اگر بخواهيم كاهش آلودگي هوا شدني است

۱۳۹۳/۱۰/۳۰ - ۱۶:۳۴ - کد خبر: 135840

سلامت نیوز: به‌طور كلي آلودگي هوا عامل بسياري از مشكلات و بيماري‌هاي سال‌هاي اخير است. حتي بيماري ‌ام. اس هم تحت تاثير آلاينده‌هاي هوا ايجاد و تشديد مي‌شود. در تهران هم هر چقدر كه آلودگي بيشتر باشد مشكلات عروقي و قلبي هم افزايش خواهد يافت. اين افراد بايد به بيمارستان‌ها و پزشكان مراجعه كنند و در نهايت اين فرآيند هزينه‌هاي زيادي را به دولت تحميل مي‌كند. با افزايش هر درصد آلودگي هوا، مرگ و مير نيز افزايش مي‌يابد.

پروفسور نينو كونزلي در روزنامه اعتماد نوشت: آلودگي هوا تاثيرات نامطلوبي روي سلامت انسان دارد و مهم‌ترين تاثير آن بر سلامت ريه، قلب و عروق و مغز است. نتايج بسياري از مطالعات نشان داده است كه آلاينده‌هاي هوا مي‌توانند برخي بيماري‌ها را ايجاد و برخي ديگر را تشديد كنند.

در حال حاضر بيش از يكصد بررسي در سراسر جهان انجام شده كه نشان مي‌دهد با افزايش آلودگي هوا ميزان عمر بيشتري از مردم از بين مي‌رود. اما كاهش آلودگي هوا در ايران قبل از هر چيز نيازمند اجراي طرح‌هاي بلندمدت است. ما بايد روي راهكارهاي بلندمدت براي رفع اين معضلات كار كنيم. مطالعات باليني كه در ديگر نقاط دنيا انجام شده ارزشمند است و مي‌توان از تجربه‌ها و نتايج آنها براي تهران هم استفاده كرد. مثلا مطالعاتي كه روي ٨٠٠ نفر انجام شده نشان داده كه آلودگي هوا روي عملكرد ريه تاثير دارد و همچنين باعث بروز پيري زودرس و نقص عملكرد عروقي در بدن مي‌شود. به‌طور كلي آلودگي هوا عامل بسياري از مشكلات و بيماري‌هاي سال‌هاي اخير است.

حتي بيماري ‌ام. اس هم تحت تاثير آلاينده‌هاي هوا ايجاد و تشديد مي‌شود. در تهران هم هر چقدر كه آلودگي بيشتر باشد مشكلات عروقي و قلبي هم افزايش خواهد يافت. اين افراد بايد به بيمارستان‌ها و پزشكان مراجعه كنند و در نهايت اين فرآيند هزينه‌هاي زيادي را به دولت تحميل مي‌كند. با افزايش هر درصد آلودگي هوا، مرگ و مير نيز افزايش مي‌يابد. لذا مروري بر تجربيات ديگر كشورها در سال‌هاي اخير به ويژه در اسپانيا و مكزيك نشان مي‌دهد اجراي طرح‌هاي كاهش آلودگي هوا تا حد زيادي نتيجه‌بخش بوده است. به همين دليل براي كاهش آلودگي هوا بايد روي سياستگذاري‌هايي كار كنيم كه موجب توقف توليد آلاينده‌ها مي‌شوند. امروز من خوشحالم در كشوري هستم كه جنبش زيادي براي تغييرات مثبت در آن انجام مي‌شود و اميدوارم تا سال ٢٠٢٠ دولت ايران بتواند به تغييرات خوبي برسد و هوايي سالم در همه شهرهاي ايران فراهم شود. در سوييس در همين جهت كار كرديم در تهران هم بايد اهداف عملياتي براي كاهش آلاينده‌ها انجام و نتايج تحقيقات و پايش‌ها اجرا شوند و اين طور نباشد كه همه‌چيز فقط روي كاغذ باشد. ٢٥ سال پيش در سوييس كارهاي لازم تحقيقاتي و اجرايي را انجام داديم و اكنون مي‌بينيم كه نمودار آلودگي‌ها كاهش يافته است.

بنابراين اين نشان مي‌دهد اگر بخواهيم كاهش آلودگي هوا كنترل شدني است. در رابطه با سياست‌ها و برنامه‌هاي دولت‌ها در حوزه آلودگي هوا هم مي‌توان گفت خيلي از دولت‌ها به استفاده از دانش و به كارگيري علم در برنامه‌ريزي‌ها اعتقادي ندارند و آن را پيگيري نمي‌كنند و اين نگاه و رويكرد پيامدهاي بدي دارد. اما خيلي از كشورها هم رهنمود‌هايي را كه توسط سازمان بهداشت جهاني مطرح شده قبول كردند و من امروز تبريك مي‌گويم كه ايران اين رهنمودها را پذيرفته است. همه كشورها بايد اين رهنمود‌ها را انجام دهند. هواي تهران آلوده است اما تهران پيشرفت خوبي براي بهبود كيفيت هوا داشته است و اين امر تصادفي نبوده و شما در اين زمينه كار كرديد. استانداردها براي كاهش آلاينده‌هايي مثل گوگرد بايد در همه كشورها و نه فقط براي زمستان بلكه در همه فصل‌هاي سال اجرا شود. اين انگيزه خوبي است براي كشورهاي مختلف و براي ايران كه نه تنها به يورو ٢ برسند بلكه به يورو ٥ و پس از آن هم به سمت يورو ٦ بروند تا مردم ايران هم مانند مردم بسياري از كشورهاي اروپايي از هواي خوبي برخوردار باشند. لذا پايش آلودگي هوا بايد در سطح خيلي بالايي انجام شود و تحقيقات مستمري داشته باشيم تا ببينيم آلودگي هوا آيا با اجراي طرح‌هاي دولت كاهش يافته است يا نه. بعضي عقيده دارند انجام اين كارها خيلي هزينه دارد اما چنين نگرشي اشتباه است. اگر آلودگي كمتر باشد هزينه‌هاي واقعي آن كمتر خواهد بود. اگر آلودگي هوا كم شود توسعه اقتصادي صورت مي‌گيرد.
*پروفسور كونزلي فارغ‌التحصيل دانشگاه بركلي كاليفرنيا و معاون انستيتو بهداشت عمومي سوييس است كه روز پنجشنبه در سومين همايش مديريت آلودگي هوا و صدا در تهران سخنراني كرد. او در حال حاضر مدير بخش تحقيقات اين انستيتو هم هست كه مديريت بيش از ١٨٠ دانشمند شامل بيش از ١٠٠ دكتراي تخصصي را بر عهده دارد.


نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
2.28921s, 19q