مهم‌ترين اولويت براي ريشه كردن كردن توفان‌هاي گرد و غبار

دانشگاه علوم پزشكي اهواز:شرايط بحراني و غيرعادي نيست

۱۳۹۳/۱۱/۱۱ - ۱۱:۱۵ - کد خبر: 136980
دانشگاه علوم پزشكي اهواز:شرايط بحراني و غيرعادي نيست

سلامت نیوز: «گرد و غبار» باز هم به «اهواز» هجوم آورد. دستگاه‌هاي پايش هوا روز پنجشبه غلظت ريزگرد‌ها را ۱۰ هزار ميكروموس بر مترمكعب معادل ۶۶ برابر حدمجاز نشان داد. اهواز آخر هفته پرگرد و غباري را سپري كرده. چهارشنبه آلودگي ۱۵ برابر حد مجاز بوده است. روز جمعه (ديروز) نيز شدت ريزگرد‌ها بعد از فروكش، دوباره افزايش يافت و از ۱۹۳ ميكروگرم بر مترمكعب در ساعت ۱۱ و ۳۰ دقيقه به ۳ هزار و ۴۷۷ ميكروگرم بر مترمكعب در ساعت ۱۴ رسيد.


مديركل حفاظت محيط زيست خوزستان مي‌گويد: دستگاه سنجش آلودگي هوا به دليل غلظت بالاي گرد و غبار قادر به اندازه‌گيري ميزان آلودگي ناشي از ريزگرد‌ها نبوده، زيرا اين دستگاه‌ها اعداد بالاي ۱۰ هزار ميكروگرم را نمي‌توانند اندازه‌گيري كنند.


احمدرضا لاهيجان‌زاده مي‌افزايد: شهرهاي اهواز، آبادان، خرمشهر، بهبهان و دشت آزادگان دچار گرد و غبار شده كه اهواز بالا‌ترين ميزان را داشت. وي اظهار مي‌كند: سال آبي ۹٣-۹٤ برخلاف دو سال گذشته، با كاهش شديد باران همراه بوده، همين امر منجر به كاهش شديد رطوبت خاك و مستعد شدن مجدد كانون‌هاي ريزگرد شده است. در چنين شرايطي با وزش بادهايي با سرعت بالاي ۵ متر بر ثانيه، شاهد بروز پديده گرد و غبار هستيم.

لاهيجان‌زاده با اشاره به جلسه سه ماه قبل با حضور رييس سازمان حفاظت محيط زيست و معاون وزير نفت، اظهار مي‌كند: در اين جلسه مقرر شد طرح مقابله با بيابان‌زايي و گرد و غبار در ۲۰۰ هزار هكتار از اراضي اطراف تاسيسات نفتي در خوزستان (كه مصوبه سال ۸۷ دولت است) سرعت گيرد و وزارت نفت متعهد شد ۱۲ ميليارد تومان به اجراي آن اختصاص دهد.

مديركل محيط زيست خوزستان همچنين با اشاره به تاثيرات منفي پديده گرد و غبار بر سلامت، اقتصاد و معيشت و ميزان مهاجرت مردم از استان، تحقق تعهدات دستگاه‌هاي اجرايي در زمينه بيابان‌زدايي را خواستار مي‌شود.

آمارهاي محرمانه

«توفان ريزگرد‌ها» از سال ۸۰ در خوزستان آغاز شد و اكنون بيش از ۲۰ استان را درگير كرده است. به همين دليل اهواز دو بار به عنوان آلوده‌ترين شهر جهان معرفي شده است.

گزارش‌ها نشان مي‌دهد كه گرد و غبارهاي خوزستان ويژگي‌هاي متفاوتي دارد: اندازه اين ذرات ٥/٢ (دو و نيم) ميكرون و كمتر است و آلودگي تا بيش از ۵۰ برابر استاندارد و با تداوم سه تا ۱۰ روز اتفاق مي‌افتد.

در سال‌هاي گذشته آمار افزايش ۲۵ درصدي مراجعات بيماران تنفسي به مراكز درماني اعلام شده بود اما اخيرا اين آمار‌ها مسكوت مانده است. مديرروابط عمومي دانشگاه علوم پزشكي اهواز در اين باره مي‌گويد: آمار مراجعات بيماران محرمانه است و فقط اداره كل بحران استان مي‌تواند آن را اعلام كند.


مجتبي اوركي مي‌افزايد: مراجعه بيماران در روزهاي اخير نيز اگرچه بيشتر از روزهاي عادي بوده اما شرايط بحراني و غيرعادي نيست، زيرا تمام تجهيزات و داروهاي مورد نياز پيش‌بيني شده بود.


مديركل مديريت بحران خوزستان اما معتقد است: اگرچه برخي آمارهاي آلودگي هوا محرمانه است، ولي آمار مراجعات بيماران را مي‌توان اعلام كرد. البته هنوز آماري از وضعيت بيماران تنفسي در روزهاي اخير دريافت نشده و وضعيت نيز بحراني گزارش نشده است.

هاشم بالدي با اشاره به پيگيري‌هاي استان از طريق وزارت كشور و معاونت رياست‌جمهوري و سازمان حفاظت محيط زيست مي‌گويد: قرار است كارگروه ملي مقابله با گرد و غبار روز شنبه تشكيل و گزارشي از مصوبات جلسه سه ماه پيش در آن ارايه شود.

نامه‌اي نيز خطاب به معاون اول رييس‌جمهور تنظيم شده است. وي با ابراز نگراني از تشديد گرد وغبار گفت: حل اين مشكل از توان استان خارج است و نياز به اعتبارات بسيار و عزم ملي دارد.

تنها كاري كه ما مي‌توانيم انجام دهيم ارايه خدمات درماني است، نه پيشگيري.

بالدي اضافه كرد: متاسفانه كشور بر رفع آلودگي از طريق خودرو‌ها متمركز شده در حالي كه معضل اصلي خوزستان ريزگردهاست. بالدي تامين حقابه رودخانه‌ها و تالاب‌هاي استان و عملياتي شدن طرح مقابله با بيابان‌زايي را مهم‌ترين اولويت براي ريشه كردن كردن توفان‌هاي گرد و غبار اعلام مي‌كند.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.48702s, 19q