مسائل شرعي قطعاً در مواد غذايي قاچاق رعايت نشده است

۱۳۸۷/۰۹/۰۲ - ۱۳:۲۴ - کد خبر: 13598
 مسائل شرعي قطعاً در مواد غذايي قاچاق رعايت نشده است
رسول ديناروند در گفت‌و‌گو با فارس در نمايشگاه مطبوعات افزود: همه مواد غذايي كه با مجوز وزارت بهداشت وارد كشور مي‌شوند به خصوص موادي كه منشاء حيواني دارند از نظر مسائل شرعي كنترل مي‌شوند كه منشاء آنها حلال باشد، ما به مردم اطمينان مي‌دهيم هر كالايي كه مجوز وزارت بهداشت دارد و برچسب فارسي نوشته روي آن است قطعاً مشكل حلال و حرام ندارد و رعايت مسائل شرعي در آن شده است.
وي ادامه داد: متاسفانه هيچ كنترل و نظارت جدي بر فرآورده‌هاي خوراكي كه به صورت قاچاق وارد كشور مي‌شوند، وجود ندارد و در اين فرآورده‌ها قطعاً رعايت مسائل شرعي نشده است.
وي گفت: وزارت بهداشت ورود هر گونه مواد پروتئني مانند سوسيس و كالباس را از كشورهاي غير اسلامي ممنوع كرده است و اجازه ورود به اين نوع مواد غذايي داده نمي‌شود اما متاسفانه باز هر در مواردي سوسيس و كالباس‌هاي خارجي در بازار و سوپرماركت‌ها عرضه مي‌شود و اين مشكل كماكان وجود دارد.
وي همچنين گفت: اكثر مواد غذايي، مكمل‌ها، مواد آرايشي و بهداشتي و حتي داروهايي كه به صورت قاچاق وارد كشور مي‌شوند،‌ تقلبي هستند.
وي در ادامه به خبرنگار فارس گفت:‌ در حوزه دارو يكي از مشكلات ما مصرف غير منطقي داروست كه براي منطقي كردن آن برنامه‌هاي متعددي در وزارت بهداشت آماده شده كه به مرور اجرا مي‌شود، يكي از اين برنامه‌ها تجهيز كتابخانه‌هاي مدارس به كتاب‌هايي است كه وزارت بهداشت براي آموزش دانش آموزان درباره مصرف منطقي دارو تدوين كرده است.
وي ادامه داد: ‌اين طرح فعلاً در 3 استان و از طريق 3 دانشگاه علوم پزشكي شروع شده است و تا چند ماه آينده در تمام استان‌هاي كشور اجرايي مي‌شود، البته ممكن است نتوانيم همه مدارس را در اين مرحله به اين كتب تجهيز كنيم اما تلاش مي‌شود در هر استان حداقل 40 تا 50 مدرسه با اهداي اين كتب تجهيز شوند زيرا مي‌دانيم، يادگيري مصرف منطقي دارو در سنين پايين اثر ماندگاري در ذهن باقي مي‌گذارد.
وي گفت: دانش آموزان و بچه‌ها فقط يكي از گروه‌هاي هدف ما براي آموزش در زمينه مصرف منطقي دارو هستند، گروه اصلي بزرگسالان، پزشكان و داروسازان است كه دسترسي به آنها سخت‌‌تر است .
ديناروند همچنين در غرفه وزارت بهداشت در نمايشگاه مطبوعات و در جمع خبرنگاران با اشاره به افزايش 25درصدي هزينه مصرف دارو در ايران در سال 86 نسبت به سال 85 و افزايش 8 درصد مصرف عددي دارو در اين مدت گفت: از مجموع 1900 ميليارد تومان دارويي كه در سال 86 در كشور مصرف شده است حدود 300 ميليارد تومان به آن به آنتي بيوتيك اختصاص دارد.
معاون وزير بهداشت افزود: ميانگين سرانه دارويي در ايران كمتر از 3 دلار است در حالي كه اين ميزان در برخي كشورها به 90 دلار هم مي‌رسد.
ديناروند همچنين درباره انتقال يارانه دارو به وزارت رفاه گفت: از 3 سال پيش تقاضاي وزارت بهداشت براي انتقال يارانه دارويي به بيمه‌ها مطرح شده است، سال گذشته اين پيشنهاد در كميسيون اقتصادي دولت هم مطرح شد ولي وزارت رفاه اعلام كرد كه هنوز آمادگي اين كار را ندارد اما اميدواريم اين كار در سال 88 محقق شود.
وي اضافه كرد: با كنترل وزارت بهداشت امكان عرضه مواد دارويي قاچاق در داروخانه‌ها به حداقل رسيده است و حتي با قاطعيت مي‌توان گفت در بسياري از استان‌ها حذف شده است در تهران نيز كمتر از 3 درصد داروخانه‌ها ممكن است با توزيع داروهاي قاچاق تخلف كنند و بيش از 90 درصد داروخانه‌ها از داروهاي قاچاق پاك هستند.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
3.92362s, 18q