نماينده سازمان بهداشت جهاني در ايران اعلام كرد:

وجود 20 شهر سالم و 23 روستاي سالم در كشور

۱۳۸۷/۰۹/۰۲ - ۱۳:۱۱ - کد خبر: 13589
وجود 20 شهر سالم و 23 روستاي سالم در كشور
نماينده سازمان بهداشت جهاني در ايران، با اشاره به فعاليت ايران براي ايجاد شهر سالم از سال 1992 و روستاي سالم از سال 1996 ميلادي گفت: هم اكنون 20 شهر سالم و 23 روستاي سالم در ايران وجود دارد.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از ایسنا، مننتي در افتتاحيه نخستين همايش ملي سلامت و توسعه پايدار، با بيان اين كه رويكرد سازمان بهداشت جهاني براي توسعه پايدار ابتكارات جامعه محور يا CBI است، اظهار كرد: توسعه نيازمند فرآيندي پوياست، فرآيند با سازماندهي جامعه آغاز مي‌شود و به تشخيص افراد نيازمند و مداخلات در جنبه‌هاي بهداشتي و توسعه اجتماعي و اقتصادي به توسعه پايداري منتهي مي‌شود.

وي، تقاضا از جامعه، برنامه ريزي براساس نياز با قابليت اجرا، توزيع منابع و تمركز زدايي منابع و ظرفيت سازي را از فاكتورهاي موثر در توسعه پايدار برشمرد و افزود: توسعه پايدار همبستگي خاصي با كيفيت زندگي دارد.

نماينده سازمان بهداشت جهاني در ايران، با تاكيد بر چند وجهي بودن فقر و اثر گذاري آن بر همه ابعاد زندگي گفت: فقر براساس تعريف برنده جايزه نوبل در حوزه اقتصاد به معناي توان محروم بودن است در حالي كه فرد از آزادي قابل ملاحظه‌اي برخوردار نباشند.

مننتي، با اشاره به وجود دو ديدگاه فردي و ملي در خصوص فقر افزود: فقر صرفا به معناي محدوديت مالي نيست بلكه كمبود اطلاعات را نيز شامل مي‌شود.

وي، محدوديت را نوعي فقر فردي برشمرد و افزود: داشتن تغذيه سالم، استخدام يا بيكاري، زنان سرپرست خانوار، ابعاد خانه، داشتن و يا نداشتن زمين كشاورزي، نژاد پرستي و ناعدالتي همگي از فاكتورهاي موثر بر فقر است از اين رو كنترل فقر از دست يك ارگان به تنهايي خارج است.

نماينده سازمان بهداشت جهاني در ايران، با اشاره به تشكيل كميسيون عوامل اجتماعي موثر بر سلامت در سال 2005 ميلادي در سازمان بهداشت جهاني با حضور سرشناسان خبره سياسي و علمي گفت: در اين كميسيون از افراد شركت كننده خواسته شد تا درمورد مولفه‌هاي موثر بر سلامت اظهار نظر كنند.

دكتر مننتي، تامين سلامت را مستلزم تعهدات سياسي در سطوح كلان كشوري برشمرد و افزود: در عين حال همكاري بين بخشي و ظرفيت سازي مديريت مركزي نيز الزامي است.

وي، با بيان اين كه رويكرد در اين طرح از پايين به بالا و نه از بالا به پايين است، يادآور شد: در اين رويكرد مردم درگير مي‌شوند.

به گزارش ايسنا، در ادامه دكتر منتظري دبيرعلمي نخستين همايش ملي سلامت و توسعه پايدار، با بيان اين كه اين همايش نوعي تلاش براي يافتن چيستي موضوع سلامت و توسعه پايدار است، افزود: بايد تلاش كرد تا از ابعاد گوناگون آن را شناخت.

وي، با بيان اين كه پس از فراخوان اين همايش 350 مقاله به دبيرخانه آن ارسال و از اين ميان پس از داوري يك‌صد و 13 مقاله پذيرفته شد، گفت: با توجه به كميت، محتوا و تازگي 17 مقاله براي سخنراني و 96 مقاله براي پوستر پذيرفته شد.

به گفته وي، نخستين همايش سلامت و توسعه پايدار با همت و تلاش جهادگران جهاد دانشگاهي دانشگاه علوم پزشكي شهيد بهشتي،‌معاونت سلامت وزارت بهداشت و دانشگاه علوم پزشكي شهيد بهشتي برگزار شد.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
3.52378s, 18q