پرخوري و پرخوابي از علائم افسردگي فصلي است

۱۳۸۷/۰۹/۰۴ - ۰۹:۳۷ - کد خبر: 13651
پرخوري و پرخوابي از علائم افسردگي فصلي است
دکتر مجيد صادقي روانپزشک و عضو هيأت علمي دانشگاه علوم پزشکي تهران در گفت وگو با ايسنا، افسردگي فصلي را يکي از انواع شناخته شده افسردگي دانست و افزود: اين بيماري الگوي فصلي دارد و در نيمه دوم سال بيشتر شايع مي‌شود.

وي درباره علت به وجود آمدن اين بيماري گفت: در بدن انسان ريتم‌هاي دوره‌اي وجود دارد که به صورت منظم تکرار مي‌شود مثل خواب و بيداري، ترشح برخي هورمون‌ها و غيره که به آنها ريتمهاي سيرکادين مي‌گويند، در مبتلايان به افسردگي فصلي اين ريتم‌ها دچار اختلال مي شوند.

دکتر صادقي در ادامه به تأثير نور خورشيد بر اين بيماري اشاره و تصريح کرد: اختلالات ريتم‌هاي بدن بستگي به وجود نور مستقيم خورشيد، زاويه تابش اشعه آن و ترشح ماده‌اي به نام ملاتونين در مغز دارد که چون در نيمه دوم سال، نور مستقيم خورشيد کم مي‌شود، زاويه تابش آن تغيير مي‌يابد و روزها کوتاه مي‌شود و در نتيجه افراد مستعد در معرض افسردگي فصلي قرار مي‌گيرند.

وي علائم شايع اين بيماري را پرخوابي و پرخوري دانست و اضافه کرد: خود فرد مهمترين عامل بروز اين بيماري است و اين بيماري در افرادي که سابقه افسردگي در خانواده را داشته‌اند و در زنان جوان شايع‌تر است.

اين عضو هيأت علمي دانشگاه علوم پزشکي تهران، تأثير تغذيه بر اين بيماري را ناچيز دانست و اظهار کرد: محل زندگي افراد نقش مهمي در اين نوع افسردگي دارد؛ به طوري که اين بيماري در مناطق معتدل و سردسير و به طور کلي نيم کره شمالي رواج بيشتري دارد.

دکتر صادقي درباره روش درمان اين بيماري گفت: درمان اين بيماري شامل تجويز دارو براي اصلاح اختلال ترشحات مغزي و نور درماني است، يعني در محيط زندگي و کار بيماران بايد يک منبع نور با شدت خاص قرار بگيرد که فضاي اتاق را معادل يک روز آفتابي کند.

وي ادامه داد: البته گاهي اوقات روان درماني هم صورت مي‌گيرد و اگر امکان عملي وجود داشته باشد بهتر است بيمار به مناطق گرم و آفتابي مثل جنوب کشور خودمان مهاجرت کند.

اين روانپزشک در پاسخ به اين سوال که آيا نشانه‌هايي براي تشخيص افسردگي فصلي توسط خود افراد وجود دارد يا نه، گفت: بيشتر بيماران اذعان دارند که در نيمه دوم سال و گاهي در روزهاي ابري بدخلق ‌شده و خسته و خواب آلود هستند، پرخوري مي‌کنند و چاق مي‌شوند و توانايي فعاليت آنها کم مي‌شود. در حالي که در نيمه اول سال اين گونه نيست و اين فرآيند هر سال براي آنها تکرار مي‌شود.

دکتر صادقي در پايان يادآور شد: افسردگي فصلي گاهي با افسردگي دوقطبي ديده مي‌شود و ممکن است بيمار در حالتي تضاد گونه در نيمه اول سال دچار حالت‌هاي مانيک شود، يعني دچار پرحرفي و بي خوابي شده و احساس بزرگ منشي کند.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
نظرات
سپیده
مطالب خوب بود ولی جامع نبود
1.35161s, 19q