تشخیص سرطان خون در کمتر از 10 دقیقه

۱۳۸۷/۰۹/۰۴ - ۰۹:۵۲ - کد خبر: 13660
تشخیص سرطان خون در کمتر از 10 دقیقه
شمارش پروتئین ها در نمونه های خونی می تواند به متخصصان در تشخیص سریع سلولهای سرطانی در بیماران مستعد و کنترل سطح سلامتی در افراد مسن و مبتلا به بیماریهای مزمن کمک زیادی کند.

اما روشهای فعلی آزمایش خون و شمارش پروتئینها پرهزینه و نیازمند حجم بالایی از نمونه های خونی است. اما اکنون و به لطف تحقیقات صورت گرفته در عرصه تراشه سازی، نسل جدیدی از تراشه ها ساخته می شود که با استفاده از آنها بررسی نمونه های خونی در مدت کمتر از 10 دقیقه و با تنها یک قطره خون صورت می گیرد.

این تراشه جدید محصولی خلاقانه از دانشمندان انستیتو فناوری کالیفرنیا و انستیتو زیست شناسی سیستمی در سیاتل آمریکاست. جیمز هیت و لوری هوت از اساتید برجسته دانشگاهی هستند که در رأس این پروژه تحقیقاتی قرار گرفته و در نظر دارند تولید و فروش تجاری آن را به زودی آغاز کنند.

این تراشه جدید که جزئیات آن در تازه ترین شماره نشریه "فناوری زیستی طبیعی" منتشر شده است، فرآیند پردازش خونی را با میکرو مایعات خونی آغاز می کند. قطره ای از خون بر روی سطح مورد نظر قرار گرفته و با استفاده از کانالهای ویژه جداسازی ترکیبات خونی و شمارش پروتئینها به سادگی و سرعت صورت می گیرد.

بر اساس گزارش تکنولوژی ریویو، این روش بسیار کم هزینه و سریع بوده و این درحالی است که روشهای فعلی حداقل 500 دلار هزینه داشته و به 10 تا 15 میلی لیتر نمونه خونی نیاز است.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.18978s, 18q