سالانه بیش از 150 هزار نفر در ایران دچار سکته مغزی می شوند

سن سکته مغزی در کشور 10 سال کمتر از استانداردهای جهانی است

۱۳۹۳/۱۱/۰۵ - ۱۱:۳۷ - کد خبر: 136277
سن سکته مغزی در کشور 10 سال کمتر از استانداردهای جهانی است

سلامت نیوز: رییس انجمن مغز و اعصاب ایران گفت: سالیانه 150 تا 160 هزار نفر در کشور به سکته مغزی دچار می شوند که حدود 20 هزار نفر از این افراد جان خود را از دست می دهند.
به گزارش سلامت نیوز دکتر حسین پاکدامن به مناسبت برپایی "هفتمین کنگره سراسری سکته مغزی" که 7 و 8 اسفند ماه امسال در دانشگاه شهید بهشتی تهران برگزار می شود با اعلام این خبر گفت: هر چند حدود 15 درصد افرادی که دچار سکته می شوند، فوت می کنند و تقریبا 85 درصد بقیه از مرگ نجات می یابند، اما 70 درصد این افراد از کار محروم شده، 20 درصد در فعالیت های اولیه زندگی مانند غذا خوردن، لباس پوشیدن، استحمام و... دچار مشکل می شوند و 30 درصد هم بدون کمک دیگران قادر به راه رفتن نیستند.
وی افزود: با توجه به اینکه پس از سکته هر دقیقه تاخیر در رساندن بیمار به مراکز درمانی سبب مرگ بیش از دو میلیون سلول عصبی مغز می شود که دیگر قابل جایگزین شدن نیستند، ضرورت رساندن سریع بیمار به مراکز درمانی و انجام اقدامات درمانی در این زمینه بسیار
حایز اهمیت است.
به گفته دکتر پاکدامن، اهمیت این موضوع سبب شده تا انجمن "استروک" ایران نسبت به برپایی"هفتمین کنگره سراسری سکته مغزی" اقدام کند. وی با اشاره به زمان طلایی مراجعه بیماران دچار سکته مغزی به مراکز درمانی، تصریح کرد: هر چه زمان ارجاع بیمار به این مراکز سریع تر باشد، علاوه بر حفظ جان بیمار از عوارض پس از سکته کاسته خواهدشد که این امر نیازمند اطلاع رسانی هر چه بیشتر به مردم و جامعه پزشکی است.
به گفته رییس انجمن مغز و اعصاب ایران، سن سکته مغزی بر اساس پژوهش های انجام شده در کشور 10 سال کمتر از استانداردهای جهانی است که علاوه بر عوامل محیطی، عوامل ژنتیکی نیز در آن دخیلند.
وی با اشاره به اینکه سکته مغزی دومین علت مرگ و میر در کشورهای در حال توسعه و سومین علت مرگ و میر پس از بیماری های
قلبی – عروقی و سرطان در کشورهای توسعه یافته است، خاطر نشان ساخت: ابتلا به فشار خون، دیابت، چربی بد خون، چاقی و کم تحرکی، مصرف سیگار و دیگر مواد مخدر، فشارهای روانی و استرس و مسایل ژنتیک از عمده علل ابتلا به سکته مغزی به شمار می روند.
دکتر پاکدامن با ابراز خرسندی از اینکه طی سالیان اخیر و با پیشرفت های پزشکی نوین و داروهای جدید می توان جان تعداد بیشتری از مبتلایان به سکته را نجات داد، اضافه کرد: با وجود تلاش های صورت گرفته در کشور مبنی بر اختصاص یک بخش در بیمارستان ها به بیماران دچار سکته مغزی به ویژه در بیمارستان های دولتی، متاسفانه هنوز بیمارستان ویژه ای که مختص بیماران دچار سکته مغزی در کشور باشد، تاسیس نشده که امید می رود، این امر هرچه سریع تر محقق شود.
لازم به ذکر است، این کنگره از سوی انجمن استروک ایران، انجمن مغز و اعصاب ایران، دانشگاه علوم پزشکی ایران و مرکز تحقیقات علوم اعصاب برگزار می شود.
علاقه مندان به کسب اطلاعات بیشتر می توانند به نشانی اینترنتی http://www.iranianstrokecongress.com/fa مراجعه کنند.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
1.05951s, 19q