يك متخصص گوش و حلق و بيني:

درمان خود به خودي گلودردهاي چركي، روماتيسم مفصلي و قلبي را به دنبال دارد

۱۳۸۷/۰۸/۲۸ - ۰۸:۳۱ - کد خبر: 13559
درمان خود به خودي گلودردهاي چركي، روماتيسم مفصلي و قلبي را به دنبال دارد
دکتر ابراهيم رزم‌پا، متخصص گوش و حلق و بيني، در گفت‌وگو با ایسنا، سرماخوردگي و آنفلوانزا را متفاوت از يكديگر دانست و گفت: در سرماخوردگي و آنفلوانزا، عامل بروز بيماري ويروس است. تعداد ويروس‌ها در سرماخوردگي بيشتر بوده و آنفاوانزا نوع شديد سرماخوردگي است.

دكتر رزم‌پا گفت: سرماخوردگي در درجات مختلفي از خفيف و شديد بروز مي‌كند كه نحوه برخورد و درمان طيف‌هاي مختلف سرماخوردگي متفاوت است. درمان بيماري‌هاي ويروسي تا زماني كه عارضه‌اي ايجاد نكرده‌اند، درمان علامتي است.

در عفونت‌هاي ويروسي نيازي به تجويز آنتي بيوتيك نيست

اين متخصص گوش و حلق و بيني با تاكيد بر اين كه در عفونت‌هاي ويروسي به هيچ وجه نياز به تجويز آنتي بيوتيك نيست، تصريح كرد: حتي در برخي موارد تجويز آنتي بيوتيك در عفونت‌هاي ويروسي، مشكل را شديدتر كرده و منجر به بروز عوارض مي‌شود. به عنوان مثال بيماري مونو نوكلوز (بيماري بوسه) عفونت ويروسي شايعي است كه به تجويز آنتي بيوتيك واكنش نشان داده و عوارضي را ايجاد مي‌كند.

تجويز بي‌رويه آنتي بيوتيك در بيماري‌هاي ويروسي، رشد نمونه‌هاي مقاوم باكتري‌ها را به دنبال دارد

وي در اين باره ادامه داد: تجويز بي‌رويه آنتي بيوتيك در بيماري‌هاي ويروسي، يكي از مشكلات جامعه پزشكي است كه موجب ايجاد و رشد برخي نمونه‌هاي مقاوم از باكتري‌ها مي‌شود. به اين ترتيب استفاده نابجا از آنتي بيوتيك‌ها سبب مي‌شود كه ميكروب در مقابل دارو مقاوم شده و در مواقع نياز تاثير لازم را نداشته باشد. در مجموع بيماري‌هاي ويروسي در حالت عادي به هيچ وجه نيازي به تجويز آنتي بيوتيك ندارند و تجويز آنتي بيوتيك در اين بيماري‌ها ترويچ بيماري‌هاي مقاوم را به دنبال خواهد داشت.

در عفونت‌هاي ميكروبي، عدم مصرف آنتي‌بيوتيك بهتر از مصرف ناقص است

مصرف ناقص اين داروها، شيوع نوعي از ميكروب‌هاي مقاوم را به دنبال دارد

دكتر رزم‌پا با تاكيد بر مصرف صحيح آنتي‌ بيوتيك در عفونت‌هاي ميكروبي گفت: با اضافه شدن يك ميكروب به ويروس سرماخوردگي عفونت در گلو ايجاد مي‌شود. در عفونت‌هاي ميكروبي مصرف نكردن آنتي بيوتيك بهتر از ناقص مصرف كردن آن است؛ چرا كه مصرف ناقص اين داروها، شيوع و رشد نوعي از ميكروب‌هاي مقاوم را به دنبال دارد.

"تب" دليلي بر وجود عفونت ميكروبي نيست

وي با بيان اين كه "تب" دليلي بر وجود عفونت باكتريايي يا ميكروبي نيست، افزود: علامت بسياري از بيماري‌هاي ويروسي هم تب است. بنابراين نبايد به بهانه بروز تب از آنتي بيوتيك استفاده كرد.

بيماري‌هاي ويروسي معمولا خود به خود بهبود مي‌يابند

دكتر رزم‌پا در تشخيص بيماري‌هاي با عامل ويروسي از ميكروبي گفت: در بيماري‌هاي ويروسي وضعيت عمومي بيمار خوب بوده و ممكن است با تب، حالت ضعف و خستگي همراه باشد. در بيماري‌هاي با عامل ميكروبي و باكتري به ويژه در گلودرد چركي، علاوه بر اين كه حال عمومي بيمار مطلوب نيست، حالت ضعف شديد و خستگي نيز وجود دارد. همچنين دوره بروز بيماري‌هاي ويروسي معمولا كوتاه بوده و خود به خود بهبود مي‌يابند. اين در حالي است كه در بيماري‌هاي عفوني ميكروبي متناسب با نوع آن دارو استفاده شود.

