يک متخصص پوست و مو:

ضايعات تاولي حاملگي در صورت درمان به موقع، خطري در پي نخواهد داشت

۱۳۸۷/۰۸/۲۹ - ۰۸:۳۸ - کد خبر: 13569
ضايعات تاولي حاملگي در صورت درمان به موقع، خطري در پي نخواهد داشت
دکتر مهين وليخاني، متخصص پوست و عضو هيات علمي دانشگاه علوم پزشکي تهران در گفت وگو با ایسنا، اظهار داشت: بيماري تاولي زمان حاملگي با پيش زمينه ژنتيکي به ضايعات تاولي شديداً خارش داري اطلاق مي‌شود که معمولاً در دوران بارداري در انتهاي 3 ماهه دوم يا 3 ماهه سوم و يا 3 تا 4 روز پس از زايمان براي مادر ايجاد مي‌شود.

وي گفت: بيماري تاولي زمان حاملگي شايع نيست و يک در 50 هزار نفر اتفاق مي‌افتد ولي به دليل اين که در دوران بارداري يا پس از زايمان رخ مي‌دهد و با جان مادر و نوزاد ارتباط مستقيم دارد نگران کننده است.

دکتر وليخاني افزود: بيماري تاولي که به صورت ضايعات خارش دار بروز مي‌کند عمدتاً در دور ناف با اندازه‌هاي متفاوت ديده مي‌شود ولي ممکن است در ساير نقاط بدن نيز مشاهده شود و اگر به موقع تشخيص و درمان شود مشکلي براي مادر ايجاد نخواهد کرد.

عضو هيأت علمي دانشگاه علوم پزشکي تهران با اشاره به روش‌هاي تشخيصي و درمان گفت: پزشک متخصص مي‌تواند با بيوپسي و نمونه برداري که از پوست انجام مي دهد بيماري را تشخيص دهد.

وي تصريح کرد: اين بيماري تاولي در 95 درصد موارد ممکن است در حاملگي‌هاي بعدي و يا با مصرف قرص‌هاي ضد بارداري (OCP) يا قاعدگي‌هاي بعدي فرد رخ دهد، به همين دليل بيمار بايد با پزشک در ارتباط باشد.

دکتر وليخاني افزود: در برخي موارد ممکن است به دليل شدت ضايعات، وزن نوزاد کمتر از حد طبيعي باشد يا سن حاملگي زودتر از موعد باشد که مشکلي ايجاد نمي‌کند ولي در 5 درصد ممکن است نوزاد نيز علايم تاولي داشته باشد که بايد مراقب بود اين ضايعات دچارعفونت نشود.

وي در پايان تاکيد کرد: درمان اين ضايعات بر اساس شدت آنها تعيين مي‌شود اما در هر حال بايد مراقب ضايعات بود و با مصرف صحيح دارو مانع از عفوني شدن ضايعات شد که اين امر مشکلات ضايعه را دوچندان مي‌کند.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
2.41893s, 18q