پزشکیان:

منابع در طرح تحول سلامت به درستی توزیع نمی‌شود/کسری بودجه بیمه ها به دنبال افزایش بدون ضابطه تعرفه ها

۱۳۹۳/۱۰/۲۹ - ۱۱:۴۳ - کد خبر: 135644
منابع در طرح تحول سلامت به درستی توزیع نمی‌شود/کسری بودجه بیمه ها به دنبال افزایش بدون ضابطه تعرفه ها

سلامت نیوز: عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس با تاکید بر ضرورت پایبندی دولت به قانون در زمینه اجرای طرح تحول سلامت٬ گفت: در خصوص اجرای طرح تحول سلامت هدف بهبود خدمات رسانی به بیماران در مناطق محروم٬ کمتر توسعه یافته و اقشار آسیب‌پذیر بود اما این طرح از هدف خود دور شد.

مسعود پزشکیان در گفت وگو با خانه ملت٬ با تاکید بر ضرورت پایبندی دولت به قانون در خصوص اجرای طرح تحول سلامت٬ گفت:‌ در خصوص اجرای طرح تحول سلامت هدف بهبود رسیدگی به بیماران در مناطق محروم٬ کمتر توسعه یافته و اقشار آسیب‌پذیر بود.

نماینده مردم تبریز٬ آذرشهر و اسکو در مجلس شورای اسلامی٬ ادامه داد: اجرای نادرست طرح تحول سلامت در برخی از فازها منجر به سرازیر شدن اعتبارات به بیمارستان‌های مجهز و دارای نیرو و تخت بیشتر شده در حالی که طبق قانون اعتبارات باید در جاهایی هزینه می‌شد که سطح برخورداری آن‌ها کمتر بود.

این نماینده مردم در مجلس نهم٬ با تاکید بر اینکه هدف از اجرای طرح تحول سلامت ایجاد عدالت، دسترسی مناسب و پوشش همگانی خدمات درمانی در چارچوب برنامه و منابع بوده است٬ تصریح کرد:‌ کاری که با نام طرح تحول سلامت آغاز شده به نظر من برای دولت مشکل ایجاد خواهد کرد، برای اینکه هزینه خدمت را افزایش داده و قیمت تمام شده به این ترتیب رشد داشته است.

این نماینده مردم در مجلس نهم٬ با تاکید بر اینکه بیمه کردن سیستم بدون هیچ ضابطه و قانونی در طرح تحول سلامت تبعات بدی به همراه دارد٬ گفت: اگر تمام اعتبار دولت نیز در این راستا صرف شود بازهم ادامه کار ممکن نخواهد بود.

وی با بیان اینکه هم‌اکنون که در مراحل ابتدایی طرح تحول سلامت قرار داریم بسیاری از صندوق‌های بیمه‌ای از جمله صندوق بیمه نیروهای مسلح با کسری بودجه میلیاردی روبه رو شده‌اند٬ افزود: تمامی این مشکلات از جمله کسری بودجه‌ها نتیجه افزایش بدون ضابطه تعرفه‌ها است.

پزشکیان با تاکید بر اینکه ادامه اجرای طرح تحول سلامت به این شکل علاوه بر صندوق‌های بیمه به کسری بودجه دانشگاه‌ها نیز منجر خواهد شد٬ گفت: وقتی قیمت تمام شده افزایش یابد بودجه اختصاص یافته پاسخگوی نیازها نخواهد بود و از طرف دیگر افزایش سطح توقع و رشد درآمدهای جاری به اختلاف درآمد‌ها منجر خواهد شد.

وی با بیان اینکه اجرای کنونی طرح تحول سلامت به مثابه تزریق مسکن برای تسکین موقتی درد است٬ افزود: بی‌توجهی دولت به قانون در این راستا مشکلاتی را به همراه خواهد داشت.

وی از تلاش برخی نمایندگان برای علامت‌دار کردن اعتبارات خبر داد وتاکید کرد: با علامت‌دار شدن اعتبارات پول اختصاص یافته به یک بخش در جای دیگر تزریق نخواهد شد.

پزشکیان با بیان اینکه اولویت قرار دادن بحث درمان در هیچ کجای دنیا صحیح نیست و صورت نگرفته است٬ گفت: به طور حتم اولویت قرار دادن درمان در کشور ما به توفیقی منجر نخواهد شد.

