نقش ازدواج آسان بر سلامت روان

۱۳۹۳/۱۰/۲۷ - ۱۱:۰۱ - کد خبر: 135342
نقش ازدواج آسان بر سلامت روان

سلامت نیوز: خانواده نهادي مقدس است و انگيزه اصلي ازدواج، تكامل روحي و معنوي در نهايت دست يابي به آرامش است و اين آرامش زماني حاصل مي شود كه ازدواج بر پايه منطق و احساس تواماشكل گرفته باشد؛ اما اين كه معيار هاي ازدواج در خانواده چه باشد تا اين امنيت روحي و رواني ايجاد شود، به پيشينه روحي و رواني خود فرد و فرهنگ خانواده و داشتن مهارت هاي لازم براي برقراري ارتباط موثر و هدفمند بستگی دارد.


دكتر «ميناپور فرخ»، روان شناس در برنامه «پشت پلك صبح» گروه سلامت و تفريحات راديو سلامت با بيان اين مطلب گفت: مسلم و بديهي است كه وقتي شرايط ازدواج آسان گرفته شود چه در مرحله قراردادهاي ضمني ازدواج و چه در مرحله تشكيل زندگي مشترك و زير يك سقف رفتن، آرامش بيشتري را به همراه دارد.


وي در ادامه افزود: اگر از نظر مادي بخواهيم در نظر بگيريم تعهداتي را كه افراد ممكن است بعد از ازدواج هنوز هم پيامد آن را داشته باشند مثل قسط و.... نخواهند داشت و در اين صورت مي توانند اين انرژي را صرف شناخت از هم و لذت بردن از زندگي مشترك كنند؛ اما اين كه چه افرادي قادرند با شرايط ازدواج آسان كنار بيايند و چه ديدگاهي نسبت به اين قضيه داشته باشند قابل بحث هست. از نظر روان شناختي افرادي كه هوش هيجاني بالايي دارند توانايي حل مسئله در شرايط بحراني را دارند و نسبت به مشكلات و استرس ها تحمل بيشتر و انعطاف پذيري بيشتري نشان مي دهند. روابط بين فردي قوي دارند اما در عين حال مستقل و خوش بين هستند و عزت نفس بالايي دارند.


اين روان شناس تاكيد كرد: عزت نفس يكي از نيازهاي اصلي انسان است كه براي سازگار شدن ضروري است كسي كه عزت نفس دارد در برابر موقعيت ها و چالش ها ي زندگي انعطاف نشان مي دهد و در شرايط استرس و فشارهاي رواني از خودش مقاومت و پايداري نشان مي دهد و در رساندن آن به موفقیت نقش مهمي ايفا مي كند. هر چه اين نياز كمترو مرتفع شده باشد امكان فاصله گرفتن از هر موقعيت و رشد و تعالي كاهش پيدا مي كند.


پور فرخ با بيان اين كه عزت نفس از دو بخش به هم مرتبط تشكيل مي شود، ادامه داد: يكي داشتن حس اطمينان در برخورد با چالش هاي زندگي يعني باور خود توانمندي و ديگر اين كه احساس داشتن صلاحيت براي خوشبختي و خوشبخت شدن يعني احترام به خود يا حرمت نفس. اين حس رضايتمندي در خويشتن پذيري از ارزيابي فرد در مورد قدر و منزلت، جذابيت، شايستگي، كفايت و توانمندي از خواسته هاي خود فرد منتج مي شود. از ديدگاه روان شناسي اجتماعي، عزت نفس براي كاركرد موثر ضروري تلقي مي شود.

وي در ادامه بيان كرد: بسياري از شرايط ازدواج را كه افراد درخواست مي كنند، حس و نيازهاي خودشان نیست و خودآگاهي هيجاني كمي دارند. خودآگاهي هيجاني يعني اين كه مي دانند از اين دنيا چه مي خواهند و به زبان ساده تر به حس هايشان توجه بيشتري دارند.


اين روان شناس در پايان اظهاركرد: وكسلر يكي از بزرگ ترين نظريه پردازان هوش، هوش را سازگاري مطرح مي كند. يعني افراد بتوانند در محيط ها و شرايط مختلف، انعطاف بيشتري از خود نشان دهند و اصطلاحا سازگارتر بشوند. پس چنين افرادي مي دانند كه چطور مي توانند خودشان را با شرايط محيط و شرايط يك ازدواج آسان وفق دهند. پس از فرد سالم روحي رواني رسيدم به توانمندي افراد در مهيا كردن يك شرايط ازدواج آسان، اما اين فلش در حقيقت دو طرفه است، چرا كه وقتي ازدواجي با شرايط آسان برگزار مي شود مسلماً آرامش و سلامت روان را به همراه دارد و زمينه ساز يك زندگي موفق توام با عشق و نشاط است.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
1.02392s, 19q