سومین پرونده ضرب‌وشتم پرستاران زن

جامعه پرستاری ملتهب است /زنان پرستار بی‌دفاع هستند

۱۳۹۳/۱۱/۰۸ - ۱۴:۴۷ - کد خبر: 136747
جامعه پرستاری ملتهب است /زنان پرستار بی‌دفاع هستند

سلامت نیوز: مرد پزشک با انگیزه‌ای عجیب پرستار زن را مورد ضرب‌و‌شتم قرار داد. وقتی نوزاد ٣ماهه روی تخت بیمارستان در حال دست‌وپنجه نرم کردن با مرگ بود هیچ‌کس باور نداشت پزشک قبل از رسیدگی به بیمارش برای تسویه‌حساب به سراغ پرستار جوان برود.


به گزارش سلامت نیوز به نقل از شهروند شامگاه دوشنبه ٦ بهمن‌ماه حادثه‌ای عجیب در بیمارستان قلب شهید رجایی تهران رخ داد، حادثه‌ای که جامعه پرستاری را ملتهب کرد و بار دیگر انگشت اتهام را به سمت پزشکان نشانه گرفت. نوزاد ٣ماهه از اتاق عمل به بخش آی‌سی‌یو منتقل شده بود و پزشک جراح و متخصص بی‌هوشی در حال رسیدگی به وضع نوزاد بودند. حالش وخیم بود و به همین خاطر از یکی از پرستاران شیفت شب بیمارستان درخواست کردند تا برای انجام اکو، پزشک رزیدنت را در جریان ماجرا قرار دهد.

رزیدنت به دلایلی نامعلوم از رسیدگی فوری به نوزادی که روی تخت بخش آی‌سی‌یو در حال دست‌وپنجه نرم کردن با مرگ بود سر باز زد و همین موضوع کافی بود تا پرستار زن، رئیس گروه رزیدنت‌ها را در جریان ماجرا قرار دهد تا این‌که چنددقیقه بعد، اتفاق هولناکی آرامش بیمارستان را برهم زد. پزشک رزیدنت از این‌که رئیس گروه‌اش در جریان این موضوع قرار گرفته خشمگین شده بود و قبل از رسیدگی به بیمار برای تسویه‌حساب به سمت پرستار زن حمله‌ور شد.

لحظه‌های دلهره‌آوری بود و پرستار بی‌دفاع در برابر ضرب‌وشتم مرد پزشک قرار گرفته بود. صدای فحاشی پزشک، سالن بیمارستان را ملتهب کرده بود و با وساطت پرستاران و پزشکان دیگر اوضاع کم‌کم آرام شد اما این همه ماجرا نبود و نوزاد ٣ماهه در حالی ‌که دقایق اورژانسی را سپری می‌کرد روی تخت بیمارستان جان سپرد.


جامعه پرستاری ملتهب است
این سومین درگیری پزشکان با کادر پرستاری در بیمارستان‌های کشور است. حادثه‌های مشابهی که چندماه پیش در یکی از بیمارستان‌های یزد رخ داد و چندماه بعد در بیمارستان شهدای تجریش به وقوع پیوست. برخوردهای غیرحرفه‌ای در حال سریالی شدن هستند و هر از چند گاهی با لطمه‌هایی جبران‌ناپذیر جامعه پزشکی را زیرسوال می‌برند. محمد شريفي‌مقدم دبیرکل خانه پرستار در رابطه با این حادثه به «شهروند» گفت: «بیمارستان قلب شهید رجایی ریاست و سیستمی مستقل دارد.

اختلاف زیادی در پرداخت حقوق کارکنان بخش‌های مختلف بیمارستان وجود دارد. همین مسأله باعث شده تا پزشکان احساس فرمانروایی در بیمارستان داشته باشند. درواقع الگوی پزشک‌سالاری در این سیستم حاکم شده است، به همین خاطر شامگاه دوشنبه وقتی پرستار زن شيفت شب برای رسیدگی به وضع نوزاد ٣ماهه‌ای که از اتاق عمل به بخش آي‌سي‌يو، منتقل شده بود پزشک رزیدنت را در جریان ماجرا قرار می‌دهد، رزيدنت بخش به جاي اينکه به بررسي وضعيت نوزاد رسیدگی کند، به سراغ پرستار زن مي‌رود و با او درگيري فيزيکي پيدا مي‌کند. به دنبال وقوع اين حادثه و ضرب‌وشتم پرستار زن توسط پزشک مرد، جامعه پرستاري به‌شدت از اين حادثه متاثر شده و خواستار رسيدگي به اين ماجراست.»


