چرا ديدن فوتبال استرس آور است؟

۱۳۹۳/۱۱/۰۴ - ۱۵:۴۷ - کد خبر: 136214

سلامت نیوز: هيجان اتفاق خوبي است، اما وقتي کاذب باشد و با هر بازي باشگاهي ساده اي همراه شود؛ يعني چيزي فراتر از يک حس خوب براي تخليه روحي است و تبديل شده است به استرس.

استرس واژه اي است که خيلي از ما با آن آشنا هستيم و آن را درک کرده ايم. گاهي آن قدر درگير اين حس مي شويم که ديگر شادي زندگي را گم مي کنيم و طبيعي است که در شرايط ماشيني امروز استرس جزئي از زندگي همه ما شده است. البته اين درگير بودن با استرس صرفا ناشي از عوامل بيروني نيست گاهي اوقات ما خودمان را در معرض استرس قرار مي دهيم. بر اساس تعاريف روان شناسان هر چيزي که باعث ايجاد فشار روحي در فرد شود، استرس نام مي گيرد. با اين شرايط ديدن يک مسابقه فوتبال مي تواند بسيار مضر باشد. شما کي و کجا مي توانيد در کمتر از يک دقيقه تجربه اي را که هنگام تماشاي پنالتي هاي بازي ايران و عراق داشتيد تجربه کنيد؟ با هر پنالتي که گل مي شد به شدت خوشحال مي شديم و بعدش به شدت ناراحت، اين بلاتکليفي، تغيير مدام احساسات و شکننده بودن شادي و غم، مي تواند آسيب زننده باشد.

دکتر حامد محمدي کنگراني، روانپزشک درباره تب فوتبال و استرس هاي ناشي از آن در گفت و گو با «خبر آنلاين» مي گويد: «هر ورزشي چون نتيجه نامعلومي دارد پس هيجان آور و استرس زاست. تماشاي فوتبال هم همين طور است. ضربان قلب را بالا مي برد و باعث تخليه هيجاني مخاطبان مي شود. درگير شدن ذهن در اين شرايط هم خوب است و هم بد. خوب است چون در يک زمان مشخص فرد از همه فکر هاي آزار دهنده اش رهايي مي يابد و بد است چون، از يکسري موضوعات ديگر بي خبر مي ماند و از اين نظر بعضي مسائل مهم ممکن است ديگر به چشم نيايد.»

اما دکتر محمدرضا خدايي، روان‌پزشک نيز در تحليل استرس هاي ناشي از تماشاي مسابقه فوتبال نظرات جالب تري دارد و درباره اين موضوع به سايت «دکتر سلام »مي گويد: «هيجان ‌ها در افراد مختلف متفاوت است و به علاقه و تعصب آن ها به فوتبال و تيمي که بازي مي ‌کند، بستگي دارد. گاهي اين تعصب ‌ها باعث مي ‌شود تماشاگر دست به کارهايي بزند که اصلا عقلاني نيست و عکس ‌العملي هيجاني است. فرد علاقه مند در طول مسابقه با بازيکنان همذات‌ پنداري مي‌ کند و حتي ممکن است خود را در زمين فوتبال ببيند، با باخت آن ها گريه کند و با بردشان بخندد. بعد از بازي هم تحليل مي ‌کند و همين کار باعث تعقل و بروز خلاقيت و توانايي بيان نظر و... مي ‌شود.»

او درباره خطرات ناشي از استرس هشدار مي دهد و مي گويد: «اگر هنگام تماشاي فوتبال استرس بيش از حد و غيرقابل تحمل، اختلال رفتاري مثل پرخاشگري، عصبانيت، کم ‌توجهي، حواس ‌پرتي و حتي در صورت باخت تيم محبوب، افسردگي و اضطراب سراغ افراد مي‌آيد و اين احساس ناراحتي موقت هم نيست و تا مدت ‌ها فرد را درگير مي ‌کند، بايد بدانيم هيجان از نوع منفي است. برخي هنگام تماشاي فوتبال ناخن مي‌ جوند و موهايشان را مي ‌‌کنند. اما اثرهاي سوء اين هيجان‌ هاي منفي به همين نشانه ‌ها ختم نمي‌ شود چون ترشح بيش از حد موادي مثل کاتکولامين، آدرنالين و نورآدرنالين، افراد دچار زمينه يا مبتلا به بيماري‌ هاي قلبي- عروقي، مغزي، اختلال‌ هاي اعصاب و روان را دچار مشکلات شديدي مي ‌کند و گاه صدمه‌ هاي جدي به آن ها مي ‌زند به‌خصوص وقتي تيم مورد علاقه ‌شان در حال بازي با تيم قدري باشد و احتمال باخت آن زياد.» جالب است بدانيد بر اساس مطالعات پزشکان استرس مي‌ تواند همانند ويروس سرماخوردگي از فردي به فرد ديگر سرايت کند. علائم استرس همانند حالات چهره، طرز ايستادن و حتي بوي بدن که ناشي از ترشح هورمون استرس است، مي‌ تواند سبب بروز استرس در ديگر افراد شود.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.32892s, 19q