بيشتر مــراقب خود باشيم

کارهایی که آسیب جدی به بدن می رساند

۱۳۹۳/۱۱/۰۷ - ۱۴:۳۲ - کد خبر: 136583

سلامت نیوز: خلاقيت ما انسان ها براي آسيب رساندن به خود کم نيست. ماه گذشته پزشکان انگليسي بيماري به نام «تکست گردن» «Text neck» معرفي کردند؛ اين بيماري در افرادي که ساعت ها در روز خم شده و به صفحه تلفن همراه خود خيره مي شوند، ديده مي شود. به گفته متخصصان در حالتي که سر براي ساعت هاي طولاني به طرف پايين قرار دارد، اين بيماري بروز مي کند و مهره ها به فرسودگي زود هنگام دچار و در مواردي به جراحي نياز پيدا مي کند. اين مشکل تنها مربوط به استفاده از تلفن همراه نيست بلکه خيلي از کارهاي ديگري را که به فکر شما نمي رسد شامل مي شود.

فلج بر اثر ماساژ

به گزارش سلامت نیوز به نقل از روزنامه خراسان، ماساژ غيرعلمي مي تواند خطرناک باشد. در سال ۲۰۰۷، محققان آمريکايي گزارش دادند يک زن ۳۱ ساله پس از ماساژ محکم گردن به آسيب ديدگي اعصاب ستون فقرات و درد دائم دست چپ دچار شد. محققان مي گويند، تاکنون ۱۸ گزارش آسيب ديگر بر اثر ماساژ داشته ايم.

نوعي اختلال پوستي

نوعي اختلال پوست که برجستگي هاي کوچک و زخم روي پوست ايجاد مي کند و با تعريق بيش از حد ارتباط دارد. اين ناراحتي پوستي روي کف پاي افرادي که فعاليت سنگين فيزيکي مانند دو انجام مي دهند، ديده مي شد، اما اکنون در افرادي که بازي هاي رايانه اي مي کنند، نيز مشاهده مي شود. محکم گرفتن دسته هاي پلاستيکي بازي براي مدت طولاني و فشار دادن مداوم دکمه ها باعث ايجاد اين زخم ها در دست مي شود.

سياتيک هولا لوپ: ورزش با هولالوپ مي تواند با وارد کردن آسيب، مشکل طولاني مدتي در عصب به وجود آورد. ورزش يا سرگرمي با اين وسيله علاوه بر ايجاد اسپاسم کمر، ممکن است باعث وارد آمدن آسيب به عضله هاي شکم نيز بشود.

ترن هوايي شهربازي و آسيب ديدن قلب

استفاده از ترن هوايي ممکن است براي قلب مشکل ايجاد کند محققان آلماني ۵۵ داوطلب مرد و زن با سن متوسط ۲۸ سال را که از ترن هوايي استفاده کرده بودند، مورد بررسي قرار دادند. در نتيجه اين تحقيق، آن ها دريافتند که افرادي که از ترن هوايي استفاده کردند با نامنظمي ضربان قلب مواجه شدند، علايم بيماري در برخي افراد که قبلاً هيچ نوع علايم ناراحتي نشان نداده بودند بارزتر بود. طي ۲۰ سال گذشته، در کشور آمريکا سوار شدن به ترن هوايي شهربازي، باعث ۴ مورد آسيب ديدگي مغز، ۶ مورد پارگي رگ هاي خون، ۳ مورد خون ريزي مغز و يک مورد سکته شده است. در سال ۱۹۹۵، يک زن ۳۱ ساله فرانسوي سالم، پس از سوار شدن به ترن هوايي دچار آسيب ديدگي ناحيه رگ گردن و سکته خفيف شد.

تکان دادن سر هنگام گوش دادن به آهنگ هاي شديد

در سال گذشته، پزشکان انگليسي مرد ۵۰ ساله اي را معاينه کردند که از سردرد شکايت داشت. پزشکان هيچ دليلي براي آن نتوانستند پيدا کنند تا اين که متوجه شدند يک ماه پيش در يک کنسرت شرکت کرده بود. اسکن «MRI» لخته شدن خون در مغز وي را نشان داد که بر اثر تکان دادن شديد سر به وجود آمده بود.

فلج ناشي از کار خانگي

فلج ناشي از کار خانگي مانند انداختن روتختي (Sheet-fitting palsy) موضوعي است که شايد تصورش را هم نکنيد، اما انداختن رو تختي که گاهي نياز به کشيدن ملحفه دارد مي تواند باعث لخته شدن خون شود. حرکت مداوم مچ دست به سمت جلو و عقب نيز مي تواند باعث ايجاد لخته هاي کوچک در رگ اصلي دست شود و اين حالت در بازيکنان بسکتبال و ورزشکاراني که شنا مي کنند نيز مشاهده شده است.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.62914s, 19q