محققان موفق به کشف درمان بيماريها از طريق زهر زنبور عسل شدند

۱۳۸۷/۰۸/۲۹ - ۰۸:۳۵ - کد خبر: 13567
 محققان موفق به کشف درمان بيماريها از طريق زهر زنبور عسل شدند
دکتر محمد نبيوني مجري و سرپرست اين تحقيق روز دوشنبه در گفت و گو با ايرنا با بيان اين مطلب افزود: استفاده از زهر زنبور عسل در درمان بيماريها از گذشته در طب سنتي و در آسيا وجود داشته است ،چناچه تحقيقات در اين زمينه ثابت کرده بود افرادي که با پرورش زنبور عسل سرو کار دارند کمتر به بيماري مبتلا مي شوند.
وي گفت : اين ايده از دو سال قبل با همکاري اساتيد گروه زيست شناسي دانشگاه تربيت معلم به مرحله اجرا در آمد و مطالعات در فازهاي يک و دو آغاز شد.
نبيوني ادامه داد:در فاز اول اين بررسي ،حيوانات آزمايشگاهي گروه هدف بودند و آثار زهر زنبور عسل در درمان سندرم پلي کيستيک تخمدان که بيماري شايع در زنان است بر روي مدل حيواني انجام و مشاهده شد که عارضه اين بيماري رو به کاهش رفت.
اين عضو هيات علمي دانشگاه تربيت معلم تصريح کرد:همچنين تاثير زهر زنبور عسل بر روي حيواناتي که با استفاده از ماده شيميايي به ام .اس مبتلا شده بودند انجام شد و بعد از اين کار مشاهده کرديم که بيماري ام .اس رو به بهبودي است.
نبيوني با اشاره به اينکه اين آزمايش از لحاظ خصوصيات فيزيولوژيکي و مطالعات ميکروسکوپ نوري و الکترونيکي مورد تاييد قرار گرفت افزود: غلاف هاي مياني اعصاب ميليني بيماري ام .اس با تاثير زهر زنبور عسل شروع به بازسازي و ترميم شدند.
به گفته وي ،در بخش ديگري از تحقيق ، تاثيرات زنبور عسل بر روي سلولهاي سرطاني مورد آزمايش قرار گرفت و مشاهده شد اين زهر نقش سمي را در برابر اين سلولها در مدل حيواني ايفا مي کند و با تزريق آن سلولهاي سرطاني رو به درمان رفتند.
دکتر نبيوني با بيان اينکه نتايج اين تحقيقات در مجلات بين المللي به چاپ رسيده است ، اظهار داشت :اين تحقيق براي اولين بار در ايران انجام شد و مطالعات مولکولي براي اثبات دقيق تر اين نتايج ادامه دارد و پيش بيني مي شود تا دو سال ديگر به پايان رسد.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
6.39994s, 18q