مشکل جنسي يک‌پنجم زنان

۱۳۹۳/۱۰/۲۷ - ۱۲:۴۲ - کد خبر: 135383

سلامت نیوز: ديس‌پارونيا، اصطلاحي پزشکي به معناي مقاربت دردناک است. اين بيماري اصولا عارضه‌‌اي است که زنان را گرفتار مي‌کند، اما گاهي در مردان هم رخ مي‌دهد.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از هفته نامه سلامت، در اغلب موارد علل مقاربت دردناک، حتي اگر مدت‌ها طول کشيده باشد، قابل برطرف کردن است اما ممکن است پس از اينکه علت اوليه بيماري برطرف شد، فرد با توجه به تجربيات قبلي، همچنان احساس درد کند. رابطه‌زناشويي دردناک عارضه شايعي است و يک پنجم زنان زماني در طول زندگي‌شان ممکن است دچار آن شوند. در اغلب موارد ديس‌پارونيا يک علت جسمي اوليه وجود دارد و بايد پيش از آنکه اين عارضه را به عوامل رواني نسبت داد، آن را برطرف کرد.

واژينيسموس، شکل شديد مقاربت دردناک و ناشي از انقباض ناخودآگاه عضلات کف لگن است. گرچه تصور شما اين است که رابطه‌زناشويي بايد تجربه‌اي لذت‌بخش باشد، اما ممکن است براي شما به تجربه‌اي دردناک بدل شود. ممکن است از سخن‌گفتن درباره اين عارضه احساس خجالت کنيد يا فکر کنيد اشکالي جدي در مغز يا دستگاه تناسلي‌تان داريد، اما حقيقت اين است که رابطه‌زناشويي براي همه زنان در همه اوقات لذت‌بخش و بدون درد نيست. در واقع بسياري زنان در نقطه‌اي از زندگيشان به علت‌هاي بسيار معمولي ممکن است رابطه‌زناشويي را تجربه کنند. اصطلاح پزشکي که براي اين عارضه به کار مي‌رود، «ديس‌پارونيا» است که اين صورت تعريف مي‌شود: داشتن درد تناسلي مداوم يا عودکننده که درست پيش از برقراري رابطه‌زناشويي، در حين آن يا پس از آن رخ مي‌دهد و باعث ناراحتي فرد مي‌شود.

از بيان اين عارضه به پزشکتان نبايد پرهيز کنيد زيرا درمان‌هايي وجود دارند که مي‌توانند به برطرف شدن يا کاهش اين مشکل شايع در شما کمک کنند. پژوهشگران تخمين مي‌زنند که از هر 5 زن يک نفر درد تناسلي درست پيش از رابطه‌زناشويي، در حين آن يا پس از آن را تجربه مي‌کند، اما محل درد و ميزان تکرار آن بسيار متفاوت است.

منبع: مايوکلينيک

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
1.72364s, 19q