۵۶۰۰ کلینیک ویژه سرپایی دولتی در سراسر کشور ایجاد می‌شود

۱۳۹۳/۱۱/۰۸ - ۱۵:۳۱ - کد خبر: 136758

سلامت نیوز: معاون درمان وزیر بهداشت گفت: ۵۶۰۰ کلینیک ویژه خدمات سرپایی تخصصی با ارائه خدمات تصویربرداری و داروخانه در یک ساختمان تا پایان سال آینده در کشور ایجاد می‌شود و با تعرفه دولتی ۳ هزار تومانی به مردم خدمات رسانی می‌کنند.

محمدآقاجانی در گفت و گو با فارس افزود: وزارت بهداشت با اجرای طرح تحول سلامت در بخش درمانی، سهم پرداختی مردم را برای خدمات بستری به 4.5 درصد کاهش داد و اکنون بیش از 80 درصد خدمات بستری در بیمارستانهای دولتی با قیمت بسیار ارزان ارائه می شود.

وی ادامه داد: اما بخش مهمی از خدمات درمانی مردم خدمات سرپایی است که هم اکنون بیش از 80 درصد آن را بخش خصوصی و مطبها با تعرفه های بالا ارائه می‌دهند که سهم مهمی از پرداخت از جیب مردم دارند به همین علت وزارت بهداشت برای جبران این مسئله کلینیک های ویژه تخصصی را با استقرار پزمشکان متخصص و با تعرفه دولتی ایجاد می کند.

وی گفت: این کلینیک‌ها با حضور پزشکان متخصص ضریب K یا اعضای هیئت علمی یا غیر هیئت علمی دانشگاههای علوم پزشکی در سراسر کشور ایجاد می‌شوند و در هر بلوک کلینیک تخصصی خدمات تصویربرداری، آزمایشگاهی و داروخانه نیز ایجاد می‌شود.

معاون وزیر بهداشت افزود: کلینیک های ویژه تخصصی در 5 تیپ مختلف و برای 4 اقلیم طراحی شده‌اند و با توجه به وسعت و خدماتی که ارائه می‌کنند، تیپ‌های مختلفی دارند اما در همه آنها خدمات تشخیصی و متخصصان رشته‌های مختلف حضور دارند و به عنوان مثال ویزیت پزشک متخصص در این کلینیک ها 3 هزار و ۲۰۰ تومان است در حالی که همین ویزیت در بخش خصوصی چندین برابر است.

آقاجانی اضافه کرد: تعدادی از کلینیک‌های ویژه تخصصی با بهسازی و تجهیز ساختمانهای کلینیک های فعلی ایجاد می‌شوند و بخشی نیز به صورت ساختمانهای جدید ایجاد می‌شوند و در مجموع حدود 5600 کلینیک ویژه سرپایی تا پایان سال آینده به مجموعه کلینیک‌های ویژه موجود اضافه می‌شود.

معاون وزیر بهداشت گفت:‌ تاکنون۵۸۰ کلینیک ویژه سرپایی در سراسر کشور ایجاد شده‌اند و بیش از ۹ هزار پزشک عمومی، متخصص و فوق تخصص در این کلینیک ها مشغول به کار هستند و بیش از ۳۰ میلیون ویزیت سرپایی به مردم ارائه کرده‌اند.

وی گفت: نمونه‌هایی از این کلینیک‌ها هم اکنون در برخی شهرها مانند شیراز، تبریز، ارومیه، یزد و تهران دایر شده اند و به مرور در سراسر کشور این مراکز توسعه پیدا می‌کنند به طوری که تا پایان سال آینده تمام شهرهای کشور به این کلینیک‌ها مجهیز می‌شود و 50 درصد خدمات سرپایی مورد نیاز مردم در این مراکز و با تعرفه دولتی ارائه می شود.

وی گفت: ایجاد این کلینیک ها همزمان زیرساخت و ظرفیت بزرگی برای استقرار نظام ارجاع و کامل شدن برنامه پزشک ایجاد می‌کند و بر اساس برنامه‌ریزی وزارت بهداشت قرار است، اولویت ایجاد کلینیک‌های ویژه سرپایی در مناطق حاشیه‌ای و کمتر برخوردار باشد.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.12541s, 18q