تبدیل تخم مرغ آب پز به خام

۱۳۹۳/۱۱/۰۸ - ۱۲:۰۹ - کد خبر: 136696

سلامت نیوز: دانشمندان آمریکایی و استرالیایی موفق شده اند با استفاده از اوره و نوعی همزن مخصوص، تخم مرغ آب پز را در یک فرایند پرهزینه چها روزه دوباره به تخم مرغ خام تبدیل کنند.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از ایرنا آنها معتقدند این شیوه در کاهش چشمگیر هزینه های تولید در صنایع از جمله صنعت پنیر و نیز در درمان بیماری های مختلف و تحقیقات سرطان نقش مهمی خواهد داشت.

گریگوری ویس، پروفسور شیمی و زیست شناسی مولکولی در دانشگاه کالیفرنیا می گوید:در مقاله ای توضیح دادیم که چگونه رشته های در هم پیچیده پروتئین را از هم باز کرده و به آنها امکان می دهیم تا از نو تا بخورند.

وی ادامه داد: پروتئین در واقع رشته ای اسید آمینه است؛ برای اینکه پروتئین کارکرد خاص خود را پیدا کند و فعال باشد، رشته اسید آمینه باید به شکلی خاص و سه بعدی تا بخورد.

پروتئین ممکن است بد تا بخورد یا به مرور زمان و بر اثر عواملی مثل مواد شیمیایی یا هسته ای، جهش ژنتیکی یا پیری تاخوردگی نامناسب پیدا کند.

در این حالت پروتئین غیر فعال شده و کارایی خود را از دست می دهد و حتی ممکن است سمی و باعث بیماری شود؛ مثلا آلزایمر به علت بد تا خوردن پروتئین در بافت های عصبی ایجاد می شوند.

دکتر ویس می گوید:ما در خیلی از موارد وقت بسیار زیادی برای جدا کردن پروتئین های چسبناک از دیواره لوله آزمایش صرف می کنیم و دنبال راهی بودیم که به نحوی آنها را بازیابی کنیم.

محققان برای این کار ابتدا با استفاده از اوره سفیده جامد و پخته تخم مرغ را تبدیل به مایع کردند، اما هنوز رشته های پروتئین به نحوی نامطلوب در هم پیچیده بودند.

برای رفع این مشکل دانشمندان با یک همزن مخصوص که جریان گردابی ایجاد می کرد بتدریج رشته های پروتئین را از هم باز و به آرامی جدا کردند تا اینکه دوباره در ساختاری مناسب تا بخورند.

این کار مثل این است که تای پیراهنی را که بد تا شده باز کنیم، آن را اتو کنیم و چین و چروک های ناخواسته را از بین ببریم و بعد دوباره آن را تا کنیم.

تاشدگی پروتئین فرایندی فیزیکی است که در آن بس پپتید (یا پلی پپتید) به ساختار سه بعدی مشخصی پیچیده می شود. هر پروتئین از یکی بس پپتید آغاز می شود.

به گفته پروفسور ویس بازیافت پروتئین اقدامی پرهزینه است و حدود چهار روز طول می کشد چون در واقع باید عملی مثل دیالیز، البته در سطح مولکولی، انجام شود اما روش جدید در عرض چند دقیقه به نتیجه می رسد.

البته تخم مرغ پخته ای که به روش به تخم مرغ خام تبدیل می شود ممکن است چندان اشتها برانگیز نباشد و هنوز روشن نیست که آیا اصلا چنین تخم مرغی قابل خوردن باشد با این حال محققان می گویند این شیوه می تواند تحقیقات و صنایع تولید پروتئین را متحول کند.

اما با استفاده از این روش می توان از مخمر یا باکتری ای کولای استفاده کرد و پادتن ضد سرطان را بسیار ارزانتر و سریعتر تولید کرد.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
1.64863s, 19q