مطالعه در محيط آلوده به دخانيات عملکرد طبيعي حافظه را مختل مي کند

۱۳۸۷/۰۸/۲۸ - ۰۸:۳۴ - کد خبر: 13561
 مطالعه در محيط آلوده به دخانيات عملکرد طبيعي حافظه را مختل مي کند
دکتر مسعود محمدي در گفت و گو با ايرنا افزود: همچنين، قرار گرفتن در محيط آلوده به دخانيات موجب خستگي زودرس جسم و روان و بروز تاثيرات دائمي بر روي حافظه مي شود.
وي اظهار داشت: عدم رعايت اصول و بهداشت مطالعه سبب پايين آمدن سطح کارآيي و بازدهي انسان، تضعيف روحيه، کاهش اعتماد به نفس، دلزدگي و خستگي از مطالعه مي شود.
وي با بيان اينکه مطالعه همانند انجام هر کار يا فعاليت ديگري نيازمند استفاده از روش درست است، افزود: يکي از دلايل افت تحصيلي برخي از دانش آموزان اين است که شيوه مطالعه آنها بر طبق روش ها و اصول صحيح مطالعه نيست و از ديدگاه روانشناسي اين امر در کارآيي حافظه بسيار تاثيرگذار است.
اين روانشناس گفت: هنگام مطالعه بايد از فشار آوردن به حافظه و متراکم کردن زمان فراگيري خودداري کرده و در فعاليت ذهني هر 30 دقيقه يکبار به مدت شش دقيقه استراحت و تنفس عميق داشت.
محمدي افزود: پس از يک مطالعه علمي نيز، بايد براي مدتي استراحت مطلق داشت، چرا که ميزان فراموشي حافظه در خواب به مراتب کمتر از بيداري است.
وي تاکيد کرد: در صورت خستگي و کاهش تمرکز حواس بهتر است که به صورت اجباري به مطالعه ادامه نداد زيرا سبب دلزدگي از مطالعه مي شود.
وي با اشاره به راه هاي افزايش تاثير مطالعه و ماندگاري مطالب آموخته شده در حافظه گفت: براي افزايش تاثير مطالعه و ماندگاري مطالب آموخته شده در حافظه، بايد مکان مطالعه عاري از سر و صدا و محرک هاي منجر به حواس پرتي باشد.
اين روانشناس افزود: مناسب بودن دماي مکان مطالعه و متوسط بودن نور اتاق نيز، در افزايش تاثير مطالعه و يادگيري مطالب نقش موثري دارد.
محمدي يادآور شد: بهتر است هنگام مطالعه براي يادگيري مطالب از تصوير سازي ذهني و تجسم عيني استفاده شود زيرا که اين تصاوير در بازيابي و به خاطرآوردن مطالب نقش بسزايي دارد.
وي خاطر نشان کرد: از آنجا که روش مطالعه و رعايت اصول آن نقش مهمي در يادگيري و درک و فهم مطالب دارد، براي يادگيري هر مطلب، رعايت اين اصول ضروري است.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
6.15017s, 18q