در گلودردهاي ويروسي نيازي به تجويز آنتي بيوتيك نيست

ضرورت مصرف ميزان كافي آنتي بيوتيك در گلودردهاي چركي

روماتيسم مفصلي و روماتيسم قلبي از عوارض گلودردهاي چركي و آنژين استرپتوكوكي است

وي با بيان اين كه در گلودردهاي ويروسي نيز نيازي به تجويز آنتي بيوتيك نيست، گفت: اين در حالي است كه در گلودردهاي چركي بايد به ميزان كافي آنتي بيوتيك مصرف شود. آنژين استرپتوكوكي ممكن است خود به خود بهبود يابد اما بايد حتما در درمان آن مداخله كرد و اجازه نداد كه بدن در برابر آن واكنش دهد؛ چرا كه آنتي ژن استرپتوكوك كه بدن براي مقابله با آنژين استرپتوكوكي و گلودردهاي چركي ترشح مي‌كند، با برخي از بافت‌هاي بدن مانند بافت قلب و مفصل نزديكي زيادي دارد و ممكن است دفاع بدن در مقابل آن برعليه خود بدن باشد. روماتيسم مفصلي و روماتيسم قلبي از عوارض گلودردهاي چركي و آنژين استرپتوكوكي است.

وي با اشاره به تزريق واكسن براي جلوگيري از ابتلا به سرماخوردگي و آنفلوانزا گفت: از آنجا كه عوامل ويروسي زيادي در بروز سرماخوردگي نقش دارند، براي جلوگيري از ابتلا به آن واكسني موجود نيست. همچنين چند نوع ويروس مشخص، بروز آنفلوانزا را به دنبال دارند كه دائما در حال تغيير و تبديل به نوع‌هاي جديد و مقاوم‌تر هستند. به اين ترتيب هر چند براي جلوگيري از ابتلا به آنفلوانزا واكسن‌هايي موجود است اما حتي براي اين بيماري نيز نمي‌توان واكسن جامعي تهيه كرد.

تزريق واكسن آنفلوانزا مصونيت كامل ايجاد نمي‌كند

به گفته اين متخصص گوش و حلق و بيني، واكسن آنفلوانزا در افراد داراي بيماري زمينه‌اي، عوارض شديدي را به دنبال دارد. همچنين تزريق اين واكسن مصونيت كامل را ايجاد نخواهد كرد. واكسن آنفلوانزا بايد در فصل پاييز (ترجيحا مهر و آبان) تزريق شود.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
نظرات
فاطمه
سلام خواهری28ساله دارم که چندسالی است که مبتلا به روماتیسم مفصلی است مچ دستش تغییر شکل داده وکج شده درد زیادی را تحمل میکند به متخصصین زیادی مراجعه کرده ولی نتیجه ای نداشته لطفااگر درمان جدیدی برای روماتیسم ویا کاهش دردش است راهنمایی کنید.ممنون
لیلا
با سلام ....پسر برادر من 5 سال دارد و به گفته دکتر مبتلا به روماتیسم در اثر آنفولانزا شده است...تو رو خدا راهنمایی کنید که خوب میشه....ممنون
فاطمه دادخواه
سلام مادرمن 41 سال دارد واز 27 سالگی تا به حال دچا ر بیماری روماتیسم مفصلی است .بعد از بیماری سرماخوردگی 2-3 سال هست که حدود 7-8 ماه طول می کشد خوب شود و امسال نیز همین طور است و گلو درد شدیدی به همراه عفونت دارد و با دارو نیز خوب نمی شود خواهشمندم مساعت های لازم را مبذول فرمایید.
نصرت الله نصیری
سلام
من 40 ساله و مبتلا به بیماری روماتیسم مفصلی هستم و دارو مصرف می کنم اما بعد از گذشت سه سال هنوز بهبود پیدا نکرده ام .
می خواستم بدانم تا کی باید دارو مصرف کنم .
ضمنا من بعد از مصرف دارو به مدت دو هفته بهتر می شوم و دارو راقطع می کنم و دوباره بعد از احساس درد مصرف دارو را شروع می کنم می خواستم بدانم این کار من اشکال دارد یا نه؟
Parvaneh haghighi
ازمطالب عملی وتخصصی شما کمال تشکررادارم.
1.63915s, 23q