زوج های خوشبخت،چگونه حرف می زنند؟ چگونه عمل می کنند؟

۱۳۹۳/۱۰/۲۸ - ۱۵:۴۰ - کد خبر: 135559

سلامت نیوز:داشتن ازدواجی موفق آرزویی است که به ذهن هر انسانی متبادر مي‌شود، اما آیا در عمل این مهم محقق مي‌شود؟بدون تردید افرادی هستند که ازدواج چندان خرسندی را تجربه نمي‌کنند و چنین ازدواج های ناموفقی مي‌تواند عوارض ناخواسته ای از جمله عدم رضایتمندی زناشویی، مشکل در فرزندپروری و پرورش فرزندان آسیب پذیر و افزایش آسیب های اجتماعی را به‌دنبال داشته باشد.

به گزارش سلامت نیوز،روزنامه قانون در ادامه نوشت: شاید بتوان گفت قدیمی‌ترین سوالی که در ادبیات پژوهشی خانواده و ازدواج از دیرباز ذهن پژوهشگران مختلف را درگیر مي‌کرده، این است که :
- مشخصه های یک زوج شاد چیست؟
- چه چیزی ازدواج شاد را از غیر شاد متمایز مي‌کند؟
در تحقیقی که دکتر السون انجام داد، وجود 6 شاخصه اصلی را در خانواده های قوی، با نشاط و از نظر عاطفی سالم را بر شمردند، اگر این شش عامل در رابطه زوجی شما وجود داشته باشد، مطمئنا احساس خوشبختی مي‌کنید! این 6 عامل طلایی عبارتند از: قدردانی، محبت، پایبند به خانواده بودن، احساس سلامت معنوی، توانایی تحمل فشارها و بحران ها و ارتباط مثبت.
ارتباط مثبت، یکی از 6 عامل طلایی ازدواج موفق است.

ارتباط عاطفی دارند
شاید بارها راجع به اهمیت ارتباط زناشویی شنیده باشیم، اما به‌راستی ارتباط چیست؟ اگر ما بتوانیم هر رابطه ای را که با آن روبه‌رو مي‌شویم با دقت مشاهده کنیم و تجزیه و تحلیل کنیم، خواهیم دید که هر ارتباطی از مبادله های کوچک زیادی ساخته شده است. خواسته‌ای هست و پاسخی برای آن خواسته! چنین بده و بستان هایی اجزای ابتدایی ارتباطات عاطفی هستند.خواسته مي‌تواند پرسشی، حالت چهره‌ای، نگاهی، حرکتی، یا عمل لمسی باشد.خواسته‌هاآنچنان ساده اند و در راه و رسم زندگی روزمره ما تار تنیده اند که اهمیت عظیم این لحظات را در نمي‌یابیم!!مرد لطیفه‌ای مي‌گوید...همسر مي‌خندد، زن به‌هنگام غذا خوردن به سس اشاره مي‌کند...شوهر با رغبت سس را مي‌دهد.پاسخ مثبت دادن به خواسته‌هابه طور طبیعی اغلب به تاثیر متقابل مي‌انجامد و باعث گسترش خواسته‌هامي‌شود.پاسخ منفی به خواسته ای، خودبه خود رابطه عاطفی را خاموش مي‌کند. گوش سپردن به مبادله های ارتباطی، مثل این است که شاهد بازی پینگ پنگ دو نفر باشیم،با پاسخ منفی به خواسته ای، خود به خود رابطه عاطفی را خاموش مي‌شود.بازی تمام مي‌شود. گویی بازیکنان مي‌خواهند توپ های پینگ پنگ‌شان را بردارند و بروند خانه!بی اعتنایی کردن به خواسته‌هایعنی نادیده گرفتن خواسته و یا خود را سرگرم کاری دیگر نشان دادن!شوهر به همسرش مي‌گوید:
- مایلی امشب با هم فیلمي‌را تماشا کنیم؟
- امشب؟نه وقت ندارم، کلی کار دارم، باشه یه وقت دیگه.
- باشه، پس یه وقت دیگه
پژوهش‌هانشان داده اند که یک وقت دیگه بندرت پیش مي‌آید! در واقع، احتمال این که فردی بکوشد خواسته ای را که یکبار رد شده است را دوباره مطرح کند تقریبا نزدیک به صفر است!به رابطه های فراوانی که در زندگی داشتید فکر کنید! چند تا از آنها به علت برآورده نکردن خواسته‌هاو انتظارات از میان رفته؟