وی ادامه داد: اگر تمام اعتبار دولت را در چرخه طرح تحول سلامت بریزند باز هم این سیستم با کمبود منابع مواجه خواهد شد.

این نماینده مردم در مجلس نهم٬ تصریح کرد: هیچ دولتی قادر نبوده با این وضعیت اقتصادی، موفق به سطح‌بندی، کنترل و توفیق در ارجاع شود و در حال حاضر نیز طبیعی است که ادامه اجرای طرح مذکور ممکن نیست.

وی با بیان اینکه به اندازه اعتبارات موجود در کشور باید در خصوص اجرای طرح‌ها برنامه‌ریزی کرد٬ افزود: در خصوص اجرای طرح تحول سلامت به این شکل اگر 2 برابر پول کنونی به دولت داده شود باز هم اجرای توفیق آمیزی را شاهد نخواهیم بود.

پزشکیان با بیان اینکه دولت برای اجرای طرح تحول سلامت با کمبود منابع مواجه است٬ گفت: در قانون در خصوص جزء جزء اجرای طرح تحول سلامت برنامه‌ریزی شده است که اگر اجرای آن طبق قوانین باشد به طور حتم شاهد بروز مشکلی نخواهیم بود.

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی٬ با یادآوری اختلاف درآمد شدید بین پزشکان٬ گفت: اختلاف درآمد پزشکان با هیچ مکانیزمی همخوانی ندارد اما در خصوص منابع جدید می‌توان با مدیریت درست به برقراری عدالت و کاهش شکاف‌ها کمک کرد.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
نظرات
علی
به نظر بنده این طرح با این کسری بودج جوابگو نیست . هر چه سریعتر باید لغو شود
پرستارخصوصی
پرستاران خصوصی خوهان عدالت در پرداخت به تیم درمان هستند
چرا پزشکان درامد نجومی دارند وبه پرستاران وپیراپزشکان حقوق اداره کار میدهند
از مجلس ودولت عدالت خواستاررسیدگی هستیم
لطفا نارضایتی وافسردگی پرسنل خصوصی را جدی بگیرید
جواد
این چه برنامه ریزی
این چه عدالتیه
این چه مدیریتیه
که از خوشحالی مردمی که نظام تحول سلامت رو تو اخبار 20/30 میبینن و اصلا متوجه نیستن چه بلایی داره سرشون میاد نتیجه بگیریم کار درستی انجام دادیم
مجلس باید هرچه سریع تر از وزیر سوال و استیضاح کنه چون جلو ضرر رو از هر جا بگیرین منفعته
مژگان
با سلام و درود بر اقای دکتر پزشکیان
ایکاش اشاره ای هم به وضعیت پرستاری میشد !
چرا این بخش مهم از تیم درمان ابنقدر مورد بی مهری و بی توجهی قرار میگیرد ؟در حالیکه اگر هدف بهبود وضعیت بهداشت و درمان است ,پرستاری مهمترین ااثیر را در این زمینه دارد . پرستار به علت زمان طولانی که بر بالین بیمار میگذراند ,نقش بسیار ویژه و پررنگی در درمان و اموزش دارد ,ولی در نهایت تاسف به علت کمبود شدید نیرو و همچنین بی توجهی مسئولین ,در رسیدگی به وضعیت دریافتی پرستاران , دادن وعده های توخالی و متاسفانه سخنان نا مناسب و گاها توهین امیز انگیزه کار بیش از پیش از این عضو مهم تیم درمان سلب شده است ! فریاد ما به اسمان است و گوش شنوایی نمی یابیم ! ایا در میان مسئولین یک وجدان اگاه و بیدار هست که به خواسته پرستاران که همان اجرای عدالت است گوش بدهد ؟ مسئولان این را باور کنند نجات سیستم درمان در گرو نجات پرستاری است ! و در صورتی که به این مهم توجه نشود ,شما سیستم درمانی با ظاهری اراسته و باطنی تو خالی خواهید داشت !
اما این را بدانید که ما پرستاران برای اجرای عدالت کوتاه نخواهیم امد و صدای خود را در گوشهای ناشنوا فرو خواهیم کرد !
0.78099s, 22q