هشت غذا براي سلامتي دندان‌ها

۱۳۹۳/۱۰/۲۷ - ۱۴:۲۴ - کد خبر: 135410

سلامت نیوز: مسواک زدن و نخ دندان کشيدن به‌طور منظم با دور کردن قندها و ذرات غذايي که با همراه باکتري‌ها باعث ايجاد پلاک‌هاي دنداني مي‌شوند، به سالم نگه‌داشتن دندان‌ها کمک مي‌کنند.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از روزنامه سپید، پلاک دنداني اسيدي توليد مي‌کند که به ميناي دندان آسيب مي‌رساند و باعث ايجاد پوسيدگي دندان مي‌شود و زمينه را براي بيماري پريودنتال يا لثه آماده مي‌کند.

اکنون مجموعه فزاينده‌اي از پژوهش‌ها نشان مي‌دهد که غذاهاي معيني نيز ممکن است براي دندان‌ها خوب باشند. همان‌طور که غذاهاي به اصطلاح «کارکردي» (مانند غذاهاي غني‌شده با يک ماده مغذي) مي‌توانند براي سلامت قلب مفيد باشند، غذاهايي هم هستند که سلامت دهان و دندان را بهبود مي‌بخشند.

- چاي: ترکيباتي به نام پلي‌فنول‌ها که در چاي‌هاي سياه و سبز يافت مي‌شوند، رشد باکتري‌هاي ايجادکننده پوسيدگي دندان و بيماري لثه را کند مي‌کنند. پژوهشگران در دانشگاه ايلينوي در شيکاگو دريافتند افرادي که دهان‌شان براي يک دقيقه 10 بار در روز با محلول چاي سياه شستشو مي‌دهند، نسبت به افرادي که دهان‌شان را با آب مي‌شويند کمتر دچار پلاک‌هاي دنداني مي‌شوند. علاوه بر اين اندازه و ضخامت پلاک‌هاي‌شان هم کاهش مي‌يابد. به گفته پژوهشگران چاي توانايي برخي از باکتري‌ها براي تجمع‌يافتن در کنار باکتري‌هاي ديگر را مختل مي‌‌کند. يک بررسي در سال 2010 که در مجله پژوهش دنداني منتشر شد، نشان داد که چاي سياه با بوي بدن دهان مقابله مي‌کند. به گفته اين پژوهشگران پلي‌فنول‌ها ژن‌هايي در باکتري‌ها را که توليد مواد بودار در دهان را کنترل مي‌کنند، مهار مي‌کند.

پنير: پژوهش منتشر شده در مجله دندانپزشکي عمومي در اوايل امسال نشان داد که نوجوانان 12 تا 15 ساله‌اي که پنير چدار مي‌خورند، نسبت به نوجواناني که ماست بدون قند يا يک ليوان شير مي‌خوردند ميزان اسيد کمتري در دهانشان داشتند. به گفته کارشناسان پنير ممکن است اسيد توليد شده به‌وسيله پلاک را خنثي کند. از طرف ديگر جويدن باعث افزايش توليد بزاق مي‌شود که مانند يک رودخانه برخي از باکتري‌ها را در دهان مي‌شويد.

کشمش: کشمش با وجود شيريني طبيعي‌اش فاقد سوکروز يا قندي است که در شکر معمولي وجود دارد. قند معمولي باعث چسبيدن باکتري به سطح دندان مي‌شود و امکان تشکيل پلاک را به آن مي‌دهد. کشمش همچنين منبعي از«فيتوکميکال‌ها» (مواد شيميايي‌گياهي) است که ممکن است باکتري‌هاي پلاک‌ها که باعث پوسيدگي دندان مي‌شوند، را نابود کنند. برخي از ترکيبات موجود در کشمش همچنين بر رشد باکتري‌هاي مربوط به بيماري لثه اثر مي‌گذارد.

غذاهاي غني از ويتامين و مواد معدني: غذاهاي غني از کلسيم مانند پنير، بادام و سبزيجات برگ‌دار، و غذاهاي غني از فسفر، مانند گوشت، تخم مرغ و ماهي، مي‌تواند ميناي دندان را مستحکم و سالم نگهدارد. غذاها و نوشابه‌هاي اسيدي ممکن است باعث ايجاد خوردگي‌هاي کوچک ميناي دندان شوند. کلسيم و فسفر به رسوب مجدد مواد معدني در اين خوردگي‌ها و ترميم آنها کمک مي‌کند.

شير: يک بررسي منتشر شده انجمن دندانپزشکي آمريکا نشان داد که نوشيدن يک ليوان شير پس از خوردن آب‌نبات‌هاي شيرين (فروت لوپز) ميزان اسيد در دهان را بيش از نوشيدن آب يا آب سيب کاهش مي‌دهد. به گفته پژوهشگران شير برخي از اسيدهاي توليد شده در پلاک باکتريايي را خنثي مي‌کند. اما اضافه کردن شير به غلات آماده ممکن است همين سودمندي را نداشته باشد. شير در اين صورت حالتي شربت‌مانند و شيرين پيدا مي‌کند که براي دندان خوب نيست. نوشيدن يک ليوان شير پس از خورن يک دسر شيرين مانند يک کيک شکلاتي نيز ممکن است به محافظت دندان کمک کند. اگر شير در دسترستان نيست، خوردن مقدار پنير پس از دسر شيرين هم مفيد است.

غذاهاي کرانچي يا ترد: خوردن موادغذايي مانند هويج، سيب و خيار به جويدن حسابي نياز دارد، اما اين جويدن و خرد کردن بيهوده نيست. جويدن پلاک دنداني را متلاشي مي‌‌کند و به‌صورت يک مکانيسم پاک‌کننده عمل مي‌کند. بنابراين باکتري‌ها به جاي آنکه در دهان شما باقي بمانند، از دهان زدوده مي‌شوند.

آدامس بدون قند: پس از غذا خوردن يک آدامس بدون قند بجويد. جويدن آدامس باعث تحريک ترشح بزاق مي‌شود و برخي از باکتري‌ها را مي‌زدايد. بدون قند بودن آدامس هم مهم است، باکتري‌ها براي توليد پلاک به سوکروز يا قند معمولي نياز دارند.

کرانبري (زغال اخته): کرانبري مانند چاي حاوي پلي‌فنول‌هاست که ممکن است مانع از چسبيدن پلاک به دندان شوند و خطر پوسيدگي دندان را کاهش دهند. البته برخي از فراورده‌هاي آماده کرانبرب حاوي قند افزوده شده هم هستند که ممکن است منافع بالقوه آنها براي دندان را کاهش دهند.

منبع: LiveScience

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.13682s, 19q