شوخ طبع هستند
در هنگام بروز اختلاف،شوخ طبع بودن و محبت داشتن بسیار با ارزش است، زیرا کمک مي‌کند تا احساسات بد کاهش یابد و به تفاهم بهتری بینجامد. چنین افرادی فرصت بهتری دارند تا مسائل خود را در حين اختلاف حل کرده و احساسات آسیب دیده را ترمیم و توجه مثبتی را بنا کنند ولی این کار باید مدت‌هاپیش از آغاز اختلاف شروع شده باشد.زوجینی که نسبت به خواسته های همدیگر واکنش مثبتی دارند، گویی همه احساسات خوبی را که از طریق پاسخ محترمانه و عاشقانه نسبت به یکدیگر را یکجا در بانک عاطفی پس انداز مي‌کنند و بعد، زمانی که اختلاف پیش مي‌آید، مي‌توانند از این حساب برداشت کنند.گویی سروشی در درونشان ندا مي‌دهد: «الان شوهرم عصبانی شده ولی مگر او همان مردی نیست که با دقت و حوصله، نق نق کردن من از کارم را تحمل کرد؟»یا شوهر ممکن است بگوید «از دست او بدجوری عصبانی هستم، ولی مگر همسرم همان کسی نیست که همیشه با حوصله به حرف‌هایم گوش مي‌دهد؟ پس نباید به او سخت بگیرم، باید به او فرصتی بدهم.»


قدرت حل تعارض دارند
این زوجین چنان از پس حل اختلافات بر مي‌آیند که گویی اختلاف ها شوخی بیش نیستند! البته این طور نیست که آنان هرگز عصبانی نمي‌شوند و مخالفتی نمي‌کنند ولی در عین مخالفت، رابطه، علاقه و همبستگی را حفظ مي‌نمایند. به جای حالت دفاعی گرفتن یا احساس آسیب دیدگی کردن، با پرتویی از محبت، با علاقه‌ای ژرف و احترامي‌متقابل به اختلافات خویش، چاشنی مي‌زنند. به نظر می رسد در کمال شگفتی، به منابع عظیم خوش خلقی، حتی در زمانی که مشاجره می کنند، دسترسی دارند. به این طریق تعارض آنان عملا میوه ای شیرین به بار می نشاند و سر چشمه ای برای کشف و حل مسائل شده و زناشویی مکانی برای به ظهور رساندن شور و هوسی والا و احترام در رابطه ها می‌شود. به‌ياد داشته باشيم كه وجود اختلاف بين دو همسر نشان دهنده اين است که آن دو همديگر را دوست ندارند يا اينكه زوج های موفق و خوشبخت هيچ اختلافی با هم ندارند. داشتن اختلاف نظر به معنی دوست نداشتن همديگر نيست. همه زن و شوهرها اختلاف نظر دارند بلكه زوج های موفق و غير موفق از نظر نوع حل اين اختلاف نظر با هم تفاوت دارند. حل درست اختلاف نظر مهارتی است که می توان یاد گرفت. «وقتي تنهاييم دنبال دوست مي گرديم پيدايش كه كرديم، دنبال عيب هايش مي‌گرديم وقتي از دستش داديم، در تنهايي، دنبال خاطراتش مي‌گرديم مراقب قلب‌هاباشيم، هيچ چيزآسان تر از قلب نمي شكند.»«ژان پل سارتر»

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
1.67927s, 18q