رنج نظام سلامت از به روز نبودن آموزش هاي پزشکي

۱۳۹۳/۱۰/۲۹ - ۱۵:۰۵ - کد خبر: 135684
رنج نظام سلامت از به روز نبودن آموزش هاي پزشکي

سلامت نیوز: آموزش پزشکي يکي از حساس ترين بخش هاي آموزش هاي دانشگاهي است که کوچک ترين نقص و کوتاهي در فرآيند آموزش مي تواند سلامت بيماران را به خطر بيندازد. کارشناسان حوزه سلامت بخشي از قصور يا خطاهاي پزشکي را ناشي از ضعف آموزش پزشکان مي دانند.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از روزنامه خراسان، خهم اکنون ۱۷۰ هزار دانشجوي علوم پزشکي در حال تحصيل در ۵۵ دانشگاه و دانشکده علوم پزشکي کشور و ۱۳ هزار نفر عضو هيئت علمي اين دانشگاه ها مشغول آموزش اين دانشجويان هستند که اين تعداد نسبت به سال هاي گذشته روند افزايشي نشان مي دهد و همين مسئله باعث شده که ديگر نيازي به حضور پزشکان هندي و پاکستاني در کشور نباشد. به گفته معاون آموزش وزارت بهداشت از نظر کميت توانسته ايم نسبت به گذشته پزشکان زيادي تربيت کنيم، اما همچنان کيفيت آموزش هاي پزشکي در دانشگاه هاي علوم پزشکي کشور مطلوب نيست، در سال هاي اخير ظرفيت هاي نيروي پذيرش دانشجويان گروه پزشکي افزايش يافت و تعداد زيادي دانشجو جذب شدند، اما متناسب با اين افزايش، ظرفيت هاي آموزشي لازم افزايش پيدا نکرد که اين اقدام به کاهش کيفيت آموزش پزشکي منجر مي شود.

وزير بهداشت و درمان هم معتقد به تحول در آموزش پزشکي است آن گونه که به تازگي دکتر هاشمي گفته است آموزش پزشکي نياز به تحول دارد، زيرا آموزشي که اکنون به دانشجويان داده مي شود از نظر زمان و محتوا تفاوتي با ۳۰ سال گذشته نکرده است، اما منابع آموزش پزشکي به روز است، سپس بايد سبک آموزش و طول دوره آموزش تغيير کند و در تقويت متخصصان تجديد نظر صورت گيرد.

«آموزش هاي يک طرفه استاد به دانشجو از مهم ترين مشکلات سيستم آموزشي دانشگاه هاي کشور است از اين رو آموزش، ضعيف ترين حلقه هاي کادر پزشکي دانشگاه هاي ما را تشکيل مي دهد». اين اظهار نظر يک عضو هيئت علمي دانشگاه علوم پزشکي است. به گفته وي با توجه به تعداد زياد دانشجويان، درماني شدن فضاي بيمارستان هاي آموزشي و فشار کاري استادان، امکان همراهي مستمر آن ها در آموزش هاي دوره باليني دانشجويان وجود ندارد در نتيجه اين عوامل باعث مي شود که استادان وقت خود را به آموزش هاي فلوشيب و تخصصي اختصاص دهند. وي گفت: آموزش تعاملي و مشارکت بين استاد و دانشجو، مفيدترين و استانداردترين نوع آموزش در دانشگاه هاست. شيوه آموزش در ۳ سال و نيم اول رشته پزشکي يعني در دوران علوم پايه به صورت سخنراني سر کلاس يا سخنراني تعاملي است که در انتقال دانش از استاد به دانشجو صورت مي گيرد اما در مقطع باليني عمده آموزش دانشجويان در بيمارستان ها به صورت درمان بيمار با نظارت استادان انجام مي گيرد. وي گفت: کمبود اعضاي هيئت علمي و فاصله با استانداردهاي جهاني از ديگر ضعف هاي آموزش پزشکي در کشور است. ۱۳ هزار عضو هيئت علمي بايد ۱۷۰ هزار دانشجو را آموزش دهند بنابراين هنوز به استاندارد جهاني دست نيافته ايم، زيرا بايد به ازاي هر ۲ تا ۳ دانشجوي دکترا يک استاد وجود داشته باشد. به گزارش سلامت نيوز، دکتر اميرحسين ضيايي معاون آموزش وزارت بهداشت به هزينه هاي آموزش اشاره کرد و گفت: هزينه بيمارستان هاي آموزشي ۲ برابر بيمارستان هاي دولتي است. طبق گزارش هاي دريافتي براي تجهيزات بيمارستان هاي آموزشي حدود هزار ميليارد تومان کم داريم و در واقع کمبود اعتبارات در تمام رديف ها به خصوص براي پشتيباني برنامه هاي بيمارستان هاي آموزشي و تجهيز آن ها کاملا مشهود است.

وي گفت: متاسفانه از اعتبارات بخش آموزش غافل شديم به گونه اي که به کيفيت خدمات ضربه مي زند و با توجه به پذيرش زياد دانشجو سالانه اعتبارات کمي به بخش آموزش اختصاص مي يابد و وقتي سهم آموزش پزشکي به اندازه مورد نياز و حتي کمتر از اين حد اختصاص پيدا کند بر روي کيفيت خدمات پزشکي تاثير منفي مي گذارد. در واقع افت کيفيت آموزش پزشکي از چالش هاي بزرگ وزارت بهداشت است. در سال ۲۰۱۳ ايران مقام هفدهم را در توليد علم پزشکي در ميان کشورهاي جهان کسب کرد اما توان بالقوه ايران در توليد علم پزشکي بيش از اين است. دکتر داريوش طاهرخاني عضو شوراي عالي نظام پزشکي نيز ضمن بيان اين مطلب گفت: اين مقام در حالي کسب شده که براساس مطالعات صورت گرفته درخصوص مقايسه برنامه آموزش پزشکي عمومي ايران با چند دانشکده پزشکي معتبر از کشورهاي منتخب دنيا به لحاظ شاخص هاي موجود در يک برنامه آموزشي موثر و کارامد، نارسايي در برنامه آموزش پزشکي ايران در لحاظ کردن شاخص ها محرز شده است و با شکاف بزرگي که بين برنامه آموزش پزشکي ايران و دانشگاه هاي مورد مطالعه از نظر لحاظ کردن و پياده سازي شاخص هاي آموزش اثربخش وجود دارد، لزوم بازنگري و اصلاح برنامه آموزش پزشکي کشور بيشتر آشکار است. دکتر طاهرخاني به رتبه بندي دانشگاه هاي علوم پزشکي جهان اشاره کرد و گفت: براساس رتبه بندي هاي بين المللي که هر ساله اين رتبه بندي انجام مي شود در سال ۲۰۱۴ ، ۶ دانشگاه علوم پزشکي کشور از جمله دانشگاه تهران، شهيد بهشتي، شيراز، اصفهان، تبريز و مشهد جزو دانشگاه ها و مراکز تحقيقاتي قرار گرفتند که بيشترين فعاليت را در خصوص گردآوري و تجزيه و تحليل اطلاعات پزشکي داشتند. به هر حال آموزش پزشکي يکي از ضروريات تضمين سلامت جامعه است و هر چه پزشکان از نظر علمي پربار و متبحر باشند بر کيفيت درمان بيماران تاثيرگذار است.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
1.81174s, 18q