قضیه روغن پالم و تعدادي سوال

رسیدگی به اتهامات کارخانجات غذایی متخلف نهادینه شود

۱۳۹۳/۱۱/۰۱ - ۱۶:۱۷ - کد خبر: 135978

سلامت نیوز: به‌نظر مي‌رسد كه مسأله رسيدگي به استفاده از روغن پالم در تولیدات لبنی، كم‌كم دارد به جاهايي مي‌رسد. ولي هميشه اين خطر وجود دارد كه موضوع به صورت نادرستي مطرح شود. اكنون اعلام شده كه مقام قضايي خواسته است كه وزارت بهداشت اسامي كارخانه‌هايي كه از اين ماده استفاده مي‌كرده‌اند را منتشر كند، و در نتيجه ممكن است ذهن مردم متوجه كارخانه‌داراني شود كه پيشاپيش به صفت سرمايه‌دار هم متصف و محكوم شده باشند.

به گزارش سلامت نیوز، روزنامه قانون در ادامه نوشت: ترديدي نيست كه بخشي از مسئوليت حداقل از جهت اخلاقي و يا حتي حقوقي متوجه اين گروه است ولي اجازه دهيد پرسش‌هايي كه بايد در جريان اين رسيدگي طرح و پاسخ آنها به‌دست آيد و سپس حكم صادر شود را مطرح كنيم:
١- اولين پرسش اين است كه ضوابط قانوني استفاده از روغن پالم در مواد غذايي از ابتدا چگونه بوده است؟
٢- آيا روغن مذكور براي انسان ضرر دارد يا خير؟
٣- آيا در استفاده از اين روغن از ضوابط مذكور تخطي شده، يا آنكه ضابطه را تغيير داده‌اند تا استفاده از روغن پالم مجاز دانسته شود؟
٤- اگر ضوابط استفاده از روغن پالم ممنوع مي‌بوده ولي كارخانجات توليدي لبنيات بصورت غیرمجاز استفاده كرده‌اند، در اين صورت سازوكار نظارتي سازمان ناظر بر تولید مواد غذایی چگونه عمل كرده است؟ آيا متوجه نشده؟ يا متوجه شده و به دلايلي از تخلف كارخانجات ممانعت نكرده است؟ اگر متوجه نشده چرا و اگر دلايل ديگر وجود دارد، آن دلايل كدام است؟
٥- اگر ضوابط استفاده از روغن پالم را به نحوي تصحيح كرده‌اند كه كارخانجات مجاز به استفاده شوند، آيا گردش كار اين اصلاح ضوابط درست انجام شده؟ به عبارت ديگر، آیا دلايل غيرمجاز بودن قبلي برطرف شده است؟ نظرات و نتايج كارشناسي و آزمايشگاهي در آن لحاظ شده است؟ آيا مرجع تصميم‌گير، مجاز به اتخاذ اين تصميم بوده است؟
٦- آيا مديران كارخانجات مي‌دانسته‌اند كه اين روغن ضرر دارد و اجازه استفاده از آن را گرفته‌اند؟ يا اطلاعي از ضررهاي روغن پالم نداشته‌اند؟
٧- آيا در عمل مطابق ضوابط جديد از روغن پالم استفاده كرده‌اند يا در اين ميزان نيز تخلف كرده‌اند؟
٨- سازوكار اطلاع‌رساني چگونه بوده؟ آيا مصرف‌كننده حق اطلاع از آنچه كه مي‌خورد را داشته يا نداشته و اگر داشته چگونه به اطلاع آنان رسيده است و اگر اطلاع‌رساني نشده، چرا و مسئول كيست؟
٩- آيا روي بسته‌بندي كالاها، استفاده از روغن پالم و‌ درصد آن قيد مي‌شده است يا خير؟ در صورت خير، آيا اين كار غيرقانوني نیست؟
١٠- ميزان ضرر و زياني كه به مصرف‌كننده وارد شده (در صورتي كه ضرر داشته) چقدر است و مردم چگونه مي‌توانند مدعي خسارت شوند؟ عليه چه مرجعي يا چه كسي بايد طرح دعوا كنند؟
١١- در صورت اثبات تخلف، مجازات متخلفين چگونه است؟ جبران خسارت مردم به عهده كداميك است؟

ملاحظه مي‌شود كه پرسش‌هاي مطرح در اين زمينه بسيار متنوع است و به‌طور قطع موارد ديگر و بيشتري را هم مي‌توان طرح كرد. پاسخ دادن به این پرسش‌ها از اصل قضیه روغن پالم مهم‌تر است. اهميت اين رسيدگي‌ها فقط در مجازات متخلفين نيست، بلكه به‌جريان افتادن اين نوع دادگاه‌ها، شيوه‌اي است براي يادگيري اجتماعي ما و مديران و كارفرمايان مهم است تا بدانيم حق و حقوق مردم و مصرف‌كننده چيست؟ وظايف و مسئوليت‌هاي مديران دولتي و نظارتي چيست؟ تعهدات توليدكنندگان چه ابعادي دارد؟ و تخلف هركدام از اينها، چگونه رسيدگي و با چه مجازاتی مواجه مي‌شود؟

نهادينه شدن رسيدگي به اين اتهامات بسيار مهم‌تر از اصل محكوم كردن اين و آن مسئول يا متخلف است. منظور كم كردن اهميت رسيدگي قضايي و صدور حكم محكوميت و اجراي مجازات نيست، بلكه به دليل فقدان يا عدم رواج شيوه‌هاي رسيدگي به اين تخلفات، برخي به این نتیجه می‌رسند که هیچگاه بازخواست نخواهند شد و به همین دلیل به خود اجازه مي‌دهند كه به راحتي قانون را زير پا بگذارند. چه بسا مديراني كه كارهاي خلاف ضوابط انجام داده‌اند، و در مواردي به دستور مقامات مافوق بوده، اطمينان داشته‌اند كه كسي تخلف آنان را پيگيري نخواهد كرد.

مدتي پيش شنيده شد كه يكي از مسئولان سابق وزارت نفت به دليل اقدامات ناقض مقررات در دولت پيش بازداشت شده است ولي هنگامي كه مدعي مي‌شود به‌دستور شفاهي مقامات بالا اين كار را انجام داده از او نمي‌پذيرند، و مقامات بالاتر هم ناجوانمردانه تكذيب مي‌كنند. روشن است كه اينگونه رسيدگي‌ها مانع از تكرار موارد مشابه خواهد شد.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.52941s, 18q