تقابل کارت هوشمند و نسخه الکترونيک

۱۳۹۳/۱۱/۰۵ - ۱۱:۳۷ - کد خبر: 136278
تقابل کارت هوشمند و نسخه الکترونيک

سلامت نیوز:اگر کارت هوشمند وجود دارد و قابل استفاده است مسئولين جواب دهند که نسخه الکترونيکي ديگر چيست؟ چه تفاوتي با کارت هوشمند دارد؟ مسئولين در مورد نسخه الکترونيکي طوري صحبت مي‌کنند که انگار حافظه تاريخي حوزه درمان، بيمه، سازمان‌هاي بيمه‌گر، خبرنگاران و رسانه‌هاي گروهي پاک شده است. بعد از کلي جنجال خبري در مورد صدور کارت هوشمند و کلي هزينه براي آموزش پرسنل، اين کارت‌ها صادر نشد.


به گزارش سلامت نیوز، احمد قويدل، معاون اجرايي کانون هموفيلي ايران در روزنامه سپید نوشت: يکي از تفاوت‌هاي آشکار دولت يازدهم با دولت قبل اين است که اين دولت مدعي تعامل با نهادهاي مدني و سازمان‌هاي غيردولتي است. در دولت تدبير و اميد جلسات توجيهي زيادي در وزارت‌بهداشت برگزار و تلاش مي‌کنند که تعامل با نهادهاي مدني برقرار شود. امري که در دولت قبل جايي نداشت و به همين دليل دائما منتظر شنيدن اخبار و حوادث مترقبه و غيرمترقبه ناشي از اجراي تصميمات آني بوديم.

در خصوص پديده الکترونيکي شدن نسخ، بايد سازمان‌هاي بيمه‌گري که متولي اين امور هستند يا وزارت‌بهداشت، جلسات توجيهي فاقد هزينه برقرار کنند. تمام انجمن‌ها آمادگي اين را دارند که پذيراي مسئولين و مهمانان باشند تا پديده‌هاي اين چنيني بهتر معرفي شوند. قبلا کارت هوشمند با هزاران وعده و وعيد راه‌اندازي شد، در حالي‌که عملا زيرساخت‌هاي اجراي آن آماده نبود. در حقيقت اجراي نسخه الکترونيکي در کشوري ممکن است که زيرساخت‌هاي الکترونيکي آن به‌صورتي باشد که يک بيمار با نياز فوري به دارو، بتواند آن را دريافت کند. مگر مي‌شود اينترنت قطع شود و بيمار هموفيلي دارو نگيرد؟ چه تمهيداتي در اين خصوص ديده شده و چه برنامه‌ريزي‌هايي انجام شده است؟ ما اعتقاد داريم اين طرح‌ها بايد با انجمن‌ها که مستقيما با بيماران ارتباط دارند و مي‌توانند اظهارنظر کنند، هماهنگ شود. اکثر انجمن‌ها حوزه کار‌شناسي دارند و مي‌توانند نظريه کار‌شناسي به حوزه‌هاي سازمان‌هاي بيمه‌گر و وزارت بهداشت دهند.

متاسفانه اخيرا مشاهده شده که سازمان تامين اجتماعي يک گروه از بيماران ما را از دفترچه بيماران خاص محروم کرده است، بدون اينکه توضيحي بدهد. اينها جزء کارهاي غيرهماهنگ و هيجاني است که حاصل از طرح‌هاي بدون مطالعه است که بايد با کار کار‌شناسي انجام شود. تا امروز اين‌همه هزينه به اسم کارت هوشمند صرف شده است. اگر کارت هوشمند وجود دارد و قابل استفاده است مسئولين جواب دهند که نسخه الکترونيکي ديگر چيست؟ چه تفاوتي با کارت هوشمند دارد؟ مسئولين در مورد نسخه الکترونيکي طوري صحبت مي‌کنند که انگار حافظه تاريخي حوزه درمان، بيمه، سازمان‌هاي بيمه‌گر، خبرنگاران و رسانه‌هاي گروهي پاک شده است. بعد از کلي جنجال خبري در مورد صدور کارت هوشمند و کلي هزينه براي آموزش پرسنل، اين کارت‌ها صادر نشد.

وزير تاکيد جدي دارد که از کمک نظري سازمان‌هاي غيردولتي استفاده کند. ما نيز خود را بازوي کمک به دولت مي‌دانيم. من هميشه به مسئولين دولتي مي‌گويم که نظر ما را بگيريد و بگوييد به درد نمي‌خورد. اگر سال‌ها نسخه الکترونيک، کارت هوشمند و... فراهم باشد، وزارت بهداشت بايد بتواند حسابداري توزيع داروهاي هموفيلي و ديگر بيماران ديردرمان را که دولت در مورد آنها يارانه‌هاي اساسي مي‌دهد، روشن کند. اينکه ما دائما رويه بيمار را عوض کنيم مشکلي را حل نمي‌کند. قضيه بايد در سطح کلان مورد بررسي و رسيدگي قرار گيرد تا بتواند به نتيجه برسد.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
4.22506s, 18q