يك فوق تخصص كليه:

افزايش مصرف سيگار و آلودگي هوا از علل اصلي شيوع بيماري‌ مزمن انسداد ريوي است

۱۳۸۷/۰۸/۲۸ - ۰۸:۲۵ - کد خبر: 13555
افزايش مصرف سيگار و آلودگي هوا از علل اصلي شيوع بيماري‌ مزمن انسداد ريوي است
دكتر عليرضا اسلامي نژاد، دبير علمي اين همايش در گفت‌وگو با ایسنا، گفت: در اين همايش كه با حضور پزشكان، پيراپزشكان و برخي بيماران مبتلا به COPD برگزار مي‌شود، انواع بيماري‌هاي مزمن انسدادي ريوي مورد توجه قرار خواهد گرفت.

وي، COPD را يكي از چهار بيماري شايع در سطح دنيا دانست و گفت: اين بيماري در برخي از كشورها در گروه اولين علت‌هاي مرگ و مير به شمار مي‌رود. برونشيت مزمن و آيفيزن به عنوان دو بيماري شناخته شده در گروه اين بيماري‌ها قرار مي‌گيرند كه دود سيگار و هواي آلوده از جمله عوامل اصلي بروز آنها هستند.

اين فوق تخصص ريه، افزايش مصرف سيگار به ويژه در كشورهاي جهان سوم را از عوامل مهم شيوع رو به افزايش بيماري‌هاي مزمن انسدادي ريوي دانست و گفت: 20 تا 30 درصد سيگاري‌ها به COPD دچار مي‌شوند.

دكتر اسلامي نژاد در ادامه گفت: از آنجا كه COPD بيماري قابل پيشگيري و قابل درمان است، بر اساس توصيه‌هاي سازمان جهاني بهداشت، جمعيت‌هاي مختلفي در دنيا با هدف كنترل و پيشگيري به اين موضوع توجه دارند. بر اين اساس، در اين همايش اطلاع رساني درباره مضرات مصرف سيگار و روش‌هاي كاهش عوامل خطر از جمله آلودگي هوا مورد بررسي قرار مي‌گيرد.

وي در ادامه روز جهاني بيماري مزمن انسدادي ريوي را فرصت مناسبي براي آشنايي بيشتر پزشكان با روش‌هاي جديد درمان ارزيابي كرد و افزود: در اين همايش از پزشكان متخصص ريه و داخلي، پزشكان عمومي و حتي دانشجويان پزشكي و همچنين پرستاران شاغل در دانشگاه‌هاي علوم پزشكي سراسر كشور، دعوت شده است.

گفتني است، همايش COPD چهارشنبه 29 آبان ماه در تالار ابن سينا دانشگاه علوم پزشكي شهيد بهشتي واقع در خيابان ولنجك تهران برگزار مي‌شود.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.28252s, 18q