر سه سال يك بار بايد قند خون خود را چك كنند. در درمان نوع اول ديابت در حال حاضر اصلي‌ترين راه، تزريق انسولين است و افراد مبتلا به ديابت نوع دوم اگر چاق هستند بايد رژيم بگيرند و با داروهاي ملايم در مرحله اول كنترل و در مراحل بعدي داروهاي خوراكي ديگر اضافه مي‌شود.

دكتر شهبازيان در پايان يادآور شد: به دليل بي تحركي و استفاده زياد مواد غذايي، افزايش وزن در جهان و ايران بيشتر شده و در نتيجه آمار افراد ديابتي بالا رفته است.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
1.78725s, 18q