دانشمندان با سلول‌هاي بنيادي «نوار پانسمان زنده» ساختند

۱۳۸۷/۰۸/۲۹ - ۰۸:۴۱ - کد خبر: 13570
دانشمندان با سلول‌هاي بنيادي «نوار پانسمان زنده» ساختند
به گزارش سلامت نیوز، دانشمندان اين سلول‌هاي بنيادي را از بيماري گرفتند كه زانوي وي به دليل شركت در فعاليت‌هاي ورزشي دچار جراحت شده بود.

هر ساله عده زيادي از ورزشكاران دچار پارگي غضروف هلالي مي‌شوند كه نقش بالشتك جاذب ضربه را در بين استخوان‌هاي بالا و پايين پاها ايفاء مي‌كند.

بسياري از مصدومان زنان و مردان در سنين 20 و 30 سالگي هستند واين آسيب ديدگي عمدتا در اثر كشيدگي پا در حين فوتبال، اسب دواني، اسكي و برخي ديگر از فعاليت‌هاي ورزشي رخ مي‌دهد.

تا امروز متخصصان تلاش مي‌كردند تا غضروف پاره شده را دوباره بدوزند، اما در اغلب موارد اين عمل ناموفق بود و مدت بسيار زيادي طول مي كشيد تا عضو آسيب ديده بيمار دوباره احيا شود و توانايي خود را به دست آورد.

بسياري از ورزشكاران تصميم مي‌گيرند، بافت آسيب ديده را طي جراحي از بدن خارج كنند؛ با اين كار فرد به تدريج بهبود پيدا مي‌كند، اما از سوي ديگر استخوان‌ها در زانو باز مي‌مانند و خطر ابتلا به پوكي استخوان تشديد مي‌شود.

در پژوهش جديد دانشمندان توانستند به روشي منحصر به فرد و اميدوار كننده براي درمان اين مصدوميت دست يابند.

اين دانشمندان موفق شدند در آزمايشگاه با استفاده از سلول‌هاي بنيادي برگرفته از مغز استخوان خود بيمار، نوعي «نوار پانسمان زنده» توليد كنند كه مي‌تواند بافت غضروف را به شيوه‌اي خارق العاده شفا دهد.

براي اين منظور آنها از سلول‌هايي استفاده كردند تا يك چارچوب اسفنجي را كه از كلاژن ساخته شده، پوشش دهند، سپس اين ساختار را در داخل شكاف موجود در غضروف قرار دادند.

در نهايت سلول‌هاي بنيادي دو سوي پاره شده غضروف را به سمت يكديگر كشانده و به اين ترتيب پارگي را ترميم مي‌كنند.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
2.30139s, 18q