رویش موهای جدید با استفاده از سلول‌های بنیادی

۱۳۹۳/۱۱/۱۰ - ۱۹:۰۸ - کد خبر: 136918

سلامت نیوز: علی رغم اینکه ریزش مو در میان بسیاری از افراد شایع است اما در برخی این اختلال می‌تواند باعث افسردگی و کاهش اعتماد به نفس شود.

به گزارش مهر، محققان موسسه تحقیقات پزشکی سانفورد-برنهام در کالیفرنیا می‌گویند روشی را کشف کرده‌اند که در آن با استفاده از سلول‌های بنیادی پرتوان می‌توانند طاسی و ریزش مو را درمان کنند.

به طور متوسط تمامی افراد به میزان ۱۰۰-۵۰ تار مو در طول روز از دست می‌دهند. اما در برخی ریزش مو شدیدتر بوده و ممکن است باعث طاسی نسبی و یا کامل در آنان شود.

رایج ترین نوع ریزش مو که از آن به عنوان آلوپسی نیز نام برده می‌شود، به طور وراثتی از طریق پدر و یا مادر به فرزندان انتقال می‌یابد. در ایالات متحده بیش از ۵۰ میلیون مرد و ۳۰ میلیون زن به این اختلال دچار هستند.

از دیگر عواملی که در ریزش مو دخیل است می‌توان به استرس شدید، اختلالات تیروئیدی، کم خونی و استفاده از داروهای خاص اشاره نمود.

اما درمان‌هایی که در حال حاضر برای ریزش مو وجود دارد شامل داروهای ترمیم مو و کاشت مو (پیوند مو) می شوند.

این درحالیست که گفته می‌شود، محققان موسسه تحقیقات پزشکی سانفورد-برنهام توانسته‌اند با استفاده از سلول‌های بنیادی پرتوان موفق به پرورش موهای جدید شوند (سلول‌های بنیادی پرتوان سلول‌هایی هستند که از جنین انسانی و یا بافت جنین انسانی گرفته شده و قابلیت تبدیل شدن به هرنوع سلول دیگری را دارند).

آنان بر این باورند درمان ریزش مو و طاسی با استفاده از سلول‌های بنیادی پرتوان می‌تواند تبدیل به یک روش موثر در درمان اختلالات مویی شود. این روش حتی می‌تواند بهتر از سایر روش‌های کاشت مو در درمان طاسی و ریزش مو عمل کند.

محققان کالیفرنیایی تکنیکی را ایجاد کرده‌اند که با استفاده از آن سلول‌های بنیادی پرتوان در اثر تحریک شدن به سلول‌های پاپیلای پوستی تبدیل می شوند. این سلول‌ها مسئول تنظیم شکل گیری فولیکول های مو و چرخه رشد مو هستند.

آنان با استفاده از همین روش موفق به رشد موهای جدیدی در موش آزمایشگاهی شدند. محققان در ادامه قصد دارند این روش را بر روی انسان‌ها نیز آزمایش کرده تا کارایی آن را بر اشخاص ببینند.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
3.53494s, 19q