در صورت وقوع زلزله در تهران چند نفر می میرند؟

۱۳۹۳/۱۱/۰۵ - ۱۰:۵۴ - کد خبر: 136272
در صورت وقوع زلزله در تهران چند نفر می میرند؟

سلامت نیوز: معاون شهردار تهران روز گذشته در جریان جلسه‌ای که به میزبانی سازمان نوسازی شهر تهران جهت ساماندهی احیای بافت فرسوده شهری برگزار شد با اشاره به وضعیت آسیب‌پذیری شهر تهران، نسبت به بحران وقوع زلزله پایتخت هشدار داد و اعلام کرد: چنانچه در شهر تهران زلزله‌ای بیاید بالغ بر یک میلیون نفر فوت خواهند کرد.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از دنیای اقتصاد، علیرضا نادری معاون شهرسازی و معماری شهرداری تهران وجود بافت‌های فرسوده شهری را تهدیدی برای شهروندان تهرانی در هنگام وقوع زلزله دانست و گفت: از این رو هدفمند شدن بسته‌های جدید تشویقی و تسهیلات نوسازی ضروری خواهد بود.

در این راستا مدیرعامل سازمان نوسازی شهر تهران نیز توجه به نظام دانه‌بندی در بافت‌های فرسوده را ضروری خواند و افزود: در حال حاضر حدنصاب ریزدانگی در سند طرح جامع و مصوبه شورای‌عالی شهرسازی و معماری 200 مترمربع است.

عبادالله‌فتح‌اللهی مدیرعامل سازمان نوسازی شهر تهران اظهار کرد: در شهر تهران هم‌اکنون 929 هزار و 626 پلاک وجود دارد که از این تعداد 68 درصد، مساحتی کمتر از 200 متر مربع دارند و 14 درصد وسعت قطعات شهر را به خود اختصاص داده‌اند.

او ادامه داد: در بافت فرسوده شهر تهران حدود 205 هزار پلاک وجود دارد که 187 هزار از این پلاک‌ها زیر 200 متر مربع هستند؛ به بیان دیگر حدود 5/91 درصد از قطعات داخل بافت که 3/68 درصد مساحت را به خود اختصاص داده‌اند زیر خط استاندارد سند طرح جامع است و ضرورت دارد توجه ویژه‌ای برای نوسازی این پلاک‌ها معطوف شود.

فتح‌اللهی تصریح کرد: میانگین تعداد پلاک‌های تجمیعی از 2 در سال 1387 به 76/2 در سال 1392 و سهم پروانه‌های تجمیعی در کل پروانه‌های صادره از یک درصد به 37 درصد رسیده است.

مدیرعامل سازمان نوسازی شهر تهران همچنین با ارائه آمار دقیق از میزان استفاده پلاک‌های ریزدانه زیر 200 متر و مقایسه آن با پلاک‌های بین 200 تا 500 مترمربع، تاکید کرد: بر مبنای سیاست‌های تشویقی که تاکنون اعمال شده است قطعات ریزدانه سهم کمتری را در استفاده از تسهیلات تشویقی برای نوسازی به خود اختصاص داده‌اند.

مدیرعامل سازمان نوسازی شهرگفت: با عنایت به مصوبات اخیر شورای‌عالی شهرسازی و معماری و همچنین وضعیت موجود دانه‌بندی قطعات و شبکه معابر در بافت‌های فرسوده، عملا صدور پروانه در این بافت‌ها با مشکل مواجه خواهد شد، از این رو ضوابط ویژه بافت با رویکرد تسهیل و تشویق نوسازی بافت‌های فرسوده و هدفمندی توزیع مشوق‌ها در دستور کار سازمان قرار گرفته است و در این خصوص جلسات متعددی با شهرداران مناطق و سایر متولیان پیرامون تدوین بسته‌های تشویقی جدید برگزار شد.

فتح‌اللهی با اشاره به بسته‌های تشویقی تدوین شده برای پلاک‌هایی که با روش تجمیع به 200 مترمربع و بیشتر می‌رسند، عنوان کرد: این تشویق‌ها شامل تخفیفات عوارض، تراکم تشویقی، پارکینگ، یارانه سود بانکی شهرداری و دولت، پرداخت هزینه تشکیل پرونده، پرداخت کمک هزینه احداث نما و عوارض سالانه نوسازی می‌شوند.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.15118s, 19q