مردان 4 برابر زنان به سنگ کلیه مبتلا می شوند

۱۳۹۳/۱۱/۰۸ - ۱۲:۳۳ - کد خبر: 136708

سلامت نیوز: دبیر علمی کنگره بین المللی نفرولوژی و اورولوژی، حداکثر سن شیوع بیماری سنگ کلیه را 28 سالگی عنوان کرد و افزود: یک اوج دیگر شيوع سنگ های ادراری در ۵۵ سالگی است.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از مهر، دکتر علیرضا قدیان با بيان اينكه تشکیل سنگ های ادراری سومین مشکل شایع دستگاه ادراری است، گفت: اغلب بیماران مبتلا به سنگ کلیه معمولاً در سالهای اولیه بلوغ مراجعه می‌کنند و حداکثر شیوع سنی آن در حدود ۲۸ سالگی است.

این فوق تخصص اورولوژی گفت: یک اوج دیگر شيوع سنگ های ادراري در ۵۵ سالگی است که تقریباً مختص به سنگ های عفونی و در زنان است. سنگ های کلیه در مردان ۴ برابر زنان است اما اگر تنها سنگ های عفونی را در نظر داشته باشیم نسبت مرد به زن ۲ به ۳ است.

وي ادامه داد: آب و هوای گرم و قرار گرفتن در موقعیت‌هایی که فرد را مستعد از دست دادن آب بدن می‌كند، می‌تواند ریسک سنگ سازی را افزایش دهد. هم‌چنین سابقۀ خانوادگی تشکیل این سنگ‌ها، اهمیت فراواني دارد. در افراد مبتلا به سنگ در مقایسه با افراد عادی، احتمال داشتن فامیل درجه اول مبتلا به سنگ کلیه، دو برابر است.

دبیر علمی کنگره بین المللی نفرولوژی و اورولوژی افزود: رژیم غنی از کلسیم، سدیم، پروتئین و همچنین عدم تحرک افراد مبتلا به هیپر کلسیوری، افراد مبتلا به بیماری‌های گوارشی مثل التهاب روده یا ایلئوستومی، سابقه ابتلا به عفونت ادراری و بیماری‌های متابولیک، نقرس، عدم تحرک در ابتلا به سنگ نقش دارند.

به گفته قديان؛ درد، خوني شدن ادرار و عفونت را از نشانه‌هاي سنگ‌هاي ادراري برشمرد و افزود: اکثر قریب به اتفاق سنگ های ادراری با شروع حاد درد به‌علت انسداد و اتساع ناگهانی سیستم ادراری فوقانی تظاهر می‌کنند. معمولا شروع درد، ناگهانی و شدید است به گونه‌ای که ممکنست بیمار را از خواب بیدار کند.

مکانیسم اصلی ایجاد درد کلیوی، انسداد ادراری است. در کل، سنگ‌های غیر مسدودکننده، به صورت دوره‌ای سبب درد عمقی و مبهم در پهلو یا پشت می‌شوند. اکثراٌ درد بیمار با تهوع و استفراغ نیز همراه است.

وي گفت: معمولاً بیماران دچار خونی شدن آشکار ادرار و یا تغییر رنگ گهگاه ادرار (به رنگ چای) می‌شوند. عفونت می‌تواند در همراهی با انسداد در سنگ‌های قسمت فوقانی ایجاد شود. التهاب موضعی ناشی از عفونت، می‌تواند در ایجاد درد مشارکت داشته باشد. همراهی تب با علائم سنگ کلیه، یک اورژانس محسوب می‌شود.

دبیر علمی کنگره بین المللی نفرولوژی و اورولوژی ادامه داد: حمام یا بخار آب گرم و مصرف مایعات در صورت عدم منع در درمان و دفع سنگ مفید است.

قديان تصريح كرد: بیماران باید رژیم غذایی را رعایت کنند و در طول روز حداقل 4 لیتر آب بنوشند، از فعالیت زیاد بپرهیزند، با مشاهده نخستین عفونت ادراری به پزشک مراجعه کنند، هر چند وقت یک بار آزمایش ادرار انجام دهند و مراقب افزایش میزان اوره و کراتیین خود باشند.

وي يادآور شد: اکثر سنگ های حالب خود به خود دفع می‌شوند و به مداخله نياز ندارند. احتمال دفع سنگ های 5-4 میلی‌متری حالب، 540 تا 50 درصد است. معمولاً زمان دفع سنگ‌ها طی 6 هفته پس از آغاز علایم است. هر چه سنگ در قسمت پائین‌تر حالب قرار داشته باشد، احتمال دفع آن افزایش می‌یابد.

دبیر علمی کنگره بین المللی نفرولوژی و اورولوژی خاطرنشان كرد: هدف فوری درمان درد و هدف طولانی جلوگیری از تخریب کلیه است. هنگام ایجاد درد حاد (اغلب ناشی از گیرکردن سنگ در مجاری) مسکن‌های مخدر و غیراستروئیدی مفید هستند. معمولاً در چنین مواقعی اساس درمان انتظار برای دفع سنگ از طریق جریان ادرار است.

نخستين کنگره بین المللی نفرولوژی و اورولوژی 20 تا 22 خرداد 94 در سالن همایش‌های رازی تهران برگزار مي‌شود.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
1.01234s, 19q