حسين ملک افضلي در نشست تخصصي ارزشيابي اجراي سياست پزشک خانواده

حقوق پزشک خانواده معادل فوق تخصص باشد

۱۳۹۳/۱۱/۰۲ - ۱۴:۱۱ - کد خبر: 136043
حقوق پزشک خانواده معادل فوق تخصص باشد

سلامت نیوز:معاون اسبق بهداشتي وزارت بهداشت خاطرنشان کرد: «حقوق پزشک خانواده بايد بيست درصد از تخصص‌ها بيشتر و معادل فوق تخصص‌ها باشد. اما متأسفانه جرات بيان اين موضوع را نداريم، درحالي‌که تأثير اين پزشک عمومي، بيشتر از متخصص است. اين انسان مؤثر را بايد به شکل درست آموزش داد، حقوق کافي به او پرداخت کرد و کار خوب هم از او خواست.»

به گزارش سلامت نیوز به نقل از روزنامه سپید،محسن طاهرميرزايي موسسه ملي تحقيقات سلامت جمهوري اسلامي ايران با مشارکت دبيرخانه شوراي سياست‌گذاري وزارت بهداشت، شانزدهمين نشست تخصصي با موضوع ارائه نتايج ارزشيابي اجراي سياست پزشک خانواده در روستاها و شهرهاي زير20هزار نفر را برگزار کرد. اگرچه اين جلسه با غيبت مهدي کلانتري، قائم‌مقام معاونت بهداشت و آرش رشيديان معاون بهداشتي دانشگاه علوم‌پزشکي تهران برگزار شد، اما نمايندگان استان‌ها با حضور فعال خود، به بحث و بررسي در خصوص مشکلات اجراي طرح پزشک خانواده پرداختند.

در ابتدا فرشاد فرزاد فر رئيس مرکز تحقيقات بيماري‌هاي غير واگير پژوهشگاه غدد و متابوليسم دانشگاه علوم پزشکي تهران به ارائه گزارش عملکرد طرح پزشک خانواده پرداخت. دبير شوراي سياست‌گذاري سلامت وزارت بهداشت در گفتگو با خبرنگار مايکي از وظايف موسسه ملي تحقيقات سلامت را ايجاد زمينه گفتمان سياستي در خصوص سياست‌هاي سلامت کشور دانست و گفت: «از اين طريق مي‌توان از نظرات طيف وسيع مطلعين و نيز دانش ضمني آن‌ها بهره‌مند شد.»

وي ماحصل برگزاري اين نشست را ارزشيابي برنامه پزشک خانواده روستايي اعلام و خاطرنشان کرد: «نتايج اين طرح در معرض ديد مسئولان حاضر گذاشته شد تا کم و کيف آن مشخص شود.»

دلاوري بابيان اينکه طرح پزشک خانواده روستايي در برخي شاخص‌ها توانسته مؤثر واقع شود، تصريح کرد: «اين طرح شاخص‌هاي دسترسي را بهبود بخشيده، اما در برخي مسائل ازجمله شاخص‌هاي کيفيت مراقبت از بيماران، هنوز نيازمند اقدامات اساسي است. همچنين در بحث آموزش پزشکي بايد تغييرات عمده‌اي اتفاق افتد.»

وي با تاکيد بر اينکه يکي از سياست‌هاي وزارت بهداشت تغيير نظام آموزش پزشکي بر اساس نظام سلامت همگاني است، تصريح کرد: «نظراتي که در اين جلسه عنوان شد، بسيار کاربردي بود، اما لازم است توضيحي در خصوص بحث کارايي بدهم. در بحث کارايي دروني توانستيم به دليل اينکه بعضي شاخص‌ها را در سال‌هاي قبل از برنامه پزشک خانواده نداشتيم از روش‌هاي مختلفي استفاده کنيم. البته نمي‌توانيم به شکل دقيق ادعا کنيم که اين عامل افزايش پيدا کرده، اما مي‌توانيم بگوييم که حداقل کاهش پيدا نکرده است. در واقع تنوع در طول سال‌هاي مختلف بوده است.»

