خميدگي کافيست! پشت‌تان را صاف نگهداريد

۱۳۸۷/۰۸/۲۹ - ۱۰:۲۷ - کد خبر: 13582
خميدگي کافيست! پشت‌تان را صاف نگهداريد
روزهايي که سرکار و در مدرسه مي گذارنيم پر از عادات و تکاليفي است که به شکلي کاملا دور از فاکتورهاي انساني، ارگونومي انجام مي گيرند. چند مثال آشناي اين موارد: کار با کامپيوتر، کيف‌هاي رو دوشي يا کوله پشتي بسيار سنگين و قرار دادن گوشي تلفن بين گردن و شانه است، پشت ما، بهاي تمام اين رفتارهاي نادرست را مي پردازد.

گذشته از پشت درد، وضعيت نادرست بدن مي‌تواند مشکلات ديگري از جمله تحليل مفاصل و آرتروز فرسايشي را نيز ايجاد کند.

همچنين قرار گرفتن نادرست، ماهيچه ها و مفاصل را به شدت تحت فشار قرار داده و زمينه را براي پشت درد و آرتروز فراهم مي کند، به اين ترتيب که مثلا قرار گرفتن در فضاي کاري که نادرست چيده شده باشد، موجب مي شود که شخص بالاتنه خود را به جلو خم کرده، فشاري مضاعف بر ستون مهره ها وارد کند و همين موجب تاب برداشتن تدريجي ستون مهره ها شود. سپس عضلات خود را با اين حالت قرارگيري جديد وفق مي دهند.

به تدريج ماهيچه‌هاي سينه کوتاه شده، عضلات شکمي ضعيف مي‌شوند و از طرف ديگر عضلات پشت بلند و بيش از حد کشيده مي شوند.

اين طرز قرارگيري بدن مي‌تواند غضروف ميان مهره‌ها را فشرده و از بين ببرد. در طول زمان، اين حالت مي تواند به آرتروز فرسايشي منجر شود.

به طور خلاصله بدن ما براي نشستن در تمام روز ساخته نشده است.

براي مبارزه با اين خميدگي رايج، صاف نگهداشتن پشت، بهترين و ساده ترين راه به نظر مي‌رسد.

صاف ايستادن کافي نيست. شما بايد عضلات خود را در مقابل خميدگي ورزيده کنيد و آنها را در جهت عکس آن کشش دهيد.

براي دستيابي به بدني متعادل و "رعنا" يک برنامه ورزشي براي کشش و تقويت عضلات به وجود آورده است.

طرز قرار گرفتن صحيح اين نيست که ستون مهره ها را در اثر صافي بيش از حد پشت از بين ببريم. اصل مطلب قوي کردن عضلات است و همين، مشکل را حل مي کند.

آيا در پايان يک روز کاري، گردن و شانه هايتان خسته تر از بقيه بدنتان هستند؟ آيا عضلات شانه شما به طور مشخصي بيش از باقي بدنتان ورزيده است؟ آيا عضلات شانه و کتف شما محکم هستند؟ آيا ماساژ گردن و شانه آسايش بسياري برايتان به همراه دارد؟

عضلات شکم خود را در قسمت ناف کمي منقبض کنيد، اين انقباض را به سمت پشت بکشيد و به عبارتي "شکم خود را تو دهيد" . اين کار ماهيچه هاي شکمي را محکم کرده و قفسه سينه را تقويت مي کند.

عضلات سينه را کشش دهيد. رو به ديوار بايستيد، يک دست خود را به سمت خارج بدن و چسبيده به ديوار-با زاويه 90 درجه نسبت به بدن- قرار دهيد و در حالي که دستتان بر روي ديوار قرار دارد، بالاتنه را به سمت بيرون و در جهت مخالف دست، بچرخانيد تا کشش را در سينه خود حس کنيد. مدتي به اين حالت بمانيد، سپس جهت کشش را تغيير دهيد.

عضلات پشت ران را کشش دهيد. نشستن اين ماهيچه ها را کوتاه کرده و قسمت پايين پشت و عضلات شکم را تحت فشار قرار ميدهد.

عضلات پشت را تقويت کنيد. بازوهاي خود را در مقابل تان نگهداريد و دست تان را به آرامي مشت کنيد.بازوها را به طور همزمان از آرنج خم کرده و سرشانه را لمس کنيد.

گاهي نکات کوچک از اهميت بسياري برخوردارند. اما عده بسياري از اين نکات ريز ارگونومي بي خبرند كه برخي از آنها عبارتند از:

- همواره مراقب فرم قرارگيري بدنتان باشيد. هرچه بيشتر با فرم صحيح بدن آشنا باشيد، قرار گرفتن در آن برايتان ساده تر خواهد بود.

- هرگز کيفي که روي يک شانه قرار مي‌گيرد را پر و سنگين نکنيد. در صورت امکان يک کوله پشتي دو بند تهيه کنيد، هر دو بند آن را بر شانه بياندازيد و آنرا سنگين نکنيد.

- از پوشيدن مداوم کفش پاشنه بلند خودداري کنيد.

- بر روي تشک سفت بخوابيد و هنگام خواب به پهلو يا پشت قرار بگيريد.

- يک صندلي ارگونوميک تهيه کنيد.

- گوشي تلفن را بين شانه و گردن نگه نداريد.

- صفحه مانيتور کامپيوتر بايد در زاويه 15 درجه قرار بگيرد.

- هر يک يا دو ساعت از پشت ميز بلند شده و در اتاق حرکت کنيد.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
نظرات
فرشاد
سلام ممنون از راهنماييتان
اي كاش بصورت تصويري بو
باز هممتشكرم
2.92995s, 20q