درد زانو هنگام بالا رفتن از پله ها، نشانه چیست؟

۱۳۹۳/۱۱/۰۴ - ۱۲:۵۵ - کد خبر: 136171

سلامت نیوز:مطالعه انجام شده بين تقريباً ۵ هزار نفر نشان مي دهد که درد زانو هنگام بالا رفتن از پله ها، مي تواند علامت اوليه آرتريت باشد.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از روزنامه خراسان، اين يافته، بسيار مهم است زيرا اغلب اوقات التهاب مفصل و استخوان زماني تشخيص داده مي شود که تنها راه حل آن، جراحي است. به گفته متخصصان براي پيشگيري از اين بيماري، تشخيص به موقع اهميت زيادي دارد و کوچک ترين اقدام مانند کاهش وزن مي تواند روند بيماري را کُند کند. شايع ترين نوع آرتريت که استئوآرتريت است، بر اثر فرسودگي غضروف رخ مي دهد.

غضروف ميزان فشار وارد شده به مفصل ها بر اثر خم شدن، بلند کردن اشيا و زانو زدن را کاهش مي دهد. امروزه مشکلات زانو، شايع است و کاهش حرکتي به علت آن باعث ايجاد مشکلات ديگر مانند افسردگي، افزايش وزن و اختلال خواب مي شود. طي مطالعه اي مشخص شد، اولين فعاليتي که داوطلبان با انجام دادن آن دچار درد در ناحيه زانو شدند، استفاده از پله ها بود و راه رفتن و به مرور زمان ايستادن و نشستن و در نهايت دراز کشيدن روي تخت نيز درد زانو را تسکين نمي داد. اگر چه دارويي براي بازسازي مجدد غضروف از دست رفته وجود ندارد، اما ورزش مي تواند از آرتريت پيشگيري کند.

متخصصان توصيه مي کنند، افرادي که درد زانو دارند، ورزش هاي نرم مانند دوچرخه سواري انجام دهند. اين ورزش علاوه بر کاهش وزن، عضلات ران را نيز تقويت مي کند. در صورت کم نشدن درد طي چند هفته فرد بايد به پزشک مراجعه کند. از ورزش هاي مفيد ديگر نيز مي توان به شنا، پياده روي و دو اشاره کرد.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.16442s, 19q