خوابيدن كنار والدين، تا چه زماني

۱۳۹۳/۱۱/۰۴ - ۱۶:۵۱ - کد خبر: 136236

سلامت نیوز:در كنار والدين خوابيدن مزايا و معايبي دارد و تصميم‌گيري در اين باره بر عهده خود والدين، است.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از ماهنامه کودک سالم، بين سنين 5-3 سالگي، به طور معمول كودك نياز دارد در شبانه روز 12-10 ساعت بخوابد، در دوران خردسالي و پيش از دبستان نياز كودك به خواب نيمروزي بيشتر است ولي در دوران دبستان معمولا اغلب كودكان خواب نيمروزي را دوست ندارند. زمان و ميزان خواب در كودكان متفاوت است. برخي از آنها زود به تختخواب مي‌روند و برخي بسيار ديروقت به همين دليل زمان بيدار شدن از خواب نيز در كودكان فرق دارد. معمولا كودكان 4-3 ساله به هنگام خواب و جدا شدن از والدين براي رفتن به اتاق خواب خودشان احساس ناامني و ترس مي‌كنند. در اين سنين آنها تمايل بيشتري به حضور در كنار والدين خود دارند و دوست دارند كه در كنار آنها به راحتي به خواب بروند. رفتن به اتاق خواب و خوابيدن در اكثر موارد براي كودك به منزله كنار گذاشتن كاري است كه در حال انجامش بودند به همين دليل با غرولند و بي‌حوصلگي به تختخواب مي‌روند. اما يك دوش آرامش بخش قبل از خواب، نوشيدن يك ليوان شير، تعريف كردن يك قصه و بوسيدن كودك به او كمك مي‌كند تا راحت‌تر بخوابد. حدود نيم ساعت قبل از خواب زمان خوبي براي كشتي‌گرفتن، شوخي كردن، تلويزيون تماشا كردن و انجام كارهاي هيجان‌‌انگيز نيست و باعث به هم خوردن خواب كودك مي‌شود. تعدادي از كودكان شب‌ها با يك نور ملايم چراغ خواب، يك موسيقي ملايم و يا حتي يك قصه شب كه از تلويزيون، راديو و... پخش مي‌شود، به راحتي به خواب مي‌روند. تعدادي از آنها دوست دارند كه عروسك مورد علاقه‌شان را در آغوش بگيرند چرا كه با آن احساس امنيت و راحتي مي‌كنند.

برخي از كودكان مي‌گويند كه بايد حتما در اتاق خواب باز باشد و پدر و مادر نيز در نزديكي او بخوابند يعني اتاقشان از اتاق خواب كودك دور نباشد. عده‌اي از كودكان نيز به هيچ‌وجه حاضر به جدايي از والدين خود نيستند و با اينكار دچار ترس و اضطراب بسيار مي‌شوند. در بسياري از فرهنگ‌ها، ساليان سال است كه نوزادان در كنار والدين خود مي‌خوابند چرا كه به اين ترتيب غذا دادن به كودك در طول شب و رسيدگي به او آسان‌تر مي‌شود. حتي عده‌اي از والدين جدا كردن نوزاد را به هنگام خواب كاري وحشتناك مي‌دانند چرا كه نوزاد در كنار والدينش احساس اطمينان و امنيت مي‌كند و راحت مي‌خوابد. عده‌اي نيز بر اين باورند كه انسان‌ها موجودات مستقلي هستند و بايد از همان ابتدا اين احساس در آنها تقويت شود. از طرفي برخي از والدين مي‌گويند چيزي كه در يك فرهنگ رايج و متداول است لزوما نبايد در تمام فرهنگ‌ها به كار رود. ممكن است پدر و مادري تشخيص بدهند كه كودكشان حتما در اتاق خوابش و از آنها جدا بخوابد و عده‌اي ديگر ترجيح دهند كه فرزندشان در كنار آنها باشد تا بيشتر حمايتش كنند.


در كنار والدين خوابيدن مزايا و معايبي دارد و تصميم‌گيري در اين باره بر عهده خود والدين، است.

خوابيدن در كنار والدين

كودك تختخوابش را در اتاق والدين مي‌گذارد و با هم در يك اتاق مي‌خوابند. كودك روي تختخواب آنها و درست در مجاورتشان مي‌خوابد. اين وضعيت در مورد كودكان بسيار خردسال و نوزادان بسيار رايج است و اغلب مادران ترجيح مي‌دهند كه در اين دوران به كودك خود نزديك باشند. كودكان با آنكه اتاق خواب مستقل و جداگانه دارند و در آنجا مي‌خوابند ولي هرگاه كه بخواهند در اتاق والدينشان به روي آنها باز است. معمولا شروع كابوس‌هاي شبانه و گاهاً خواب‌هاي ترسناك در اين سنين كودكي است و كودك بلافاصله به اتاق والدينش مي‌رود تا در كنار آنها احساس امنيت كند.

