دستگاه دياليز مينياتوري با قابليت كاشت در بدن اختراع شد

۱۳۸۷/۰۹/۰۶ - ۱۰:۰۸ - کد خبر: 13686
دستگاه دياليز مينياتوري با قابليت كاشت در بدن اختراع شد
به گزارش سلامت نیوز، هم اكنون ميليون‌ها نفر در سراسر جهان به مشكلات و نارسايي‌هاي كليوي مبتلاء هستند و حتي براي بيماراني كه به دستگاه و امكانات دياليز دسترسي دارند، به همراه داشتن اين دستگاه براي هميشه بدون نياز به بستري شدن در ساعات و دفعات طولاني براي انجام دياليز در بيمارستان، راه حلي ايده آل است، هم اكنون دانشمندان اين رويا را به واقعيت تبديل كرده‌اند، آنها نوع جديدي از يك دستگاه فيلتر را طراحي كرده‌اند كه مي‌تواند اين قبيل مشكلات را موارد نياز به دياليز برطرف كند و به قدري كوچك است كه مي‌توان آن را در داخل بدن كاشت.

به گفته محققان، سيستم‌هاي فعلي دياليز به اندازه كليه واقعي براي خارج كردن مواد شيميايي سمي از خون مناسب و كارآمد نيستند و بخش مهمي از مولكول‌هاي زيستي مضر در خون باقي‌ مي‌مانند؛ اما دستگاه جديد به گونه‌اي ساخته شده كه مي‌تواند بر اين قبيل مشكلات نيز چيره شود و مقادير بسيار اندك از پروتئين‌هاي سمي را در بدن خارج كند.

دستگاه دياليز مينياتوري با تلاش پژوهشگران كلينيك كليولند در اوهايو و دستياران آنها در دانشگاه ميشيگان ساخته شده است.

اين فيلتر متشكل از مجموعه‌اي از لايه‌هاي الماس است كه داراي روزانه‌هاي بسيار كوچك ميكروسكوپي هستند.

هر لايه تنها به مولكولهايي با ابعاد و اندازه‌هاي خاص اجازه عبور مي‌دهد و يك ميدان مغناطيسي باعث دور كردن پروتئين‌هاي بزرگتري مي‌شود كه ممكن است در اين منفذها رسوب و تجمع كنند؛ به اين ترتيب فيلتر جديد از قابليت بسيار بالاتري براي دفع مولكول‌هاي سمي از خون برخوردار است. دستگاه جديد مي‌تواند هماهنگ با فشار خون طبيعي در داخل بدن كار كند.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.30906s, 18q