ابتلاء 54 درصد ایرانیان به عارضه پرفشاری خون

۱۳۹۳/۱۰/۳۰ - ۱۲:۵۴ - کد خبر: 135788

سلامت نیوز: عضو تیم علمی نخستین کنگره بین المللی نفرولوژی و اورولوژی با بیان اینکه 54 درصد ایرانی ها دچار عارضه پرفشاری خون هستند، گفت: ایران در بین 192 کشور از نظر ابتلا به عارضه پرفشاری خون، رتبه 67 را دارد.

به گزارش سلامت نیوز از دبیرخانه نخستین کنگره بین المللی نفرولوژی و اورولوژی ، دکتر اقلیم نعمتی افزود : پرفشاری خون شایع ترین علت سکته مغزی در ایران و سومین علت مرگ و میر است که با افزایش سن به بیش از 50 سال اهمیت آن نیز افزایش می یابد.

وی ادامه داد: این بیماری اغلب یا بدون علامت است و یا علائم بالینی جزئی دارد و چنانچه پرفشاری خون کنترل نشود و تحت درمان قرار نگیرد از علل اصلی ابتلا به بیماری های سیستم مغزی ، سکته قلبی و نارسایی کلیه است و معمولا از زمانی که فشار خون به بیش از 75/110 برسد ، فرد در معرض این خطرات قرار می گیرد.

عضو تیم علمی نخستین کنگره بین المللی نفرولوژی و اورولوژی افزود: یکی از مهم ترین درمان های توصیه شده در این بیماری تغییر سبک زندگی فرد است که کاهش میزان مصرف نمک در رژیم غذایی، کم کردن وزن بدن در افرادی که اضافه وزن دارند، قطع مصرف دخانیات، افزایش تحرک و فعالیت های ورزشی و حداقل 30 دقیقه ورزش در طول روز و استفاده نکردن از مشروبات الکلی از مهم ترین موارد است.

نعمتی گفت: زمانی که پزشک و یا پرستار فشار خون را بیان می کنند اغلب 2 عدد عنوان می شود به طور مثال 90/140یا همان 9/14 عدد نخست مربوط به شریان ها و زمانی که قلب منقبض و یا به عبارتی در حال پمپاژ خون است و عدد دوم مربوط به فشار شریان ها در حالتی است که قلب در حالت استراحت و خونگیری است.

وی اضافه کرد: به طور کلی فشار خون به نیرویی گفته می شود که توسط خون در جریان به دیواره رگ ها وارد می شود و این از علائم اصلی حیات است. (فشار خون سیستولیک)

نعمتی با بیان اینکه پر فشاری خون فرد را در معرض خطر حملات سکته مغزی، قلبی و بیماری های کلیه قرار می دهد، ادامه داد: در اکثر موارد هیچ علامتی ندارد اما این بیماری کاملاً جدی است.

این فوق تخصص نفرولوژی افزود: به فشار خون 80/120 طبیعی، بیش از این میزان و کمتر از 90/140 در مرحله پیش از عارضه پرفشاری خون، بیش از 90/140 و کمتر از 110/160 پرفشاری خون درجه یک و بیش از 110/160 پرفشاری خون درجه دو گفته می شود.

نعمتی یادآور شد: چنانچه به طور مداوم فشار خون بیش از 90/140 باشد باید دارو درمانی باید آغاز شود. در مواردی نظیر ابتلاء به بیماری پلاک های چربی داخل عروق(آترواسکلروزیس)، سکته مغزی، قلبی و بیماری های منتشر عروق و بیماری های مزمن کلیوی باید درمان از فشارهای کمتر آغاز شود.

نخستین کنگره بین المللی نفرولوژی و اورولوژی از 20 تا 22 خرداد 94 در مرکز همایش های رازی برگزار می شود. این کنگره دارای امتیاز بازآموزی است و مهلت ارسال مقالات تا 10 اردیبهشت 94 تعیین شده است.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.2271s, 19q