آيا جراحي کاهش وزن باعث علاج ديابت نوع 2مي‌شود؟

۱۳۹۳/۱۰/۳۰ - ۱۲:۲۱ - کد خبر: 135778

سلامت نیوز: با توجه به تاثير کاهش وزن در بهبودي ديابت نوع 2 (که عامل اصلي ايجاد آن مقاومت به انسولين ناشي از چربي زياد در بدن است) برخي از پژوهش‌ها بيانگر اين است که جراحي‌هاي کاهش وزن مي‌تواند باعث علاج گروهي از مبتلايان ديابت نوع 2 شود بوده‌اند، اين جراحي‌ها که جراحي به اصطلاح «متابوليک و بارياتريک» ناميده مي‌شوند، ممکن است در افراد ديابتي چاق تاثير بهبودبخش عمده‌اي را ايجاد کنند.

به گزارش سلامت نیوز، روزنامه سپید در ادامه نوشت: قند خون برخي از اين افراد پس از جراحي به سرعت به حال طبيعي باز مي‌گردد و گاهي در روزها پس از جراحي در اين حد طبيعي باقي مي‌ماند. به اين ترتيب بيماران ممکن است نياز کمتري به مصرف داروهاي ضدديابت پيدا کنند يا در مواردي بتوانند داروهايشان را قطع کنند.

يک بررسي به سرپرستي استيسي برتوئر، جراح بارياتريک در انستيتوي بارياتريک و متابوليک در کلينيک کليولند آمريکا روي بيماران مبتلا به ديابت نوع 2 که نتايج آن در سال2013منتشر شد، اثرات سودمند اين نوع جراحي را نشان داد.

از 217 بيماري که اين پژوهشگران دست‌کم براي پنج سال پيگيري کرده بودند، ديابت در حدود يک‌چهارمشان به طور کامل فروکش کرده بود و در يک‌چهارم ديگر بيماري به طور نسبي بهبود يافته بود. يک بررسي ديگر در سوئد روي343بيمار که نتايج آن در ماه ژوئيه 2013 منتشر شد، بيانگر 72 درصد فروکش ديابت پس از دو سال از جراحي بود. اين ميزان در فاصله 15 سال پس از جراحي به 30 درصد افت کرده بود.

يک بررسي درازمدت ديگر هم روي 400نفر مبتلا ديابت نوع 2 که تحت عمل جراحي بارياتريک قرار گفته بودند، شش سال پس از انجام عمل نشان داد که 62 درصد بيماران ديگر نشانه‌اي ديابت نشان نمي‌دهند و فشار خون، کلسترول و تري‌گليسريد خونشان هم بهتر کنترل شده است.

بررسي‌هاي ديگر هم نشان داده‌اند که جراحي کاهش وزن مي‌تواند به درمان موارد ديابت در برخي از افراد چاق که با روش‌هاي ديگر قابل‌کنترل نيست، کمک کند.

البته کارشناسان مي‌گويند، هنوز بايد بررسي‌هاي درازمدت کنترل‌شده تصادفي‌شده که استاندارد طلايي در پژوهش‌هاي پزشکي است در اين موارد انجام شود تا بتوان به نظري قطعي دراين‌باره رسيد.

البته بايد توجه داشت که اصولا براي اينکه فردي نامزد انجام اين جراحي‌ها شود، بايد بسيار چاق باشد، يعني شاخص توده بدني 35 يا بالاتر داشته و ساير روش‌هاي کاهش وزن هم در او ناموفق مانده باشد. ضمنا جراحي‌هاي کاهش وزن يا بارياتريک با شيوه‌هاي گوناگون انجام مي‌شوند که هر کدام نقاط ضعف و قوت خودشان را دارند.

بنابراين گرچه به نظر مي‌رسد که اين جراحي‌ها به عنوان يک گزينه درماني موثر و مقرون به صرفه براي برخي از افراد مبتلا به ديابت نوع2 که به درمان‌هاي دارويي پاسخ نداده‌اند، مطرح باشند، انتخاب بيماران بايد در اين موارد بايد با دقت و توجه به عوامل گوناگون صورت‌گيرد و خطرات و عوارض ناشي از اين عمل‌ها مورد توجه باشد.
همچنين نياز به پژوهش‌هاي بيشتري براي تعيين اصول راهنماي مشروح براي پزشکان در اين مورد وجود دارد.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.24149s, 19q