مصرف سالیانه 42 میلیارد عدد دارو در ایران

۱۳۹۳/۱۱/۰۹ - ۱۰:۵۳ - کد خبر: 136848
مصرف سالیانه 42 میلیارد عدد دارو در ایران

سلامت نیوز: ایرانیان سالانه چقدر دارو مصرف می کنند؟ چقدر از این داروها وارداتی و چقدر تولید داخل است؟ گردش مالی صنایع دارویی در کشور چقدر است؟

دکتر نجفی عرب، مدیرعامل اسبق دارو پخش و موسس و اولین مدیرعامل شرکت سرمایه گذاری دارویی تامین در گفت و گو با صدای اقتصاد به این سوالات پاسخ می‌دهد. محمود نجفی که هم اکنون عضو اصلی هیات مدیره سندیکای صاحبان صنایع داروهای انسانی است می‌گوید: کشورما هم اینک دارای حدود 100 کارخانه تولید کننده داروهای انسانی است و به همین مقدار هم واحد تولید مواد اولیه موثر و ملزومات تولید دارو، در ایران فعال هستند.

او با اشاره به مصرف سالانه حدود 42 میلیارد عدد انواع دارو ( اعم از قرص، شربت، سرم، کپسول و...) در کشور ادامه می‌دهد: 96 درصد داروهای مصرفی در کشور ساخت داخل است که میانگین عمق تولید داخل آنها؛ در مرز 55 درصد است، یعنی متوسط مواد مصرفی در تولید داروهای ایرانی 45 درصد وارداتی و الباقی ساخت داخل است. عضو کمیسیون نرخ گذاری دارو در ادامه در پاسخ به تعداد داروهای ثبت شده در کشور، می گوید: حدود 2900 قلم دارو ثبت شده رسمی در فهرست دارویی کشور وجود دارد که بیش از دوسوم آن ها ساخت داخل است و این حجم تولید داخلی مرتبط با دارو ( اعم از داروی ساخته شده و مواد اولیه)، سالانه از خروج میلیاردها دلار ارز جلوگیری می کند.

نجفی در ادامه با بیان اینکه صنعت دارو پتانسیل و ظرفیت بسیار بالایی برای اشتغال زایی دارد و می تواند باتوجه به بحران اشتغال در کشور بخشی از این چالش را در صورت سرمایه گذاری برطرف کند، می گوید: در حال حاضر حدود 20 هزار نفر در صنعت داروسازی و مواداولیه دارو در کشور اشتغال دارند که بیش از نیمی از آن‌ها، دارای تحصیلات دانشگاهی اند. مدیرعامل اسبق داروپخش کل ارزش بازار دارویی کشور را حدود 8‌هزار میلیارد تومان بیان کرده و می گوید: ارز مصرفی برای دارو ( اعم از بخش تولید و واردات داروی ساخته شده) کمتر از 2 میلیارد دلار است ( که حدود 65 درصد آن صرف واردات داروهای ساخته شده، می شود) بنابراین حجم بازار دارویی کشور کمتر از یک درصد کل تولید ناخالص ملی ( حدود 8 دهم درصد) است.

به گفته او متاسفانه باوجود اینکه ایران می تواند دارای صنایع دارویی توانمندتر و قابل طرح و رقابت در عرصه جهانی باشد، صادرات دارویی ایران بسیار اندک و حداکثر در مرز 220 میلیون دلار است.نجفی همچنین با اشاره به ورود فناوری ها نوین به صنایع دارو سازی کشور، می گوید: هم اینک نانو و بیوتکنولوژی وارد صنایع داروسازی ایران شده است و شرکت های داروسازی می توانند حدود 1850 قلم دارو را به تمامی اشکال دارویی تولید کنند که این موضوع دستاورد و افتخار بزرگی است که در دوره‌های گوناگون و با تلاش های فراوان برای کشور کسب شده است.

به گزارش صدای اقتصاد او در بخش دیگری از صحبت های خود به وضعیت تجهیزات پزشکی در ایران پرداخته و می گوید: در مجموع بیش از 900 واحد ( عمدتا کوچک و متوسط) تولید کننده تجهیزات پزشکی و آزمایشگاهی در کشور فعالیت می‌کنند. علاوه براین واردات رسمی تجهیزات پزشکی و آزمایشگاهی حدود یک میلیارد دلار و صادرات آن همواره کمتر از 30 میلیون دلار در سال است.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
1.10228s, 18q