وي بابيان اينکه در ارائه گزارش عملکرد در خصوص بار بيماري‌ها، بايد سرطان را هم مدنظر قرار مي‌داديم، اظهار داشت: «انگار در زمان مربوط به انجام انتخابات رياست جمهوري در ايران، ميزان بروز سرطان کاهش مي‌يابد.»

وي علت اين کاهش را تغيير مديريت عنوان کرد و اظهار داشت: «در ايران اتفاقي که در افيشنسي مي‌افتد، ارتباطي به‌اضافه کردن نيرو يا مجموعه‌اي از نيروها ندارد. کارايي احتياج به يک سيستم مديريتي منسجم دارد که اين مهم تحت تأثير تغييراتي است که در ساختار اتفاق مي‌افتد.»

دلاوري با اذعان به اينکه در مقطعي از زمان از برنامه پزشک خانواده مأيوس شديم، گفت: «علت ياس اين بود که انتظار داشتيم که اين طرح، مشکلات ديگر ما را نيز حل کند.»

وي با طرح اين سؤال که آيا پولي که دولت به بدنه نظام سلامت تزريق کرد مشکلي را حل کرد يا خير؟ تصريح کرد: «به‌طورقطع مي‌توان گفت که اعتبارات، مشکلات زيادي را تاکنون حل کرده است.» دلاوري يکي از اهداف طرح پزشک خانواده را پيشگيري از بيماري‌هاي غير واگير عنوان و تصريح کرد: «دليل قرار نگرفتن بهداشت روان در مدل پزشک خانواده، نداشتن اطلاعات و داده‌هاي کافي در اين زمينه بود. چراکه بضاعت اطلاعات ما تعيين مي‌کرد چه چيزي را آناليز کنيم.»

وي بابيان اينکه مسئولان اجراي طرح پزشک خانواده به حمايت‌هاي ديگران دلگرم هستند، افزود: «انتظار مي‌رفت از حوزه معاونت بهداشتي نيز افرادي که درگير اين طرح هستند، در اين جلسه حضور مي‌يافتند. اميدواريم بتوانيم اين اطلاعات را به سياست‌گذاران منتقل کنيم.»

دلاوري با تأکيد بر اينکه برنامه پزشک خانواده قطعاً بايد ادامه پيدا کند، گفت: «در پيشبرد برنامه پزشک خانواده يکي از موارد بسيار پر اهميت، بحث آموزش پزشکي است. متاسفانه امروز وقتي پزشکان ما به روستاها مي‌روند، هيچ‌گونه آشنايي با ديابت ندارند.» وي ادامه داد: «وقتي پزشک اعزامي ما راه اندازه‌گيري فشارخون را بلد نيست، فرقي نمي‌کند در قالب پزشک خانواده درجايي مشغول به کار شود يا با اسم ديگر. اين پزشکان به دليل فقدان آموزش درست، گاهي حتي جسارت درمان را ندارند.» دلاوري با انتقاد از اينکه نگاه در آموزش پزشکي، همواره متمرکز به بستري بوده، خاطرنشان کرد: «اين اتفاق در حالي افتاده که تأکيدات زيادي روي آموزش سرپايي شده است. امروز وقتي فارغ‌التحصيلان دانشگاه وارد شبکه مي‌شوند، براي اولين بار باتجربه کار عملي روبرو مي‌شوند. ازآنجاکه اين پزشکان مهارت کافي ندارند، از درمان مي‌ترسند. به همين دليل قرار است آموزش بهورزي، مجدد احياشده تا بتواند رسالت خود را پياده‌سازي کند.»

در ادامه استاد دانشکده بهداشت دانشگاه علوم پزشکي تهران گفت: «نبايد فکر کنيم که با ايجاد تخصص پزشک خانواده، مشکلات حل مي‌شود. ما تخصص پزشک اجتماعي را درست کرديم و فکر مي‌کرديم پزشک اجتماعي قرار است غوغا کند. اما اين هم يکي از رشته‌ها بود که افرادي نيز در آن فارغ‌التحصيل شدند.»