مزاياي خوابيدن كودك در كنار والدين
براي اغلب خانواده‌ها در كنار كودك خوابيدن، راه حل خوبي نيست اما مزايايي هم دارد:
با اين روش والدين راحت‌تر و مدت زمان بيشتري مي‌خوابند. كودكان نيز بهتر و عميق مي‌خوابند چرا كه در كنار مادر احساس آرامش مي‌كنند.
اگر بايد به فرزندتان شير بدهيد، نزديكي او يك امتياز تلقي مي‌شود.
باعث كاهش خطر سندرم مرگ ناگهاني نوزاد مي‌شود.
كودك از زمان رفتن به تختخواب احساس وحشت و دلهره نمي‌كند.
والدين راحت‌تر متوجه برخي مشكلات احتمالي در كودك مي‌شوند كه شب‌ها بروز مي‌دهد، مثل دندان قروچه.

زمان مناسب براي جدا كردن جاي خواب كودك از والدينش

اين مسئله به كودك و نيز به ميزان احساسي كه هر دو طرف از اين موضوع دارند، بستگي دارد اغلب والدين ترجيح مي‌دهند كه كودكشان تا دو سالگي در كنار آنها و در يك اتاق خواب باشند.

كنار هم خوابيدن كودك و والدين عموما دو علت دارد

يك علت آن مربوط به تصميم‌گيري‌هاي خانوادگي و سبك و شيوه زندگي كردن است، مثلا نزديك هم خوابيدن براي والدين خانواده اهميت دارد و علت دوم نيز واكنش كودك نسبت به جداگانه خوابيدن است. مسلماً شما نيز راحت‌تر هستيد كه بدون حضور كودكتان روي تختخواب بخوابيد ولي ترجيح مي‌دهيد كه او نيز كنار شما روي تختخوابتان بخوابد ولي مجبور نباشيد نيمه‌هاي شب از صداي جيغ او بيدار شويد و مدتي را بالاي سرش بمانيد تا دوباره خوابش ببرد و تلاش كنيد كه او را آرام كنيد. از نظر روانشناسان خواب يك نوع رفتار تغييرپذير است يعني مي‌توان برخي عادات مربوط به آن را با كمي حوصله و توجه تغيير داد. اگر تمايل داريد كه كودكتان در اتاق خوابش بخوابد و البته اينكار را بدون آنكه ناراحتي‌هاي ديگري به وجود آيد، انجام دهد، مي‌توانيد كمي تغيير در خوابش ايجاد نماييد مثلا قبل از خواب تمام عشق‌تان را نثارش كنيد، او را ببوسيد و بگوييد كه چقدر دوستش داريد. لازم نيست كه حتما كنارش دراز بكشيد، مي‌توانيد نزديكش بنشينيد و آرام آرام با او حرف بزنيد، لالايي بخوانيد، قصه بگوييد و... تا زماني‌كه كاملا به خواب مي‌رود. كودكي كه تا به حال همواره در كنار شما به خواب رفته است، مسلماً نمي‌تواند به يكباره به اتاق خوابش عادت كند و تمام شب از شما جدا بخوابد. براي جدا كردن او بايد مرحله به مرحله پيش برويد. احساس ناامني، نگراني، دلهره، ترس و... باعث مي‌‌شوند كه كودك شما مستقيم به سمت اتاق خواب شما سرازير شود.

راهكارها
براي اينكه به او كمك كنيد تا راحت‌تر و بهتر به اتاق خوابش عادت كند مي‌توانيد اين موارد را عملي كنيد:
تلويزيون، كامپيوتر و ساير وسايل الكترونيكي را از اتاقش برداريد تا محيطي مناسب براي خواب ايجاد شود. تماشاي برنامه‌هاي تلويزيوني و بازي‌هاي رايانه‌اي تحريك كننده است و باعث به هم خوردن ساعت خواب كودك مي‌شوند.
يك دوش آب ولرم بگيرد. دندان‌هايش را مسواك بزند و برايش يك قصه بسيار خوب بخوانيد. به اين ترتيب دلهره‌ها و نگراني‌هاي كودك كاهش مي‌يابد.
روي تختخواب كودك‌تان دراز نكشيد تا او به خواب برود. سعي كنيد كمي از او فاصله بگيريد تا كم‌كم مستقل‌تر شود.
پتو، اسباب‌بازي و عروسك‌هايي كه باعث مي‌شوند كودكتان به هنگام خواب از آنها بترسد را از آنجا خارج كنيد. در عوض مي‌توانيد چيزهاي بهتري در اتاقش بگذاريد كه بيشتر دوست دارد.
اگر كودكتان زياد بهانه‌گيري مي‌كند، مي‌توانيد به او قول بدهيد كه زود به زود به اتاقش مي‌آييد و به او سر مي‌زنيد اما سعي كنيد فاصله‌هاي سرزدن‌ها كمتر از ده دقيقه نشود چرا كه در اين حالت سعي مي‌كند بيدار بماند و منتظر برگشت دوباره‌تان شود. اين كار شرايط را بدتر مي‌كند.
اگر شب هنگام از خواب بيدار شد و به اتاق خواب‌تان آمد، دوباره او را به اتاقش ببريد، كنارش بنشينيد تا دوباره خوابش ببرد.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
2.61255s, 19q