وزیر بهداشت:

پزشک خانواده در حال پوست‌اندازی است

۱۳۹۳/۱۱/۰۱ - ۱۲:۰۱ - کد خبر: 135923
پزشک خانواده در حال پوست‌اندازی است

سلامت نیوز:وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با بیان اینکه پزشک خانواده تا بلوغ کامل راه طولانی و سختی در پیش دارد، گفت: این طرح در حال پوست‌اندازی و ساخته‌شدن است، مردم صبور باشند و مسئولان هم با عقلانیت مشکلات را رفع کنند.

به گزارش سلامت نیوز، ایسنا نوشت:دکترسیدحسن هاشمی در حاشیه سفر به استان فارس گفت: اجرای پزشک خانواده با استانداردهای بین‌المللی از جمله نیازهای کشور است.

وی اضافه کرد: این برنامه باید طی پنج تا 10 سال آینده عملی شود، اگر چه نظرات مختلفی در مورد پزشک خانواده وجود دارد که به همه احترام می‌گذاریم، اما این طرح از نمونه‌های موفق سایر کشورها الگو برداری شده و اشکالاتی دارد که باید مرتفع شود.

وزیر بهداشت این برنامه را مسیری دانست که به گفته وی باید طی کنیم اما بدون عجله، و احساسی هم تصمیم نگیریم.

آموزش طب عمومی در آینده تغییر می‌کند‌

وی همچنین گفت: آموزش طب عمومی در آینده تغییر می‌کند‌، به گونه‌ای که سلامت و نظام ارجاع مبنای آن باشد و تلاش هستیم زیرساخت‌ها برای این برنامه فراهم شود.

هاشمی با بیان اینکه دانشگاه علوم پزشکی شیراز همانگونه که در بسیاری موارد پیشگام است در مورد تاسیس مراکز جامع سلامت نیز همراه با استان‌هایی مانند آذربایجان شرقی موفق بوده است، گفت: این مراکز باید مورد بررسی قرار گیرد و نقایص آنها برطرف شود .

وی با ابراز امیدواری نسبت به ایجاد تغییرات جدی در برنامه پزشک خانواده طی شش ماه آینده، تصریح کرد: این تغییرات موجب می‌شود مردم با آسایش بیشتری از خدمات پزشک خانواده و مراقبان سلامت بهره‌مند شوند.

هاشمی گفت: همه ما می‌خواهیم که در زمینه‌های مختلف از جمله بهداشت دهان و دندان، سلامت روان و تغذیه خدمات بهتری به مردم ارایه دهیم و این در راستای اهداف ما در زمینه ساماندهی خدمات در حوزه بهداشت است .

وزیر بهداشت با اشاره به پوشش جمعیت 12 هزار و 500 نفری برای هر پایگاه سلامت جامع، گفت: هر چهار پایگاه تحت پوشش یک مرکز جامع هستند که این مراکز قریب به 50 هزار نفر جمعیت را تحت پوشش قرار می‌دهند و امیدواریم تا پایان سال جاری دولت موفق به تکمیل زیر ساخت‌ها در زمینه هایی مانند مراقبان سلامت و سیستم نرم افزاری می شود.

هاشمی همچنین از تشکیل ستاد کشوری مبارزه با سالک به پیشنهاد دکتر ایمانیه، رئیس دانشگاه علوم پزشکی شیراز خبر داد و گفت: با اعزام این ستاد به منطقه مرودشت طی یک ماه موضوع سالک در این شهرستان مورد بررسی قرار گیرد .

وی اظهار داشت: مشکل بروز سالک فقط متوجه حوزه بهداشت نیست و تنها قربانیان این بیماری تحویل بهداشت می‌شوند که در علوم پزشکی تخصص لازم برای آن را داریم .

وزیر بهداشت تصریح کرد: این مساله نیاز به پیشگیری دارد که همکاری وزارت کشور با فرمانداران و بخشداران و شهرداری ها و همچنین سایر وزارتخانه‌ها مانند جهاد کشاورزی ضروری است.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
1.30862s, 18q