زنان پرستار بی‌دفاع هستند
دبیرکل خانه پرستار در رابطه با تکرار حوادث اینچنینی در ماه‌های گذشته گفت: «چنين حوادثي در بیمارستان‌های دیگری هم سابقه دارد. يک‌ماه قبل در يکي از بيمارستان‌هاي يزد مشابه اين اتفاق رخ داد و بعد از آن هم در بيمارستان شهداي تجريش تهران، يک جراح در اتاق عمل با ضربه مشت به شکم پرستار زده بود، ولي متاسفانه با فرد خاطي هيچ برخوردي نشد. جالب‌تر این‌که در این ٣حادثه جداگانه، جنسیت پرستارانی که مورد ضرب‌وشتم قرار گرفتند زن بود و این درواقع رفتار غیرانسانی علیه زنان بی‌دفاع را نشان می‌دهد، چون قطعا چنین رفتارهای خشن توام با برخورد فیزیکی برای مردان صدق نخواهد کرد و مردان به دلیل ذاتی در این مواقع متقابلا به همان شکل از خودشان دفاع خواهند کرد.»


وزیر بهداشت پاسخگوی جامعه پرستاران باشد
تکرار حادثه تلخ و عجیب هتک‌حرمت به پرستاران زن به‌شدت جامعه پرستاران را تحت‌تأثیر قرار داده است. حالا همه آنها خواستار رسیدگی به حقوق حرفه‌ای و صنفی‌شان هستند. با این حال در این حادثه هنوز شکایت خصوصی علیه پزشکان مطرح نشده اما نمایندگان صنف پرستاران خواستار برخورد سيستم‌هاي نظارتي، قضایي، انتظامي و وزارت بهداشت، با پزشکان خاطي هستند. شریفی‌مقدم در رابطه با تکرار حوادث اینچنینی و واکنش جامعه پرستاری به «شهروند» گفت: «این حادثه بار دیگر پرستاران را متاثر کرده و آنها در فضای مجازی از این موضوع به‌شدت اظهار انزجار کرده‌اند. هرچند رفتار غیرانسانی و حتی غیرشرعی این پزشک تعجب‌آور است اما از زاویه‌ای دیگر نمی‌توان تنها او را مقصر دانست و به نظر مقصر سیستمی است که به این افراد جسارت چنین رفتاری را داده است. ما انتظار داریم وزیر بهداشت هم راجع‌به این موضوع واکنش نشان دهد و با پیگیری موضوع پاسخگوی جامعه ملتهب پرستاران باشد.»

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
نظرات
پرستار
دیگه تحمل ما پرستارا داره تموم میشه صبر هم حدی داره
پرستاراتاق عمل خصوصی
بی احترامی به پرستاران وخشونت های کلا می هم خیلی زیاد است کاش برای پزشکان کلاس بازاموزی اخلاق بگذارند.
ای بابا مگر بقیه دنیا پزشک ندارند؟چرا پزشکان مافکرمیکنند تافته جدابافته هستند؟
ما خواهان عدالت در پرداخت به تیم درمان هستیم واز زور گویی وپزشک سالاری خسته شدیم
وزیر بهداشت اصلا پرستار رو جزءگروه درمان نمیدونه واصلاطوری برخورد کرده که انگار پرستار وجودندارد اونوقت توقع. پیگیری از اون منطقی به نظر میاد؟ !!! منکه فکر نمیکنم
حامد
واقعا اینها فکر کردند کی هستند که اینطور به خودشون اجازه می دهند هر کاری بکنند.نظام پرستاری باید پیگیر باشه
زينب
جرانظرارونميزاريد؟
پرستار سربلند
واقعا نخبه ها دست بزن خوبی دارن باید وزیر نخبه مون ازشون تمجید بکنه
متاسفم برای جامعه پزشکی
امامی
واقعا متاسفم برای جامعه پرستاری چونکه هم حقشون خورده می شه و هم کتکشون میزنن.
آیا اینان برده و کنیز پزشکان هستند؟
.پرستار
این اولین بار نیست،ولی ضرب وشتم یک پرستار زن نوبر است،نوبر نخبه های وزارت بهداشت،این افراد از بیماری روانی رنج میبرند،،جامعه پرستاری امروز اگاه و محکم در مقابل اینگونه نخبگان گستاخ ایستاده است
2.77928s, 27q