ناگفته‌هاي شادزيستن

۱۳۹۳/۱۱/۰۲ - ۱۳:۵۶ - کد خبر: 136042
ناگفته‌هاي شادزيستن

سلامت نیوز: همه ما دوست داريم شادي را به چنگ آوريم اما به دست آوردن آن يک چيز است و حفظ آن چيزي ديگر. در اين روزگار پر فراز و نشيب شادزيستن کار سختي است اما بر اساس تحقيقات اخير روان‌شناسان روش‌هايي براي شاد بودن در زندگي پيشنهاد شده است:


• قدرداني را تمرين کنيد

به گزارش سلامت نیوز به نقل از هفته نامه زندگی مثبت، مهم نيست چه کسي يا چه زماني چه کاري براي شما انجام داده است. آدم‌هاي شاد کساني هستند که هميشه چيزي براي سپاسگزاري دارند. چنين افرادي استرس و افسردگي کمتري را تجربه مي‌کنند. حتي شده از يک غذاي خوشمزه، يک کتاب خوب يا يک لبخند قدرداني کنيد.


جايي براي حرکت بيابيد

«جريان داشتن» مثل زماني که مي‌دويد يا آهنگي را زمزمه مي‌کنيد يا کتاب خوبي مي‌خوانيد، باعث افزايش خودآگاهي مي‌شود. بعد از فعاليت‌هاي پر تنش روزانه، چنين کارهايي باعث ايجاد تمرکز مي‌شود.


بيشتر لبخند بزنيد

اگر ناراحت هستيد يا روز سختي داشته‌ايد، با فکر کردن به کسي يا جايي يا موقعيتي که دوست‌ داشته‌ايد لبخند بر لب خود بياوريد. حتي اگر شده اداي لبخند زدن را دربياوريد.


اشتباهاتتان را بپذيريد

هيچ کدام از ما ايده‌آل و بي‌نقص نيستيم. اگر بخواهيد مدام خودتان را سرزنش کنيد، هرگز به جايي نخواهيد رسيد. به جاي اين کار از اشتباهاتتان درس بگيريد و براي ارتقاي خودتان بکوشيد.


مثبت‌انديش باشيد

آدم‌هاي شاد به وقايع منفي با ديد مثبت مي‌نگرند و بر اين اساس واکنش نشان مي‌دهند. به همين دليل اعتماد به‌نفس بيشتر و توانايي فردي بالاتري دارند. در نتيجه بهتر با مسائل روبرو مي‌شوند نتيجه بهتري مي‌گيرند و شادتر هستند. مثبت‌انديشي هم با شادبودن و هم با سلامت در ارتباط است.


با آدم‌هاي حمايتگر نشست و برخاست کنيد

اگر چه زندگي مثل يک سفر فردي به نظر مي‌رسد، اما همه ما به همراهي ديگران نياز داريم تا شاد باشيم. روابط اجتماعي قوي تاثير مستقيمي بر ميزان شادي دارد. داشتن خانواده مهربان، دوستان دلسوز و بستگان پشتيبان نه‌تنها بر شادي شما تاثير دارد بلکه حتي بر طول عمر نيز مي‌افزايد.


بياموزيد چه زماني بايد «نه» بگوييد

آدم‌هاي شاد مي‌دانند بايد به آدم‌ها، فکرها و چيزهاي بدي که باعث نگراني‌شان مي‌شود، نه بگويند. بله گفتن به هر چيز و هر موقعيتي استرس‌زاست و فرصت به خود پرداختن را از شما مي‌گيرد. ضمن اينکه ممکن است شما را در شرايط ناگوار و ناخواسته‌اي قرار دهد. پس قبل از اينکه تعهدي به کسي بدهيد يا چيزي را به عهده بگيريد، فکر کنيد آيا انجام آن کار از فشارها، نگراني‌ها و سختي‌هايتان مي‌کاهد و باعث شاديتان مي‌شود؟ اگر پاسخ منفي بود، به آن درخواست نه بگوييد.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.21536s, 18q