حسين ملک افضلي بابيان اينکه با ايجاد يک تخصص ديگر، قرار نيست اتفاق خاصي بيفتد، تصريح کرد: «اگر بخواهيم اتفاق مهمي بيفتد بايد دو کار انجام دهيم. اول اينکه ياد بگيريم پزشک عمومي، همان پزشک خانواده است. يعني طوري تربيت‌شده که نقش پزشک خانواده را داشته باشد و اين مسئله بستگي به نوع آموزش دارد.»

معاون اسبق بهداشتي وزارت بهداشت در توضيح دومين کار لازم خاطرنشان کرد: «بايد در نظام ارائه خدمات، ارزش‌هايي براي اين انسان که فارغ‌التحصيل مي‌شود قائل شويم تا هوس امتحان تخصصي و فوق تخصصي نکند. حقوق پزشک خانواده بايد بيست درصد از تخصص‌ها بيشتر و معادل فوق تخصص‌ها باشد. اما متأسفانه جرات بيان اين موضوع را نداريم، درحالي‌که تأثير اين پزشک عمومي، بيشتر از متخصص است. اين انسان مؤثر را بايد به شکل درست آموزش داد، حقوق کافي به او پرداخت کرد و کار خوب هم از او خواست.»

اين استاد تمام دانشکده بهداشت دانشگاه تهران تصريح کرد: «تحقيقات نشان داده که هر نوع آموزش به پزشک خانواده دهيم، بعد از ورود اين فرد به‌نظام سلامت، خود را مطابق سيستم شکل مي‌دهد. در ضمن ما نمي‌دانيم که اگر پزشک خانواده نبود اين مراقبت‌هاي اوليه بهداشتي با همين سرعتي که الان در حال پيش رفتن است بود يا خير؟ وي مسئله از بين بردن مراکز بهداشت استان را يک فاجعه خواند و خاطرنشان کرد:« حسن آموزش‌هاي بهورزي اين است که دانشگاهي نيست و از مقررات دانشگاه پيروي نمي‌کند. مطمئن باشيد اگر آموزش‌هاي بهورزي را دانشگاهي کنيم، همان بلايي به سرش مي‌آيد که الان به سر فارغ‌التحصيلان دانشگاهي ما آمده است. يک‌زماني شعار ما اين بود که آموزش بهورزي قلب تپنده شبکه است. بايد مراقب اين قلب تپنده باشيم.»

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
نظرات
جواد
آیا فقط پزشکان در این طرح فعالیت دارند یا به واقع چه درصدی از خدمات بهداشت و درمان به دست پزشکان انجام میشود چرا باید میاگین درآمد پرسنل بهداشت رتبه سیزدهم را داشته باشد
با توجه به تعداد پرسنل زیر مجموعه سیستم بهداشت ودرمان واکثزیت حقوق بگیران زیر خط فقر باید هم رتبه 13را داشته باشد ولی افسوس که درامد کلان گروهی یک درصدی از این جمعیت که تصمیمات وانتخابها را خود در دست دارند دیدگاه عمومی در خصوص درآمد زیر مجموعه این وزارت را به اشتباه می اندازد در حالی که اکثریت پرسنل وزارت خانه حقوق یک میلیونی دارند ولی تنها پزشکان هستند که ماهانه دهها میلیون وگاهی چند صد میلیون تومان در آمد دارند
حیدر
بهتره قبل از حرف زدن یک کم فکر کنید و حرفی نزنید که بهتون بخندن.اخه کجا رده بالاتر کمتر در میاره؟
پرستارخصوصی
جناب دکتر به نظر شما به پرستاران که همین حالا دارند کارشان را به خوبی انجام میدهند نباید حقوق بهتری داد تا انها هم راضی باشند .به ما در بیمارستان خصوصی حقوق اداره کار میدهند وخود سود نجومی میبرند.
طرح های پیشگیری از بیماری با حضور پرستاران مشتاق وراضی خیلی بهترجواب میدهد
0.43158s, 21q