شایع‌ترین نوع اگزما

۱۳۹۳/۱۰/۲۷ - ۱۲:۳۲ - کد خبر: 135368

سلامت نیوز:یک متخصص پوست و مو اگزمای دست را شایع‌ترین نوع اگزما برشمرد و گفت: به علت حساسیت پوست به ماده خاص اگزما ایجاد می‌شود.

امیر هوشنگ احسانی متخصص پوست و مو در گفت‌وگو با فارس، اگزما را دارای انواع مختلفی مانند اگزمای کودکان، اگزمای دست و غیره برشمرد و گفت: اگزمای دست یا درماتیت ناحیه دست نوع بیماری پوستی شایع است که در آن فرد به ماده‌ای خاص حساسیت دارد.

وی قرمز شدن پوست، خارش، خشکی و پوسته پوسته شدن را علائم اگزما دانست و تصریح کرد: اگزما می‌تواند به علل مختلف مانند تماس دست با شوینده‌ها، مواد محرک، گرد و خاک، رنگ، چسب، چوب و مواد شیمیایی باشد و به همین علت دامنه عوامل ایجاد اگزما بسیار زیاد است و در نتیجه درمان اگزما در مواردی بسیار سخت است.

احسانی گفت: ممکن است فردی سالها این مشکل را داشته باشد و این مشکل در پوست وی کم و زیاد شود یا تکرار شود و گاهی در پوست ترشح دیده شود و در بدترین حالت ایجاد زخم کند.

این متخصص پوست و مو خاطرنشان کرد: این اگزما بر اثر تماس پوست با یک ماده محرک ایجاد می‌شود اما چون فرد در طول روز با مواد زیادی سر و کار دارد نمی‌تواند علت آن را پیدا کند و به همین علت تعدد مواد محرک داروی واحدی برای این بیماری وجود ندارد.

وی تأکید کرد: تمام درمان‌های اگزما، درمان‌های کمکی و کنترلی هستند یعنی به بیماران دارو داده می‌شود تا حال آنها موقتاً بهبود پیدا کند ولی به محض اینکه فرد مجدداً با ماده محرک ارتباط پیدا کند مجدداً همان حالات تکرار می‌شود.

احسانی افزود: نمی‌توان اگزما را ریشه‌کن کرد و داروهایی که مصرف می‌شود تنها این عارضه را کنترل می‌کند و متأسفانه درمان اصلی اگزما کورتون‌ها هستند که به صورت پماد و کرم به کار برده می‌شوند و با مالیدن آن در موضع مربوطه التهاب کاسته می‌شود ولی این التهاب به محض ارتباط مجدد پوست با ماده مورد نظر ایجاد می‌شود.

این متخصص پوست و مو گفت: اگر فردی 6 تا 9 ماه از ماده محرک دوری کند اگزما دیگر ایجاد نخواهد شد چرا که بدن موادی را آزاد می‌کند که در مقابل اگزما ایستادگی می‌کند و باعث می‌شود اگزما کنترل شود.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.74177s, 19q