يك‌ متخصص‌مغزواعصاب:

ابتلابه‌MS درزنان دوتاسه‌ برابربيش‌ازمردان‌است

۱۳۸۷/۰۸/۲۶ - ۱۳:۰۰ - کد خبر: 13528
ابتلابه‌MS درزنان دوتاسه‌ برابربيش‌ازمردان‌است
فرهاد گلي پور در گفت وگو با ایسنا، بيماري MS را يك بيماري سيستم اعصاب مركزي معرفي كرد كه در اثر تخريب بافت "ميلين" در قسمت‌هاي مختلف اين اعصاب بروز مي‌كند و افزود: استعداد ژنتيكي، عفونت‌هاي ويروسي و مكانيسم‌هاي خود ايمني در بدن از مهمترين عوامل ايجاد بيماري ام اس به شمار مي‌رود.

گلي پور، ام اس را شايع‌ترين بيماري "نورولوژيك ناتواني" و از كارافتادگي در بالغين جوان دانست و يادآور شد: عواملي همچون واكسيناسيون، جراحي و بيهوشي و استرس گاهي اوقات مي‌توانند از عوامل زمينه‌ساز ايجاد اين بيماري باشند.

اين عضو انجمن ام اس ايران علائم بيماري "مولتيپل اسكلروزيس" را بسته به عمل تخريب در اعصاب مركزي مختلف دانست و افزود: تاري ديد معمولاً در يك چشم و اختلال در ديد رنگي در اثر تخريب عصب چشم، سرگيجه‌هاي طولاني مدت، اختلال حركت چشم، دوبيني، اختلال در تعامل و حركت در پي تخريب ساقه مغز همچنين گزگز و كرختي در اندام‌ها كه شايع ترين علامت اوليه است در اثر تخريب نخاع بروز مي‌كند.

گلي پور، علائمي همچون اختلال در تكلم در حالت پيشرفته، دردهاي شديد لحظه‌اي در صورت و اندام‌ها، مشكلات ادراري، اختلالات جنسي، خستگي و علائم مغزي به صورت افسردگي را بسته به مرحله بيماري و بخش آسيب‌ديده از ديگر علائم ممكن در MS برشمرد.

اين استاديار دانشگاه علوم پزشكي زنجان با اذعان به اين مطلب كه تاكنون درمان قطعي براي بيماري MS كشف نشده، درمان‌هاي موجود را به دو گروه درمان‌هاي تنظيمي سيستم ايمني و درمان‌هاي علامتي تقسيم كرد.

وي "كورتون" و "اينترفرون‌ها" را به عنوان داروهاي تنظيم كننده سيستم ايمني معرفي كرد كه موجب كاهش حملات و علائم MS مي‌شوند.

گلي پور با بيان اين مطلب كه درمان‌هاي علامتي صرفاً موجب درمان علائم منحصر موجود در انواع بيماري MS مي شوند، افزود: درمان‌هايي همچون اكسيژن درماني، طب سوزني و استفاده از نيش زنبور گاهي پيشنهاد مي‌شوند اما خيلي موثر نمي‌باشند.

اين متخصص مغز و اعصاب، تغذيه سالم، ورزش مناسب به ويژه شنا، كاهش استرس، مصرف سبزيجات و ميوه‌جات تازه و استفاده از روغن‌هاي غيراشباع به خصوص روغن آفتابگردان را در جلوگيري از ابتلا به اين بيماري و تشديد علائم آن موثر دانست و به مبتلايان توصيه كرد: از قرار گرفتن در معرض گرماي زياد خودداري كنند.

اين استاديار دانشگاه علوم پزشكي زنجان، شيوع MS در مناطق آب و هوايي معتدل را 5 تا30 مورد در هر صد هزار نفر از جمعيت عنوان و تصريح كرد: آمار MS در ايران نيز از رقم فوق تبعيت مي‌كند و به نظر مي‌رسد اين بيماري در اصفهان تا حدودي شايع‌تر است.

اين پزشك متخصص روش‌هاي درماني و داروهاي مورد نياز MS موجود در ايران را در رقابت با محصولات خارجي دانست و ادامه داد: از آنجايي كه دولت از هزينه‌هاي درمان حمايت كرده و حتي داروهاي خارجي نيز با سوبسيد دولتي ارائه مي شوند، لذا بيماران متحمل هزينه چندان بالايي نمي‌شوند.

گلي پور روش‌هاي تشخيصي MRI، نوارهاي چشم، گوش، بررسي مايع نخائي همچنين علائم بارز در بيمار را از جمله روش‌هاي تشخيص بيماري MS معرفي كرد.

وي ميزان ابتلا به MS را در سفيدپوستان بيشتر از سياه پوستان عنوان كرد و افزود: در مناطق بسيار سردسير و استوايي اين بيماري ديده نمي‌شود.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
4.40104s, 18q