ترامادول باید سریعا از داروخانه ها حذف شود

۱۳۹۳/۱۱/۰۷ - ۱۱:۴۹ - کد خبر: 136528
ترامادول باید سریعا از داروخانه ها حذف شود

سلامت نیوز: یک کارشناس و پژوهشگر حوزه اعتیاد عقیده دارد که ترامادول باید از فارماکوپی داروی ایران به علت عوارض شدید و مراجعه بیماران دچار تشنج به بیمارستان ها سریعا حذف شود.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از ایرنا از ستاد مبارزه با موادمخدر، «هومان نارنجی ها» با اشاره به اینکه ترامادول یک قرص بسیار اعتیادآور و تشنج زا است، اظهار داشت: طی سال های اخیر تجویز این دارو به عنوان مسکن توسط متخصصان کاهش یافته اما در عین حال مصرف آن بدون تجویز افزایش یافته است و داروخانه های نیز این داروی اعتیاد آور را به راحتی در اختیار عموم می گذارند.

این پژوهشگر حوزه اعتیاد، ترامادول را از خانواده تریاک دانست و گفت: ترامادول مخدری اعتیاد آور و سخت و پیچیده دارد.

نارنجی ها با اشاره به اینکه بسیاری از بیماران وابسته به مصرف ترامادول برای درمان و ترک بستری می شوند، گفت: درمان سرپایی این بیماران با عوارض سخت، بسیار دشوار و غیر ممکن است.

وی افزود: در حال حاضر بیشترین مصرف ترامادول در بین قشرهای نوجوان، جوان ، سربازان و دانشجویان است ومتاسفانه این قرص به سهولت در عطاری ها و سوپر مارکت ها به قیمت 15 هزار ریال حاوی 10 عدد قرص عرضه می شود.

نارنجی ها تاکید کرد: براساس نتایج بررسی هایی که با مراجعه متخصصان به چند داروخانه در سطح شهر تهران انجام شده است، تجویز پزشکی چندانی برای مصرف ترامادول صورت نمی گیرد و عمده مصرف ویژه از سوی دانشجویان است.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
1.98822s, 18q