‌خط ملي اعتياد،مشتركي كه در دسترس نمي‌باشد

۱۳۹۳/۱۱/۰۱ - ۱۶:۳۵ - کد خبر: 135984

سلامت نیوز: چند نفر از ما مي‌دانيم كه خط ملي اعتياد چيست و قرار است چه‌كاري انجام دهد؟

به گزارش سلامت نیوز، روزنامه شهروند در ادامه نوشت: خط ملي اعتياد طرحي مربوط به چند ماه اخير نيست كه در يكي، دو استان كشور به‌صورت پايلوت اجرا شده باشد، هرچند همان‌قدر ناآشناست. اين خط قريب به ٦‌سال است كه در زمينه مشاوره و پيشگيري از اعتياد فعاليت مي‌كند و افراد بسياري از آن بي‌خبرند. خط‌ملي مشاوره اعتياد با شماره ٠٩٦٢٨ اواخر ‌سال ١٣٨٧ راه‌اندازي شده و هدف از راه‌اندازي آن كه با همكاري مشترك ستاد مبارزه با موادمخدر، سازمان بهزيستي و وزارت ارتباطات بوده است، ارایه خدمات رايگان مشاوره‌اي در زمينه‌هايي چون امور پيشگيري، كاهش آسيب و درمان اعتياد، معرفي نزديك‌ترين مركز درماني به متقاضيان و درمجموع معرفي كليه خدمات ارایه‌اي در كشور در حوزه اعتياد اعلام شده است.

در ابتدا ٣٠ مشاور براي ارایه خدمات به متقاضيان درقالب خط ملي مشاوره رايگان تلفني در زمينه اعتياد، دوره آموزشي لازم و موردنياز در اين حوزه را سپري کرده‌اند،‌ اما اكنون صحبت از فعاليت ٥‌ هزار تيم پيشگيري از اعتياد مي‌شود. گروهی از روانشناسان و روانپزشکان معتقدند، عوامل اجتماعی وابسته به فقر در وابستگی انسان به مواد اعتيادآور موثر هستند و میزان بروز اعتیاد در گروه‌های پایین اجتماعی- اقتصادی، بالاتر است. بنابراین در جامعه، اعتیاد معلول استرس، فشارهای روانی، شرايط اقتصادي و فرهنگي خانواده‌ها است. دکتر کاپلان و سادوک، استفاده از هرویین را به‌عنوان ضداضطراب برای پوشاندن احساس پایین‌بودن، اعتماد به‌نفس، درماندگی و ناتوانی و جهت کنترل بر موقعیت زندگی، قلمداد می‌کنند. به‌عنوان مثال در بين جوانان نقش گروه همسالان و فشار جمعی، در گرایش آنان به موادمخدر بسیار حایزاهمیت است. افراد، در دو جهان زندگی می‌کنند:
١- خانواده ۲- همسالان. نوجوانان به راهنمایی و همکاری، اعتماد، انضباط، درک‌متقابل، دلسوزی و محبت نیازمندند. کوتاهی و کاستی در هرکدام، باعث گرایش فرد به غیر از والدین و خانواده و یافتن آن نقطه در فرد دیگری می‌شود یا به نوعی به دوست و همسالان گرایش پیدا می‌کند. گاهی نفوذ بسیار بالای همسالان در زندگی جوان، ممکن است ناشی از موردتوجه واقع نشدن در خانه یا به‌دلیل جذابیت‌های گروه همسالان باشد و آنجاست كه پیوند جوانان با والدینشان به‌تدریج ضعیف‌تر شده و همسالان در رشد روانی آنها نقش اساسي را ايفا مي‌كنند و براي اثبات استقلالشان حاضرند هركاري را انجام دهند،‌ حتي مصرف موادمخدر. اعتياد در گروه‌هاي مختلف و با شرايط متفاوت مي‌تواند خود را نشان دهد. امروزه ديگر نمي‌توانيم مرزي براي گروه‌هاي سني درگير اعتياد يا جنسيتي مشخص براي آن قایل‌شويم. با همه اين شرايط خط ملي مشاوره اعتياد؛ چگونه عمل خواهد كرد؟ ‌در شرايطي كه خيلي از افراد با آن آشنايي ندارند و حتي اگر نامش را شنيده باشند، ذهنيتي از نحوه عملكرد آن ندارند، ‌وجود چنين خطي قابل‌توجيه است؟

آيا يك صحبت‌تلفني در زمينه پيشگيري از اعتياد يا مشاوره در اين زمينه، ‌حتي به ميزان اندك، ‌راهگشاي مسأله‌اي رو به افزايش مثل اعتياد خواهد بود؟ خدماتي كه از سوي اين خط ارایه مي‌شود، چيزي بيشتر از جست‌وجو در ميان صفحات اينترنت در اختيار متقاضيان قرار خواهد داد؟ اخيرا قائم‌مقام دبیرکل ستاد مبارزه با موادمخدر با ابراز نگرانی از کاهش سن مصرف موادمخدر در کشور اظهار کرد: یک‌درصد دانش‌آموزان کشور مصرف‌کننده موادمخدر هستند که ٦٠‌درصد این تعداد شیشه مصرف می‌کنند. وي همچنين افزود: ‌تغییر نگرش در مصرف موادمخدر از سنتی به صنعتی، بسیار نگران‌کننده و فاجعه‌آمیز است. از پيامدهاي مصرف موادمخدر صنعتي مي‌توان به‌بروز نوعی بیماری روانی شبیه اسکیزوفرنی در فرد اشاره كرد که شامل توهمات بینایی و شنوایی، بدبینی و پرخاشگری می‌شود. اين‌روزها كم نيستند آمار قتل‌هايي كه به‌واسطه توهم ناشي از مصرف شيشه اتفاق مي‌افتند. بنابراين با توجه به گسترش پديده اعتياد و عوامل متفاوت و گروه‌هاي درگير مختلف، ‌از جوانان و زنان گرفته تا كودكان،‌ لازم است نسبت به ادامه اجراي طرحي مانند خط ملي اعتياد بازنگري شود يا عملكرد ٦ ساله آن مورد تحليل قرار گيرد و اگر آثار مثبت آن مشاهده شد، در معرفي آن به گروه‌هاي هدف و ساير اعضاي جامعه تلاش كرد.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
2.29223s, 18q