58 درصد مردم 11 استان کشور در حد بسيار کم و يا اصلا ورزش نمي کنند

۱۳۸۷/۰۹/۰۴ - ۱۰:۴۴ - کد خبر: 13666
 58 درصد مردم 11 استان کشور در حد بسيار کم و يا اصلا ورزش نمي کنند
دکتر علي منتظري در گفت و گو با ايرنا افزود: ميانگين سني پاسخگويان در اين مطالعه 34 سال است که جنسيت 56 درصد آنان زن و 44 درصد مرد است .
وي، مازندران ، چهارمحال و بختياري ، خراسان رضوي‌، خراسان شمالي ، ايلام ، کرمانشاه ، کرمان ، تهران ، گيلان ، همدان و اردبيل را استان هايي اعلام کرد که مطالعه در آن ها صورت گرفته است .
به گفته وي،‌ ‌ طرح پيمايشي ديدگاه مردم ايران در مورد سلامت ازحدود دو سال پيش آغاز شده و قرار است در تمام استان هاي کشور اجرا شود که اين طرح در 11 استان کشور اجرا شده و پايان يافته است .
رييس پژوهشکده علوم بهداشتي جهاد دانشگاهي گفت:‌ بر اساس نتايج بدست آمده در اين استان ها که هنوز در مرحله خام بوده و به تحليل بيشتري نياز دارد، 54 درصد مردم به سلامت تغذيه خود در حد بسيار زياد و زياد ، اهميت قايلند.
به گفته اين مقام مسوول در جهاد دانشگاهي ، هفت درصد پاسخگويان به بيماري هاي قلبي و عروقي ، هشت درصد به بيماري هاي مفصلي و چهاردرصد نيز به ديابت مبتلا هستند .
وي گفت که حدود 70 درصد پاسخگويان در خصوص سوال "در زمان حاضر سلامتي خود را چگونه ارزيابي مي کنيد؟‌" گزينه هاي بسيار خوب و خوب را بيان کردند که نشان دهنده اين مطلب است که اين افراد سلامتي خود را در حد بسيار خوب و خوب ارزيابي کرده اند.
وي گفت: پاسخگويان به پرسشنامه 20 سوالي اين تحقيق از سه شهر در هر استان انتخاب شدند.
منتظري گفت: مرکز استان ، شهري که به لحاظ جمعيتي ، موقعيت اقتصادي و اجتماعي در رتبه دوم قرار گرفته و همچنين شهري که با ويژگي هاي ياد شده در رتبه سوم قرار دارد سه شهري هستند که در هر استان اين مطالعه در آنها انجام شده است .
وي پيش بيني کرد اجراي طرح پيمايشي ديدگاه مردم ايران در مورد سلامت تا نيمه سال آينده (1388) به پايان برسد.
در اين پيمايش ملي ، ديدگاه مردم در خصوص سلامت درتمام استان ها جمع آوري و مورد بررسي قرار مي گيرد.
اين مقام مسوول در جهاد دانشگاهي خاطرنشان کرد: محققان اين پيمايش در زمان حاضر با دقت هر چه بيشتر و با طي دوره هاي تخصصي ، در حال جمع آوري اطلاعات سلامت از ديدگاه مردم هر استان هستند .
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
6.67663s, 18q