دو داروی جایگزین داروهای مشابه خارجی داخل کشور ساخته شد

۱۳۹۳/۱۱/۰۸ - ۱۷:۰۶ - کد خبر: 136778

سلامت نیوز: رئیس سازمان غذا و دارو اعلام کرد: داروهای لووتیروکسین (داروی درمان کم کاری تیروئید) و تتراکوزاکتاید ( نوعی داروی ضد التهابی) تولید داخل، جایگزین داروهای مشابه خارجی شده است.

دکتر رسول دیناروند در مراسم بازدید از طرح توسعه داروهای ضد سرطان شرکت داروسازی ایران هورمون با اعلام این مطلب افزود: تولید انحصاری لووتیروکسین که در بازار داخل کشور با نام لووکسین موجود است و تتراکوزاکتاید که در کشور به نام سیناکران عرضه می شود به دلیل کیفیت و قیمت مناسب جایگزین داروهای مشابه خارجی شده است.

وی خاطر نشان کرد: طرح بزرگ توسعه خط تولید داروهای ضد سرطان و داروهای بیولوژیک در فضایی به مساحت پنج هزار متر مربع در شرکت داروسازی ایران هورمون در حال ساخت است که امید می رود با راه اندازی این خط تولید، علاوه بر تولید داروی با کیفیت در داخل کشور این داروها با قیمت مناسب در اختیار مردم قرار گرفته و بازار دسترسی آنان به داروهای درمان سرطان تسهیل شود.

وی ادامه داد: شرکت داروسازی ایران هورمون طی پنج سال اخیر صادرات خود را 5 برابر افزایش داده و تنها در دو سال گذشته 20 میلیارد تومان برای ارتقای استاندارد تولید(GNP) هزینه کرده است که این امر علاوه بر ارتقای کیفیت تولیدات داخلی، سبب صدور محصولات به بازارهای جهانی نیز شده است.

دیناروند گفت: با توجه به تلاش برای توسعه اقتصاد دانش بنیان و اینکه محصولات داروسازی همگی مبتنی بر دانش و فناوری است، نیازمند سرمایه گذاری در این زمینه هستیم و وزارت بهداشت و سازمان غذا و دارو از همه شرکت های دارویی که در زمینه تولیدات جدید و ارتقای محصولات خود تلاش می کنند، حمایت می کند.

فرهاد شایقی مدیرعامل شرکت داروسازی ایران هورمون نیز در این مراسم گفت: از آنجا که داروی لووکسین جزو داروهای با فناوری بالا هایتک به شمار می رود با توجه به فروش سالیانه 35 میلیارد تومانی این دارو ، تولید این دارو در کشور سالیانه بیش از 50 میلیون دلار صرفه جویی ارزی به همراه دارد.

وی با اشاره به اینکه مواد اولیه این دارو و سایر داروهای ایران هورمون از منابع معتبر اروپایی وارد می شود، افزود: طی پنج سال گذشته سه و نیم میلیون دلار دارو به کشورهای بلاروس، افغانستان، تاجیکستان و سوریه صادرشده است که گسترش وسیع این میزان جزو برنامه های آتی این شرکت به شمار می رود.

محمدرضا نیسیان مشاور مدیرعامل این شرکت نیز با اشاره به اینکه شرکت داروسازی ایران هورمون بزودی داروهای آنکولوژی و بایوسیمیلار را تولید خواهد کرد، گفت: داروی لووتیروکسین (لووکسین) موثرترین دارو برای بیماران با عوارض کم کاری تیروئید است.

وی ادامه داد: داروی تتراکوزاکتاید که به نام سیناکران در ایران هورمون تولید می شود، دارویی ضد التهابی است که در کنترل التهاب نقاط مختلف بدن در بیماری های التهابی مانند التهاب مفاصل، روماتیسم استخوانی و التهاب ریه ها و التهاب روده ها ( مانند بیماری کرون) نقشی اساسی دارد.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
2.15922s, 19q