براي تقويت حافظه ماهي بخوريد و تلويزيون كمتر تماشا كنيد

۱۳۸۷/۰۹/۰۲ - ۱۴:۲۲ - کد خبر: 13611
براي تقويت حافظه ماهي بخوريد و تلويزيون كمتر تماشا كنيد
به گزارش سلامت نیوز، نتيجه تحقيقاتي که در کشور استراليا انجام شد نشان مي‌دهد براي اينکه حافظه قوي‌تري داشته باشيم بايد به جاي تماشاي مداوم تلويزيون‌ها، به حل جدول بپردازيم و در رژيم غذايي خود نيز ماهي را بگنجانيم.

يک موسسه علمي - تحقيقاتي استراليايي در يک نظر خواهي آن لاين که از حدود سه هزار نفر انجام شد به اين نتيجه رسيد که افرادي که داستان‌هاي تخيلي مي خوانند داراي حافظه قوي تري هستند و افرادي که مشروبات الکلي مصرف مي کنند به سختي حتي نام افراد را به خاطر مي آورند.

بر اساس گفته نانسي پاچانا (Nancy Pachana) روانشناس فعال در اين تحقيقات، تلويزيون به تنهائي سبب تضعيف حافظه نمي شود و با روش زندگي فعال و رژيم غذايي مناسب مي توان تغييرات عمده اي در کيفيت حافظه ايجاد کرد.

تحقيق جامع تر نتايجي که از اين تحقيق بدست آمد باعث شد تا موسسه ملي حافظه در همين کشور تستي را براي بررسي ميزان حافظه افراد ترتيب دهد که در آن حدود 29500 نفر شرکت کردند.

مسوولين برگزاري از اين افراد سوالاتي در مورد وظايف روزانه از قبيل بخاطر سپردن ليست خريد و به ياد آوردن نام افراد و چهره ها، شغل آنان و همچنين در مورد حافظه دور مانند تشخيص عکس افرادي که سال‌ها آنها را نديده بودند انجام داد. افرادي که در اين تست شرکت کردند بايد درباره عادات خود از قبيل مقدار مصرف مشروبات الکلي و مدت زماني که صرف تماشاي تلويزيون و خواندن کتاب مي کردند توضيحاتي مي دادند.

نتيجه اين تست تفاوتي در ميزان حافظه زن و مرد در انجام وظائف مشابه روزانه نشان نداد. اما مشخص شد که مقدار زماني که آنها صرف تماشاي تلويزيون مي‌کردند در حافظه‌شان تاثير زيادي دارد.

برخي برنامه ها مانند اخبار مفيدتر از ساير برنامه هاي تلويزيون هستند به عقيده پاچانا داشتن ذهن فعال براي تقويت حافظه بسيار مفيد است.

تماشاي پاره اي از برنامه هاي تلويزيون ممکن است در تقويت حافظه موثر باشد اما تاثير آنها مانند خواندن کتاب که يک فعاليت پويا براي حافظه به شمار مي آيد، نيست.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
3.91945s, 18q