يک فوق تخصص گوارش:

بيش از90 درصد يبوست‌ها با تغييرو بهبود شيوه زندگي بهبود مي‌يابد

۱۳۸۷/۰۹/۰۵ - ۰۸:۱۰ - کد خبر: 13670
بيش از90 درصد يبوست‌ها با تغييرو بهبود شيوه زندگي بهبود مي‌يابد
دکتر محمود اسحاق حسيني، فوق تخصص گوارش و عضو هيأت علمي دانشگاه علوم پزشکي تهران در گفت وگو با ايسنا در توضيح علت يبوست دوران بارداري اظهار کرد: يبوست در دوران حاملگي به دليل برهم خوردن وضعيت طبيعي قرار گرفتن احشاء بدن، بدتر مي‌شود.

وي با اشاره به اين که وجود سابقه يبوست در فرد باردار مهم است، گفت: افرادي که يبوست دارند بهتر است قبل از بارداري علت آن را پيدا کنند که ممکن است علل مختلفي همچون انسداد و يا هموروئيد باشد.

اين فوق تخصص گوارش در ادامه آلودگي هوا و سرب معلق در هوا را از علل ايجاد يبوست و درد شکم عنوان کرد و افزود: تغذيه ناکافي را مي‌توان از علل ديگر يبوست در زنان باردار دانست.

عضو هيأت علمي دانشگاه علوم پزشکي تهران با تاکيد بر اين که خود بارداري نيز باعث ايجاد يبوست مي‌شود به افراد باردار توصيه کرد: افراد در حين بارداري تحرک داشته باشند؛ چرا که مهمترين عامل در جهت رفع يبوست حاملگي تحرک است و ورزش و پياده روي مانع از ايجاد يبوست مي‌شود.

وي در ادامه مصرف ميوه‌ها را به افرادي که دچار يبوست هستند به ويژه در زنان باردار توصيه کرد و در توضيح گفت: ميوه علاوه بر دارا بودن ويتامين‌هاي مناسب، مملو از مواد فيبردار است که باعث راحتي تخليه شکم مي‌شود.

دکتر اسحاق حسيني در ادامه تأکيد کرد: بهتر است مواد و ميوه‌هاي فيبردار را با پوست مصرف کنيم؛ چرا که مانع از يبوست مي شود.

وي در پايان با اشاره به اين که بيش از 90 درصد يبوست‌ها با تغيير و بهبود شيوه زندگي رفع مي‌شود به کساني که دچار يبوست هستند توصيه کرد: اين افراد به ويژه زنان باردار روغن زيتون را در برنامه غذايي خود بگنجانند؛ چرا که اين روغن، تخليه را تسريع مي‌کند.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
5.35578s, 18q